Według badania
Poznaj swoje prawa w pracy – wsparcie kompetencyjne działaczy OPZZ oraz pracowników (2013), w którym wzięło udział 467 pracowników, aż 73% doświadcza stresu, który jest odczuwalny i może przynieść negatywne skutki na poziomie indywidualnym i organizacyjnym. Głównymi stresorami w środowisku pracy są: kontakty z przełożonymi, obciążenie pracą, ilość i tempo pracy oraz poważne incydenty (przyczyny związane z pracą). Badania wskazują, że poziom stresu znacznie wzrasta, gdyż jeszcze w 2005 roku w krajach Unii Europejskiej stresu doświadczyło 22% pracowników.
Długotrwały stres w miejscu pracy może prowadzić do wyczerpania fizycznego i psychicznego. Dodatkowo, oprócz problemów zdrowotnych, stres może mieć również skutki ekonomiczne, do których należą: wypadki przy pracy, brak efektywności i wydajności, częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich bądź nawet odejście z pracy. Wszystko to niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji, a także generuje koszty dla pracodawcy.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, firmom opłaca się dbać, by pracownicy mieli możliwość krótkiego odpoczynku w pracy i dlatego coraz częściej oferuje są benefity relaksujące. Ich celem jest rozładowanie stresu w pracy, zapewnienie pracownikom chwili odpoczynku psychicznego (np. pokoje wypoczynkowe), jak i fizycznego (np. masaże).
Pokoje snu
Spędzanie dużej liczby godzin w pracy sprawia, że pracownik ma mniej czasu na sen. To z kolei wpływa na mniejszą wydajność. Z badania przeprowadzonego przez
Sunday Review wynika, że mała ilość snu (mniej niż 6 godzin każdej nocy) była jednym z czynników wpływających na wypalenie zawodowe. Badanie Harvardu wskazuje na to, że 29% pracowników deklaruje zasypianie lub senność w pracy, natomiast brak snu kosztuje amerykańskie firmy około 63 miliardy USD rocznie z powodu mniejszej wydajności (Schwartz, 2013).
Badanie przeprowadzone przez Sarę C. Mednick wykazało, że drzemka jest lepsza od kofeiny. Pracodawcy chcąc zwiększyć wydajność pracowników tworzą pokoje relaksu, w których pracownicy mogą uciąć sobie krótką drzemkę trwającą około 15 minut. W 2018 roku jedynie 5% amerykańskich firm oferowało swoim pracownikom pokoje snu. Na przestrzeni ostatnich 5 lat odsetek ten wzrósł o 2 p.p. (SHRM, 2018). Niektórzy pracodawcy udostępniają pracownikom krzesła zwane
EnergyPod zaprojektowane specjalnie do drzemki w czasie pracy. Pracownik może włączyć relaksującą muzykę oraz użyć funkcji świateł i wibracji. Firmy mogą kupić krzesło dla swoich pracowników za 12 985 USD (48 643 PLN) lub wynająć (Zimmerman, 2018).
Drzemka w pracy ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Według badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Michigan pozwalanie pracownikom na sen w pracy może znacznie zwiększyć ich efektywność. Z badań wynika, że pracownicy, którzy mieli możliwość zdrzemnąć się byli o wiele bardziej skoncentrowani i wykazywali większy zapał do wykonywania obowiązków zawodowych (Goldschmied, 2015). Nie zawsze jednak pokoje przeznaczone na drzemki się sprawdzają. Taki problem miała m.in. firma AskforTask.com, która od powstania pokoju drzemki zauważyła, że sen w pracy miał negatywny skutek na pracowników. Jak twierdził zarząd firmy, pracownicy po 15-minutowej drzemce byli rozespani, rozleniwieni lub spędzali dużo czasu w kuchni na robieniu kawy i dochodzeniu do siebie. Po pół roku od momentu wprowadzenia drzemek w pracy okazało się, że pracownicy realizowali jedynie 55% swoich planów tygodniowych, gdzie wcześniej ich skuteczność wynosiła 85% (Goodman, 2014). Jeśli zatem sen nie sprawdza się w danej organizacji, to warto pomyśleć chociaż o odpoczynku dla oczu.
