Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Zmiany wynagrodzeń w Unii Europejskiej w latach 2007–2008 – część III

22.03.2010 Renata Kucharska-Kawalec
Niniejszy artykuł stanowi trzecią – i ostatnią – część cyklu, w której zaprezentowano dane zawarte w raporcie Europejskiej Fundacji na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy pt. Pay Developments – 2008. W tekście pokazano informacje dotyczące zmian poziomu płac minimalnych w poszczególnych państwach członkowskich na przestrzeni lat 2007 - 2008. Podano również kwoty wynagrodzeń minimalnych w wybranych krajach w ujęciu godzinowym, dziennym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Ponadto przeanalizowano dane na temat dysproporcji płac kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej w 2008 roku. W odróżnieniu od poprzednich części cyklu, w tekście zaprezentowano również zmiany przeciętnych wynagrodzeń, w których nie uwzględniono wpływu negocjacji zbiorowych pomiędzy pracodawcami a pracownikami, prowadzonych w poszczególnych państwach członkowskich. Artykuł zawiera 2 tabele i 3 wykresy.
Renata Kucharska-Kawalec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".