Niniejsza publikacja stanowi pierwszą (z dwóch) część cyklu poświęconego systemowi wynagrodzeń w międzynarodowej grupie finansowej UniCredit. W tekście zaprezentowano główne założenia polityki płacowej banku, jak również zasady stanowiące podstawę jej realizacji. Szczególną uwagę poświęcono kwestii zrównoważonego wynagrodzenia za zrównoważone wyniki. Przytoczono informacje na temat kryteriów stosowanych przy pomiarze wyników będących warunkiem uzyskania uprawnień do otrzymywania zmiennych komponentów wynagrodzenia. Artykuł kończy opis głównych elementów składających się na system wynagrodzeń w Grupie UniCredit: płacy stałej i zmiennej. Artykuł zawiera 1 wykres.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.05.2010
Autor: Aleksandra Czajka
Zaprojektowanie i wdrożenie sprawnie działającego systemu wynagradzania sprzedawców jest kluczowe dla większości przedsiębiorstw. Od handlowców bowiem w dużym stopniu zależy rentowność firmy. W artykule przedstawiono wskazówki, jakimi należy kierować się przy ustalaniu systemów wynagrodzeń specjalistów ds. sprzedaży. Z opracowania będzie można dowiedzieć się, jakie są podstawowe elementy takiego systemu, na co zwrócić uwagę przy ustalaniu jego celów oraz jak wybrać odpowiedni sposób wynagradzania. W ostatniej części artykułu poruszono problem wdrażania gotowego systemu oraz jak należy postępować gdy został on już zaimplementowany.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.05.2010
Autor: Dawid Sobolak
Artykuł przedstawia informacje na temat systemu wynagradzania w firmie Ericsson – podstawowe składniki pakietu płac oraz świadczenia dodatkowe. Opisano w nim długookresowe plany wynagradzania oparte na pakietach udziałowych oraz plany emerytalne i benefitowe. Szczególną uwagę skupiono na systemie wynagradzania najwyższej kadry zarządzającej, z uwzględnieniem jej płacy podstawowej, krótko- i długoterminowych planów wynagradzania oraz benefitów. Pokazane i opisane zostały zarobki całkowite Członków Zarządu, z uwzględnieniem ich poszczególnych składników. Część miejsca poświęcono na przedstawienie głównych założeń polityki wynagradzania na 2009 rok. Artykuł jest drugą – i ostatnią – częścią przedstawiającą system płacowy firmy Ericsson. Tekst zawiera 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.04.2010
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Niniejsze opracowanie to przykład zmierzenia się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi systemów wynagradzania pracowników – badaczy. Czy osoby zatrudnione w działach badań i rozwoju są skuteczniej motywowane środkami finansowymi czy pozafinansowymi? Jakie czynniki należy uwzględnić, projektując system wynagradzania dla wspomnianej grupy pracowników?
W artykule przedstawiono szereg wniosków z badań na temat wpływu różnych metod wynagradzania na efektywność pracowników działów badań i rozwoju. Znaczną część artykułu stanowi opis badań przeprowadzonych na grupie przedsiębiorstw amerykańskich. Dokonano w nim między innymi zestawienia finansowych i niefinansowych sposobów wynagradzania pracowników research & development. Przedstawiono również wyniki analiz dotyczących wpływu poszczególnych metod wynagradzania na efektywność zawodową.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.04.2010
Autor: Ewa Bochyńska-Śmigielska
W artykule podjęto temat zastosowania zarządzania przez cele (Management By Objectives) w motywowaniu i wynagradzaniu. Przedstawiono rozmaite właściwości celów, które powinny być dostrzeżone przez pracodawców, przełożonych i inne osoby, którym zależy na tym, aby pracownik był zmotywowany do pracy i działał skutecznie. Artykuł przedstawia także przykład zadaniowych form wynagrodzeń wywodzących się z ideologii MBO. W konkluzji stwierdzono, że metodę tę można skutecznie wykorzystać w dziedzinie motywowania i wynagradzania. Trzeba jednak pamiętać o możliwych kłopotach związanych z motywowaniem przez cele oraz dobrze przygotować się do budowy systemu wynagrodzeń na podstawie realizacji celów.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2010