Pokoje wypoczynkowe
Pokoje wypoczynkowe służą do relaksacji. W tego typu pomieszczeniach ważny jest każdy szczegół, tj. umeblowanie, kolory ścian i roślinność. Można w nich znaleźć również mini-fontanny oraz uspokajające fototapety przedstawiające krajobrazy takie jak morską plażę, wiosenną łąkę czy leśną ścieżkę. Zwykle pokoje umeblowane są w wielkie poduszki, hamaki oraz wiklinowe huśtawki. Dla pracowników siedzących długo przed komputerem dobrym pomysłem są specjalne grafiki do ćwiczenia wzroku. Dla zmęczonych oczu wpatrujących się cały dzień w komputer, patrzenie w dal może być dobrym ćwiczeniem i odpoczynkiem (Business Insider Polska, 2017). Część firm daje możliwość nie tylko przebywania w przerwie od pracy w pokojach relaksu, ale również w trakcie pracy. Pokoje takie posiadają pufy oraz zapewniają całkowitą ciszę, dzięki czemu pracownicy mogą się skupić.
Masaże
Margaret Hodge i jej współpracownicy uważają, że stres w pracy może powodować zwiększony niepokój i depresję oraz inne negatywne konsekwencje zdrowotne. Pracownicy z
Touch Research Institute przeprowadzili badanie, które wykazało, że masaż w miejscu pracy pomógł zredukować niepokój. Według badania, 15 minut spędzonych na fotelu do masażu było skuteczniejsze niż zwykła kwadransowa przerwa. Oprócz masaży, pomocna okazała się akupresura wykonywana w miejscu pracy. Pracownicy, którzy skorzystali z masaży zauważyli poprawę ogólnego samopoczucia. Najważniejszym wnioskiem z badania było to, że osoby korzystające z masaży były bardziej zadowolone z pracy. Niektóre firmy zapewniające masaż swoim pracownikom robią to na dwa sposoby: zatrudniają masażystę lub kupują fotel do masażu. Według badań
Touch Research Institute, 15 minut spędzonych na takim fotelu dwa razy w tygodniu, poprawiło pracę mózgu oraz wpłynęło na poprawę szybkości i jakości pracy (Troncao, 2017).
Relaks w ogrodzie
Kontakt z roślinnością i zielenią potrafi być niesamowicie uspokajający dla ludzi i kojący dla oczu. Z tego względu w niektórych firmach istnieje możliwość wyjścia do ogródka, gdzie pracownik może hodować warzywa oraz zioła. Dzięki temu pracownicy mogą zadbać o swoje samopoczucie pijąc napary z wyhodowanych przez siebie ziół. Dla osób żyjących w mieście, nie mogących pozwolić sobie na częste spotkania z naturą, może to być niezwykłym benefitem. Oprócz możliwości korzystania z ogródka, można również wyjść na zewnątrz, aby pograbić liście, co może być dla niektórych ludzi bardzo odprężające i odstresowujące. W tego typu ogrodach można znaleźć również leżanki czy huśtawki, dzięki czemu można odpocząć na łonie natury (Business Insider Polska, 2017).
Pokoje gier
Oprócz pomieszczeń do snu oraz odpoczynku, firmy często stosują różne rozwiązania mające na celu pobudzenie pracowników. W pokojach gier zwykle znajduje się kino domowe, konsola do gier oraz różne gry typu piłkarzyki czy stoły do ping-ponga. Niektóre firmy posiadają boiska do gier zespołowych (piłka nożna, siatkówka). W ten sposób zachęcają pracowników do aktywności, integracji i pracy zespołowej (Workopolis, 2017).
