Tradycyjny model ustalania wynagrodzeń, oparty głównie na sztywnych widełkach i benchmarkach rynkowych, przestaje być wystarczający w obliczu wyzwań związanych z rosnącymi oczekiwaniami pracowników oraz trudnościami w rekrutacji i retencji.
W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy i rosnących oczekiwań pracowników, organizacje coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie, aby lepiej dostosować swoje strategie wynagradzania i systemy benefitowe. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być personalizacja wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych przy wsparciu sztucznej inteligencji.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2025
Autor: Bartłomiej Hajduś
Autor: Hubert Rogiński
Celem tego artykułu jest przybliżenie sylwetki noblistki Claudii Goldin, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, wyróżnionej za całokształt badań nad udziałem kobiet na rynku pracy, a w szczególności za odkrycia dotyczące przyczyn i dynamiki luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Jej prace miały pośredni wpływ na powstanie unijnej dyrektywy w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości, realizowanej poprzez mechanizmy przejrzystości płac oraz egzekwowania przepisów. Zmiany wynikające z dyrektywy wywołały poruszenie wśród pracodawców zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a ich wdrożenie w państwach członkowskich musi nastąpić najpóźniej do 7 czerwca 2026 roku. Obecnie trwają prace legislacyjne nad wdrożeniem dyrektywy do polskiego prawa (maj 2025).
czytaj więcej
Data publikacji:
08.07.2025
Autor: Filip Słowiński
Wartościowanie to ważny, ale pierwszy krok na wyboistej drodze do wdrożenia dyrektywy o przejrzystości. Pełny spokój daje dopiero uczestnictwo w badaniu wynagrodzeń. Raport płacowy pozwoli na uporządkowanie struktury wynagrodzeń, umożliwi podział pracowników na kategorie i zapewni stałe monitorowanie siedmiu wskaźników luki płacowej.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.07.2025
Istnieje powszechne przekonanie, że w większych firmach wynagrodzenia są wyższe. Czy przekonanie to ma uzasadnienie w danych? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na podstawie wyników Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak wiosna/lato 2025. W niniejszym artykule porównamy wynagrodzenia w firmach zatrudniających do 1000 pracowników, prezentowane w wersji
Raportu dla małych i średnich firm oraz powyżej tej liczby, zaczerpnięte z wersji
Raportu dedykowanej dużym firmom czytaj więcej
Data publikacji:
08.07.2025
Autor: Joanna Dziok
W dniach 5 i 6 czerwca 2025 roku odbyło się jubileuszowe, XX Krakowskie Forum Wynagrodzeń (KFW), organizowane przez Sedlak
& Sedlak. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 osób – zarówno stacjonarnie, jak i online – reprezentujących szerokie grono profesjonalistów z obszaru HR, menedżerów, ekspertów ds. wynagrodzeń i przedstawicieli kadry zarządzającej. Konferencja stanowiła okazję do wymiany doświadczeń, analizy najnowszych trendów oraz dyskusji nad strategicznymi wyzwaniami w zarządzaniu wynagrodzeniami w obliczu zmieniających się warunków rynkowych i regulacyjnych.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.07.2025
Autor: Katarzyna Szachnowska
Luka płacowa nadal pozostaje jednym z ważniejszych tematów w obszarze wynagrodzeń. Pomimo rosnącej świadomości problemu i podejmowaniu wielu działań na rzecz równości, dysproporcje między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn nadal istnieją. Zobaczmy, jak przestawiają się różnice w zarobkach między płciami wśród uczestników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2024 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.07.2025
Autor: Maria Hajec
Artykuł przedstawia system zarządzania
Market Based Management, który jest z sukcesem stosowany w przedsiębiorstwie KOCH. Artykuł powstał na podstawie książki „Dobry zysk”, w której omówiono teorię stosowanego przez Charlesa Kocha systemu zarządzania opartego na rynku. W książce pokazano również realne zastosowania tego modelu.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.06.2025
Autor: Karolina Jurczak
Mam wrażenie, że wraz ze wzrostem ilości wypowiedzi na temat dyrektywy spada częstotliwość sięgania do niej jako źródła wiedzy. Wielu z nas przeczytało ją co najmniej raz więc wydaje nam się, że wiemy i rozumiemy o co chodzi. Wypowiadając się na temat poszczególnych zapisów odwołujemy się do pamięci, a ta niestety bywa zawodna. Ponadto jest to dość obszerny dokument, więc łatwo o przeoczenia. Zabierając głos w publicznych dyskusjach warto mieć świadomość, że rozumiemy ogólne intencje dyrektywy, ale nasza wiedza na temat jej szczegółów nie zawsze jest zgodna ze stanem faktycznym, o czym poniżej.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.06.2025
Autor: Kazimierz Sedlak
W ostatnim czasie, za sprawą unijnej dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń, coraz więcej mówi się o jawności płac. Choć wciąż nie wiadomo, jakie konkretne regulacje zostaną wprowadzone do polskiego prawa na podstawie unijnych przepisów, toczy się wiele dyskusji na temat tego, jak większa jawność może wpłynąć na firmy i pracowników. W kontekście wynagrodzeń za efekty możemy zastanawiać się, w jaki sposób znajomość wynagrodzeń, które za swoje wyniki otrzymują inni, może oddziaływać na pracowników. Innymi słowy, czy system wynagradzania za efekty, w którym premie są jawne, działa na pracowników inaczej niż system, w którym premie otrzymywane przez innych nie są powszechnie znane. Choć każdy z nas może mieć swoją opinię na ten temat, odpowiedź na to pytanie nie jest wcale łatwa. Po pierwsze, wydaje się, że w obecnym kontekście prawnym ujawnianie premii wraz z informacją o imieniu i nazwisku osoby, która ją otrzymała, może stanowić naruszenie prawa do ochrony danych osobowych. W związku z tym można założyć, że niewiele polskich firm prowadzi taką praktykę. Co więcej, nawet jeśli takie przypadki się zdarzają, to mogą to być raczej studia indywidualnych przypadków, a nie źródło rzetelnej wiedzy. Spróbujmy zatem przyjrzeć się kilku badaniom naukowym, które były prowadzone nad związkiem jawności premii z zachowaniami pracowników. Niestety, trudno oczekiwać, że jakakolwiek firma zgodzi się na wprowadzenie systemu wynagradzania w ramach eksperymentu naukowego, dlatego takie badania mają często charakter laboratoryjnych symulacji.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.06.2025
Autor: dr Konrad Kulikowski
Branża IT po latach intensywnego wzrostu i stabilności obecnie znajduje się w punkcie zwrotnym, napotykając nowe wyzwania wynikające z gwałtowanego rozwoju technologii takich jak sztuczna inteligencja czy chmury obliczeniowe. Ważnym aspektem analizy rynku pracy IT są wynagrodzenia, które odzwierciedlają zarówno wartość kompetencji, jak i aktualne trendy gospodarcze. Analiza danych płacowych firmy Sedlak
& Sedlak za lata 2022–2024 pozwala uchwycić kluczowe zmiany i oszacować potencjalne kierunki rozwoju wynagrodzeń w tej branży, z uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.06.2025
Autor: Patryk Bubula