Niniejszy artykuł stanowi drugą – z trzech – część cyklu, w której zaprezentowano dane zawarte w raporcie Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy pt.
Pay Developments – 2008. W tekście pokazano informacje dotyczące przeciętnych podwyżek płac w Unii Europejskiej w latach 2007 i 2008 w takich sektorach, jak metalurgia, bankowość oraz administracja. Dla potrzeb raportu, reprezentują one dane z trzech branż gospodarki – przemysłu, usług oraz sektora publicznego. Zaznaczono również, że na prezentowane zmiany przeciętnych wynagrodzeń, ogromny wpływ wywarły negocjacje zbiorowe pomiędzy pracodawcami a pracownikami, prowadzone w poszczególnych państwach członkowskich. Artykuł zawiera 1 tabelę i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
22.03.2010
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Niniejszy artykuł stanowi trzecią – i ostatnią – część cyklu, w której zaprezentowano dane zawarte w raporcie Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy pt.
Pay Developments – 2008. W tekście pokazano informacje dotyczące zmian poziomu płac minimalnych w poszczególnych państwach członkowskich na przestrzeni lat 2007 - 2008. Podano również kwoty wynagrodzeń minimalnych w wybranych krajach w ujęciu godzinowym, dziennym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Ponadto przeanalizowano dane na temat dysproporcji płac kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej w 2008 roku. W odróżnieniu od poprzednich części cyklu, w tekście zaprezentowano również zmiany przeciętnych wynagrodzeń, w których nie uwzględniono wpływu negocjacji zbiorowych pomiędzy pracodawcami a pracownikami, prowadzonych w poszczególnych państwach członkowskich. Artykuł zawiera 2 tabele i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
22.03.2010
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest jednym z najważniejszych źródeł finansowania dodatków pozapłacowych dla pracowników. Często zdarza się jednak, że przedsiębiorcy mają problemy ze stosowaniem przepisów z nim związanych. Niniejsza publikacja wychodzi zatem naprzeciw najczęściej stawianym pytaniom w tym zakresie. Znajdują się w niej odpowiedzi na pytania związane z podstawowymi aspektami tworzenia funduszu, jak i modyfikacji jego wielkości. Wskazujemy również metody związane z obliczaniem przeciętnego zatrudnienia oraz odpowiadamy na wątpliwości dotyczące możliwości finansowania poszczególnych rodzajów świadczeń socjalnych ze środków funduszu.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.02.2010
Autor: Arkadiusz Koperek
Rok 2009 był trudnym okresem dla polskich firm. Pogarszające się wyniki finansowe spowodowały, że przedsiębiorcy zaczęli ostrożniej planować kolejne decyzje. Na początku 2010 roku wielu specjalistów i ekspertów zajmujących się wynagrodzeniami stoi przed bardzo trudnymi wyborami. W publikacji przedstawiono rady konsultantów firmy Sedlak
& Sedlak, które mogą okazać się pomocne w zarządzaniu wynagrodzeniami w 2010 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.02.2010
Autor: Kazimierz Sedlak
czytaj więcej
Data publikacji:
21.01.2010
Autor: Arkadiusz Koperek
Pracownicy w firmach zatrudniających do 20 osób, mają możliwość otrzymania co roku nawet do 1 000 PLN dofinansowania do urlopu. Taki zastrzyk gotówki, nie dość, że jest skutecznym narzędziem motywacyjnym, to daje realne korzyści pracodawcom, którzy mogą zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Jakie podmioty mogą stosować świadczenia urlopowe? Ile pieniędzy należy wypłacać zatrudnionym w ramach takiego świadczenia? Jakie są zalety dla pracownika, a jakie dla pracodawcy? Czym różni się świadczenie urlopowe od tradycyjnego dofinansowania wypoczynku w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w niniejszej publikacji.
czytaj więcej
Data publikacji:
12.01.2010
Autor: Arkadiusz Koperek
W ostatnich latach, a szczególnie w obliczu kryzysu, coraz większego znaczenia w pakietach świadczeń dodatkowych nabierają rozwiązania pozwalające pracodawcy redukować koszty benefitów. W krajach Europy Zachodniej i USA na popularności zyskują takie świadczenia, jak voluntary benefits, których koszt w całości lub części pokrywa pracownik. Aby jednak były one atrakcyjne, zarówno dla pracowników jak i pracodawców, potrzebne są tu odpowiednie rozwiązania, pozwalające na wykonanie korzystnych odliczeń podatkowych. Jednym z nich jest tzw. wyrzeczenie wynagrodzenia (salary sacrifice), w ramach którego, pracownik decyduje się na potrącenie określonej kwoty swojej płacy w zamian za wybrany rodzaj świadczenia pozapłacowego. Jakie są zasady stosowania salary sacrifice w praktyce? Jakie konkretne korzyści z tego tytułu ma pracodawca, a jakie pracownik? Na które świadczenia najczęściej pracownicy poświęcają część swojej płacy? Na co uważać przy wprowadzaniu takich rozwiązań? Na te i wiele innych pytań odpowiada niniejsza publikacja. Artykuł zawiera 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
12.01.2010
Autor: Arkadiusz Koperek
Poprawa koniunktury, która powoli rysuje się na horyzoncie, jest dowodem na to, że firmy coraz lepiej radzą sobie z kryzysem. Znajduje to odzwierciedlenie również w ich polityce płacowej. W artykule zaprezentowano aktualne dane dotyczące prognozowanego wzrostu wynagrodzeń w 2010 roku. Ponadto dokonano analizy porównawczej podwyżek pensji w poszczególnych regionach globu na przełomie dwóch ostatnich lat. W dalszej części publikacji na przykładzie wybranych państw omówiono dynamikę wzrostu płac, uwzględniając przy tym stopę inflacji i panującą sytuację ekonomiczną. Artykuł zawiera 1 wykres i 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.01.2010
Autor: Aleksandra Czajka
Różnego rodzaju świadczenia pozapłacowe są obecnie integralną częścią wynagrodzenia w wielu firmach. Warto zastanowić się więc nad ich wartością motywacyjną. W praktyce bardzo ciężko wskazać jak i czy w ogóle dany element składowy wynagrodzenia motywuje. Całkowita motywacja pracownika jest wypadkową bardzo wielu czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Co więcej, jej pomiar możliwy jest praktycznie tylko pośrednio (np. poprzez badanie postaw pracowników, monitorowanie wyników pracy). W poniższym artykule odwołując się do teorii motywacji analizować będziemy w jaki sposób świadczenia poza płacowe wpływają na poziom motywacji. Należy podkreślić, iż omawiane będą one jako pojedynczy element wyłączony z całości wynagrodzenia.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2010