Dzień filmowy
W celu zrelaksowania swoich pracowników firmy organizują tzw. dni filmowe. Przykładem firmy, która organizuje takie atrakcje swoim pracownikom jest Insomniac Games. Pracownicy w godzinach pracy mają możliwość obejrzenia filmu, a pracodawca opłaca wszystkie koszty związane z seansem oraz przekąskami (Smith, Restle, Stanger, 2015).
Ergonomiczne krzesło
Praca w biurze wymaga ciągłego siedzenia przy biurku w jednej pozycji. Dbając o odprężenie w pracy należy zwrócić uwagę na wygodne siedzenie. Gdy pracownik siedzi przez kilka godzin na niewygodnym krześle, to może mieć to negatywny wpływ na jego zdrowie i dobre samopoczucie. Pracodawcy coraz częściej sięgają po krzesła ergonomiczne, dzięki którym pracownicy mogą utrzymać poprawną postawę (Fink, 2015). Aby umilić pracownikom siedzenie w pracy, pracodawcy mogą także wyposażyć biura w regulowane biurka lub piłki/pufy do siedzenia, na których pracownikom będzie o wiele wygodniej.
Niesamowite atrakcje
Niektóre firmy, takie jak Google lub Procter&Gamble by ich pracownicy czuli się lepiej, organizują wyjątkowe atrakcje. Na terenie tych firm znajdują się zjeżdżalnie, mini ścianki wspinaczkowe, hamaki, pokoje wyposażone w olbrzymie poduszki, pokoje do medytacji z widokiem na ogromne akwarium oraz kabiny relaksacyjne do regeneracji przy muzyce (Smith, Restle, Stanger, 2015). Dodatkowo firma Google ma na terenie budynku lekarzy, fizjoterapeutów, kręgarzy oraz masażystów. Firma Ben&Jerry’s specjalizująca się w produkcji lodów zapewnia swoim pracownikom codzienną 3-litrową dawkę ich słynnego produktu. W przypadku firmy Zynga, pracownicy mają możliwość przychodzenia do pracy ze swoimi zwierzętami. Firma zapewnia ubezpieczenie dla zwierząt pracowników, a na dachu firmy znajduje się park dla psów oraz codzienna porcja smakołyków. Dla pracowników mających problem z gotowaniem firma Institute for Integrative Nutrition zatrudnia profesjonalnego szefa kuchni, który codziennie przygotowuje zdrowy ekologiczny lunch. Na biurku każdego pracownika znajdują się świeże kwiaty, a co dwa tygodnie pracownicy mają zapewnione masaże na krzesłach oraz wewnętrzne zajęcia jogi (Caramela, 2018).
Pracodawcy zamiast zastanawiać się nad tym jak zrelaksować swoich pracowników mogą zatrudnić specjalistów. Przykładem jest firma HealthDesk, która przyjeżdża do firm i zapewnia maksymalny odpoczynek pracownikom. Firma ta stworzyła profesjonalne programy wellness, do których można zaliczyć: masaże biurowe, jogę w pracy, warsztaty stretchingowe, sesję ćwiczeń na matach, szkolenia z kontroli stresu, program dietetyczny czy firmowy klub biegowy z profesjonalnym terenem biegania (Mastykarz, 2016).
Jakie korzyści przynoszą benefity zapewniające relaks w pracy?
Benefity, które zapewniają relaks w pracy przynoszą korzyści nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawcy. Plusem dla pracownika jest lepsze samopoczucie, integracja z innymi pracownikami oraz możliwość odpoczynku od bieżących spraw. Dla pracodawcy korzyścią jest zwiększona kreatywność pracowników, wzrost satysfakcji i zaangażowania pracowników oraz integracja zespołu.
Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć, które benefity są atrakcyjne w opinii pracowników, zapraszamy do zapoznania się z raportem
Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników 2018.