Dyrektywa Unii Europejskiej (por. Parlament Europejski, 2023; Rada Europejska, 2023) promująca transparentność wynagrodzeń sprawia, że w ostatnim czasie wiele mówi się o jawności płac w formie tzw. widełek – publikowania zakresów wynagrodzenia w ofertach pracy. W mediach społecznościowych i na portalach internetowych znaleźć możemy wiele dyskusji o pozytywnych i negatywnych konsekwencjach stosowania widełek. Zarówno specjaliści wynagradzania, jak i zupełni laicy, kreślą rozmaite scenariusze, próbując przewidywać konsekwencje podawania informacji o wynagrodzeniach w ofertach pracy. Jednak zamiast snuć, często niepoparte dowodami, wywody na temat jawności, warto wyciągnąć wnioski z historii, by lepiej przygotować się na możliwe wyzwania i problemy, jakie powodować może ujawnianie zakresów wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę. Nie tak dawno, bo na przełomie 2019 i 2020 roku, w Polsce były już podejmowane próby wprowadzenia obowiązku podawania przez pracodawców w ofertach pracy informacji o zakresie możliwego do otrzymania wynagrodzenia (Sejm, 2019). Projekt zmian w prawie pracy złożony został w sejmie 12 grudnia 2019 roku przez posłów opozycji. W toku konsultacji, zebrał on w większości negatywne opnie przedstawicieli pracodawców, pracowników i instytucji państwowych, po czym 14 lipca 2020 rząd projekt negatywnie zaopiniował i zaprzestał jego dalszego procedowania (Sejm, 2023a). Projekt ten nie został jednoznacznie odrzucony, zatem w każdej chwili mogłoby rozpocząć się jego dalsze procedowanie, jednak aktualnie (15.07.2023) jest zamrożony i nic nie wskazuje, by Sejm miał zamiar się nim zajmować.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.01.2025
Autor: Konrad Kulikowski
O „równości” płac kobiet i mężczyzn mówi się dużo z powodu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r.
w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Dyrektywa ta ma przyspieszyć likwidację luki płacowej, która w UE jest na poziomie ok. 13% (Eurostat, 2024). Trzeba jednak powiedzieć, że idea równości (choć może lepiej użyć słowa sprawiedliwości) płac wcale nie jest niczym nowym. Mówił o tym Traktat o Unii Europejskiej (1992), mówi o tym Karta Praw Podstawowych (2000), mówiła o tym już jedna Dyrektywa UE
w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania (2006). Również polski Kodeks Pracy mówi, że:
pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Nowa Dyrektywa nie zmienia zasad traktowania kobiet i mężczyzn. Ma wzmocnić transparentność wynagrodzeń, aby dać nam szanse zauważenia i przez to likwidacji problemu. Jak widać sprowokowała też powstanie tego artykułu, czyli spełnia swoje cele.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.01.2025
Autor: dr Piotr Sedlak
Coroczne budżetowanie podwyżek nie jest łatwym zadaniem dla pracodawców, a niepewna sytuacja gospodarcza znacznie utrudnia ten proces. Spójrzmy zatem w jaki sposób należy się do niego przygotować, aby zaproponowany budżet był dopasowany zarówno do oczekiwań pracowników, jak i możliwości finansowych firmy.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.01.2025
Autor: Maria Hajec
W artykule zaprezentowano wybrane informacje nt. wynagrodzeń pracowników w zakładach produkcyjnych w oparciu o dane z Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak – jesień/zima 2024. W badaniu wzięło udział 638 zakładów. W raporcie opublikowano dane dla 847 stanowisk, począwszy od pracowników fizycznych i technicznych, poprzez specjalistów, po kadrę zarządzającą i kierowniczą.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.01.2025
Autor: Joanna Dziok
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji wzbudza nie tylko ciekawość, ale również obawę. Pewnie większości z nas w ostatnim czasie przemknęła przez głowę myśl – co w przyszłości stanie się z moją pracą? Na to pytanie oczywiście nie ma jasnej odpowiedzi. Możemy jednak zebrać dostępne dane i przyjrzeć się w jaki sposób sztuczna inteligencja może wpłynąć na rynek pracy, a przede wszystkim – wynagrodzenia.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.01.2025
Autor: Szymon Cogiel
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania organizacji dotyczące Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.01.2025
Rok przestępny nie cieszy się dobrą sławą. Od starożytności pokutuje przekonanie, że ten jeden dodatkowy dzień kładzie się cieniem na całe dwanaście miesięcy.
Z pewnością 2024 rok obfitował w wydarzenia, których skutki będziemy jeszcze długo obserwować. Wiele działo się również w zakresie wynagrodzeń w Polsce: dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę, widmo wdrożenia do polskiego prawa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej czy rozgrzewające emocje hasło „luka płacowa”.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2025
Autor: Anna Prusak
W ostatnich latach rosnąca inflacja oraz wyższe koszty życia znacząco wpłynęły na sytuację na rynku pracy, co przekładało się na budżety wynagrodzeń na całym świecie. Jak kształtują wynagrodzenia w 2024 roku i co może nas czekać w 2025 roku?
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2025
Autor: Patrycja Paszcza
Okres świąteczny wielu osobom kojarzy się ze zwiększonymi wydatkami na prezenty dla najbliższych, dekoracje świąteczne czy artykuły spożywcze. A skoro u jednych pojawiają się większe wydatki, to u innych pojawia się okazja na większy zarobek. Galerie handlowe, sklepy spożywcze oraz sklepy internetowe przeżywają w grudniu oblężenie i niejednokrotnie potrzebują pracowników sezonowych, aby uporać się z ilością klientów. Jedynym z najbardziej wyczekiwanych symboli grudniowych celebracji jest postać Mikołaja rozdającego prezenty. Ile więc można zarobić wcielając się w postać sympatycznego i brodatego Mikołaja oraz jego pomocników – Elfów i Śnieżynek?
czytaj więcej
Data publikacji:
23.12.2024
Autor: Alicja Pogoda
O nowoczesnych narzędziach do analityki HR rozmawiamy z Erykiem Gągała - ekspertem ds. efektywności HR w Orange oraz prelegentem XIX Krakowskiego Forum Wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.12.2024
Autor: Karolina Jurczak