Najwięksi pracodawcy, zatrudniający co najmniej 250 osób, mają zaledwie pół roku na wdrożenie
Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Jak dobrze przygotować się do tego procesu? Od czego zacząć? To kluczowe pytania pracodawców. W niniejszym artykule postaramy się omówić najważniejsze kwestie.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2019
Autor: Monika Czepiel
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2018 roku wzięło udział 1288 osób pracujących w branży ubezpieczeniowej, z czego 54% stanowiły kobiety. 65% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 80% pracuje w firmach prywatnych.
Mediana wynagrodzeń w branży ubezpieczeniowej w 2018 roku wyniosła 5 100 PLN brutto. Co czwarta osoba zatrudniona w tej branży zarabiała poniżej 3 576 PLN. Płace 25% najlepiej wynagradzanych pracowników wyniosły 8 000 PLN i więcej.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2019
Autor: Monika Czepiel
W 2018 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 1064 specjalistów ds. administracyjnych. Wśród nich było 825 kobiet i 239 mężczyzn. Mediana wynagrodzeń całkowitych na tym stanowisku wynosiła 3 638 PLN brutto miesięcznie. Co czwarty specjalista ds. administracyjnych zarabiał mniej niż 3 079 PLN brutto. Z kolei 25% otrzymywało powyżej 4 500 PLN brutto miesięcznie.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2019
Autor: Agnieszka Sutor
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że ruszamy właśnie z pracami nad najnowszą edycją
Raportu płacowego Sedlak & Sedlak dla branży IT! Główną zaletą płynącą z uczestnictwa w badaniu jest otrzymanie kompleksowych informacji na temat stawek płac oferowanych na stanowiskach IT w Polsce.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.01.2019
Autor: Grzegorz Poręba
Podstawowym elementem systemu motywacyjnego jest wynagradzanie pracowników. Aby faktycznie był on narzędziem motywującym, należy zadbać o jego sprawiedliwość, inaczej może nawet mieć demotywujący wpływ na personel. Sprawiedliwość jest przekonaniem, że wszyscy będący w takiej samej sytuacji są traktowani przez pracodawcę w jednakowy sposób[PRZYPIS]Z. Sekuła Motywowanie do pracy. Teorie i instrumenty, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2008. [/PRZYPIS]. Autor teorii sprawiedliwości, J. Stacey Adams wyróżnił jej dwa rodzaje, sprawiedliwość dystrybutywną oraz proceduralną. Sprawiedliwość dystrybutywna odnosi się do subiektywnej oceny dotyczącej podziału wynagrodzeń, natomiast sprawiedliwość proceduralna dotyczy procedur wynagradzania oraz sposobu ich przestrzegania[PRZYPIS] M. Armstrong, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2000.[/PRZYPIS]. Aby zapewnić odpowiedni poziom motywacji pracowników należy dbać o sprawiedliwość w obu tych wymiarach. Konsekwencje poczucia niesprawiedliwości mogą być bardzo dotkliwe, zarówno dla samego pracownika jaki i dla pracodawcy. Każdy zatrudniony porównuje swój wkład w pracę i otrzymywane wynagrodzeniem z wkładem i płacami innych pracowników na podobnych stanowiskach. W wyniku tego porównania dany pracownik może dojść do wniosku, że jest wynagradzany wyżej lub niżej w stosunku do innych. Na ogół pracownicy gorzej znoszą sytuacje przewartościowania ich pracy niż niedowartościowania, w szczególności w przypadku mężczyzn[PRZYPIS]Ibidem.[/PRZYPIS]. Skutki sprawiedliwego i niesprawiedliwego systemu wynagradzania zostały zaprezentowane na poniższym schemacie[PRZYPIS]Z. Sekuła Motywowanie do pracy. Teorie i instrumenty, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2008.[/PRZYPIS].
czytaj więcej
Data publikacji:
17.12.2018
Autor: Jagoda Jurczak
Liczba obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju jest coraz wyższa. Przyjeżdżają oni do Polski, aby zdobyć lepsze wykształcenie, atrakcyjniejszą pracę czy wyższe zarobki. Według najnowszego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, opublikowanego w październiku 2018 roku, Ukraina jest najbiedniejszym państwem Europy. Kraj ten zajmuje 134. miejsce na świecie według rankingu PKB na mieszkańca. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zarobkom i kosztom życia na Ukrainie.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.12.2018
Autor: Patrycja Małek
W ostatnim czasie oszczędzanie na emeryturę zrobiło się gorącym tematem za sprawą podpisanej niedawno ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zgodnie z nią, od 1 lipca 2019 największe firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników, będą musiały wdrożyć obowiązkowy program oszczędzania na emeryturę dla swoich pracowników.
Jak pokazują badania, jedynie część Polaków oszczędza pieniądze, ale mało kto oszczędza z myślą o dłuższej perspektywie czasowej jaką jest właśnie emerytura. Częstym argumentem wyjaśniającym brak oszczędności są wciąż stosunkowo niskie zarobki Polaków w porównaniu do obywateli innych krajów.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.12.2018
Autor: Jagoda Jurczak
Luka płacowa, czyli różnica pomiędzy zarobkami mężczyzn i kobiet jest obecnie powszechnym tematem dyskusji społecznych na świecie. Różnice w wynagrodzeniach ze względu na płeć są znaczne w większości państw. Jednak dzięki coraz większej ilości podejmowanych działań politycznych i inicjatyw społecznych maleją z roku na rok.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.12.2018
Autor: Patrycja Małek
Kodeks pracy stanowi, iż za pracę w godzinach nadliczbowych należy wypłacić normalne wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości zależnej od okoliczności nadgodzin. Czym jest wynagrodzenie normalne i jakie składniki należy do niego zaliczyć?
czytaj więcej
Data publikacji:
10.12.2018
Autor: Radosław Kowalski