Autor: Diana Malinowska
Jeśli brać przykład to wyłącznie z najlepszych. Mając tę zasadę na uwadze warto przyjrzeć się systemowi benefitów w korporacji prawniczej Linklaters. Na tegorocznej gali
The Lawyer HR Awards został on doceniony jako najbardziej efektywny wśród stosowanych przez firmy z brytyjskiej branży prawniczej. Wyróżnieniu trudno się dziwić – świadczenia pozapłacowe w Linklaters są doskonale dopasowane do potrzeb pracowników i interesów pracodawcy. W poniższym artykule opisano rozwiązania, jakie zastosowano, aby to osiągnąć. czytaj więcej
Data publikacji:
12.04.2010
Artykuł przedstawia informacje na temat systemu wynagradzania w firmie Ericsson - podstawowe składniki pakietu płac oraz świadczenia dodatkowe. Przedstawiono w jaki sposób skonstruowany jest pakiet wynagrodzenia całkowitego. Opisano metody ustalania płacy zasadniczej oraz zmiennych elementów pensji. W ramach tego zagadnienia rozwinięto temat krótko- i długookresowych strategii. Część uwagi poświęcono Komitetowi ds. Wynagrodzeń. Opisano między innymi zakres jego obowiązków oraz metody działania, co przekłada się na funkcjonowanie wszystkich oddziałów firmy na świecie. Warto zauważyć, że w każdym kraju - choć w oparciu o te same założenia – wdrażane są nieco odmienne strategie wynagradzania. Artykuł jest pierwszą (z dwóch) częścią przedstawiającą system płacowy firmy Ericsson. Tekst zawiera 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.04.2010
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób dostosować systemy wynagradzania pracowników do potrzeb szybko rozwijającego się przedsiębiorstwa. Na wstępie przedstawione zostały podstawowe różnice w zarządzaniu zasobami ludzkimi pomiędzy nowopowstałą a dojrzałą firmą. Następnie, zarysowana została jedna z możliwych definicji szybko rozwijającego się przedsiębiorstwa. Dalsza część artykułu ukazuje najczęstsze sposoby zatrzymania kluczowych pracowników, stosowane przez firmy, które odniosły sukces. Jak się okazuje, najważniejszym z nich jest stworzenie zintegrowanego systemu wynagradzania, bazującego na koncepcji łącznych korzyści z pracy. Na zakończenie przedstawione zostały praktyki wynagradzania, jakie powinny być stosowane w przypadku szybko rozwijających się firm. Wyraźnie została tu podkreślona konieczność uzależnienia pensji od osiąganych przez pracowników rezultatów. Artykuł zawiera 4 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.04.2010
Autor: Patrycja Grzesińska
Stworzenie programu motywacyjnego, bazującego na akcjach, jest jednym z trudniejszych wyzwań, związanych z wynagrodzeniami. Niniejszy artykuł opisuje jakie rozwiązania zastosowała TVN S.A. w celu zmotywowania najwyższej kadry zarządzającej i kluczowych pracowników. W opracowaniu szczegółowo opisano dwa, funkcjonujące w spółce, plany motywacyjne, bazujące na akcjach TVN. Pierwsza część artykułu odnosi się do Programu Motywacyjnego I, wprowadzonego w końcu 2005 roku. Część druga dotyczy Programu Motywacyjnego II, którego wprowadzenie wiązało się z przejęciem przez TVN Grupy Onet.pl.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.03.2010
Niniejszy artykuł stanowi pierwszą – z trzech – część cyklu, w której zaprezentowano dane zawarte w raporcie Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy pt.
Pay Developments – 2008. W tekście pokazano informacje dotyczące przeciętnych podwyżek płac we Wspólnocie w ujęciu nominalnym oraz przeanalizowano trendy w wynagrodzeniach w latach 2004-2008. Część miejsca poświęcono także danym dotyczącym podwyżek płac w ujęciu realnym, czyli skorygowanych o roczną stopę inflacji. Zaznaczono również, że na prezentowane zmiany przeciętnych wynagrodzeń ogromny wpływ wywarły negocjacje zbiorowe pomiędzy pracodawcami a pracownikami, prowadzone w poszczególnych państwach członkowskich. Artykuł zawiera 1 tabelę i 2 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
22.03.2010
Autor: Renata Kucharska-Kawalec