John Maynard Keynes to jeden z najwybitniejszych ekonomistów angielskich XX wieku. Twórca teorii interwencjonizmu państwowego, przedsiębiorca, polityk i mecenas sztuki. Był również członkiem angielskiej grupy intelektualistów i artystów – grupy Bloomsbury, działającej od 1905 roku do II wojny światowej. Jego nowatorskie myśli wywarły ogromny wpływ na rozwój ekonomii w pierwszej połowie XX wieku.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.09.2024
Autor: Weronika Wróbel
| Agata Landzwójczak-Tyczyno, praktyk w procesach personalnych z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym, przede wszystkim w firmach IT. Z wykształcenia etnolingwistka, zawodowo zainteresowana zarządzaniem różnorodnością, rozwojem kompetencji przywódczych i przejrzystymi systemami wynagrodzeń. |
---|
czytaj więcej
Data publikacji:
17.09.2024
Autor: Karolina Majchrzak
czytaj więcej
Data publikacji:
10.09.2024
Autor: Konrad Kulikowski
W ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) wzięło udział 3 557 osób, które w latach 2018-2024 przynajmniej dwa razy wypełniły ankietę. W niniejszym artykule przedstawimy, jak zmieniły się ich wynagrodzenia w tych latach.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.09.2024
Autor: Oscar Jarząbek
Dyrektywa, której celem jest zagwarantowanie sprawiedliwego systemu wynagradzania pracowników oraz zapewnienie równości płac kobiet i mężczyzn, została przyjęta 24 kwietnia 2023 roku przez Radę Unii Europejskiej – oznacza to, że do II kwartału 2026 roku wszystkie kraje Unii Europejskiej będą musiały dostosować prawo krajowe do unijnych regulacji – w tym oczywiście Polska. Co Polacy sądzą o jawności płac? Jakie skutki wywołała w innych państwach?
czytaj więcej
Data publikacji:
03.09.2024
Autor: Oscar Jarząbek
W trakcie XIX Krakowskiego Forum Wynagrodzeń (2024) jednym z omawianych na prelekcjach zagadnień była percepcja wynagrodzeń, a dokładniej różnica pomiędzy tym jak widzą je pracownicy, a tym jak wygląda stan faktyczny. Wspomniane zostało tam między innymi to, gdzie stawiają się oni w porównaniu do wynagrodzeń rynkowych (według własnej oceny) oraz czy system wynagradzania faktycznie wpływa na zwiększenie motywacji. Odpowiedź nie była do końca pozytywna. Podobnie z resztą w wielu badaniach satysfakcji z pracy, które Sedlak
& Sedlak przeprowadził w ciągu ostatnich lat, wynagrodzenie było zazwyczaj wymieniane przez pracowników pierwsze lub drugie w kolejności, jako rzecz do poprawienia.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.09.2024
Autor: Jakub Kolton
Chcąc wprowadzać w firmie wynagradzanie za efekty lub zmieniać zasady powiązania pomiędzy wynikami a płacą, specjaliści zajmujący się w firmie wynagradzaniem napotkać mogą opór, zarówno ze strony pracowników, jak i menedżerów. Wciąż niewiele polskich firm wiąże wynagrodzenie z efektami, dlatego niektórzy mogą nie rozumieć czym jest „płaca za efekty” i być sceptycznie nastawionym w stosunku do takiej formy wynagradzania. Jednak by wynagradzanie za efekty było skuteczne, załoga musi je akceptować i przejawiać chęć udziału w takim systemie wynagradzania. Co zatem może wpływać na akceptację lub odrzucenie powiązania płacy z wynikami? Dlaczego pracownicy mogą nie chcieć angażować się w system wynagradzania za efekty?
czytaj więcej
Data publikacji:
27.08.2024
Autor: Konrad Kulikowski
Oczywiście, że tak, bo jest to jeden z najpiękniejszych zawodów świata. Pomijając wszystkie wzniosłe cele profesji, przynajmniej dla niektórych równie ważne mogą być zarobki. Wiadomo, że z punktu widzenia misji naszego zawodu pieniądze się nie liczą, ale bez pieniędzy trudno żyć, więc od czasu do czasu warto poświęcić im trochę uwagi, o czym poniżej.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.08.2024
Autor: Kazimierz Sedlak
Dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzenia (OBW) wykazują, że wykształcenie ma duży wpływ na wynagrodzenie. W roku 2023 w badaniu uczestniczyło ponad 80 tys. osób z czego około 77% to osoby o wykształceniu wyższym. W artykule przedstawiono wysokość wynagrodzeń całkowitych w zależności od wykształcenia, trybu ukończonych studiów, płci oraz stażu pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.08.2024
Autor: Oscar Jarząbek
O tym, że dyskryminowanie płacowe mężczyzn jest spoko i innych problemach z definicją i liczeniem luki płacowej w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2023/970
czytaj więcej
Data publikacji:
20.08.2024
Autor: Piotr Sedlak