W raporcie uwzględniono politykę przyznawania świadczeń dodatkowych oraz zawarto analizy dla 7 grup benefitów:
- organizacja pracy,
- samochody służbowe i dojazdy do pracy,
- szkolenia i rozwój,
- opieka zdrowotna,
- sport i rekreacja,
- świadczenia socjalno-bytowe,
- świadczenia długoterminowe.
Dane przedstawione są w podziale na 4 szczeble zatrudnienia:
- kadra zarządzająca,
- kadra kierownicza,
- specjaliści,
- pracownicy fizyczni.
Ranking benefitów
Od lat najczęściej oferowanym przez firmy benefitem są szkolenia zawodowe. W 2018 roku aż 99% firm zapewniało swoim pracownikom to świadczenie. Równie wysoko uplasowały się samochody służbowe (90%). W dalszej kolejności firmy proponowały zatrudnionym polisę na życie (82%), oraz dodatkową opieką medyczną (81%).
Wśród popularnych świadczeń dodatkowych wysoką pozycję zajmowały szkolenia językowe (79%) oraz świadczenia sportowo–rekreacyjne (78%). Do trzech najrzadziej oferowanych benefitów należały: dopłaty do przedszkola lub żłobka, dodatkowy płatny urlop oraz pracowniczy program przyznawania akcji. Proponowało je odpowiednio 5%, 8% i 9% firm. Dane dotyczące popularności poszczególnych benefitów zostały zaprezentowane na wykresie 1.
Najczęściej i najrzadziej oferowane benefity w 2018 roku
Źródło: Opracowano na podstawie raportu Sedlak & Sedlak:
„Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2018 roku”
Zróżnicowanie dostępności świadczeń
Podobnie jak w poprzednich latach, występują znaczące różnice w oferowaniu niektórych benefitów pracownikom zatrudnionym na poszczególnych szczeblach organizacji. Bardzo dobrym przykładem jest oddawanie do dyspozycji pracowników samochodu służbowego.
Aż 90% badanych firm zadeklarowało, że zapewnia pracownikom samochody służbowe. Spośród nich 91% oferowało ten benefit kadrze zarządzającej, a 88% pracodawców zapewniało na tym szczeblu również możliwość korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych. Kadra kierownicza miała dostęp do tego benefitu już tylko w 52% badanych firm, a specjaliści w 22%. Szczegółowe dane dotyczące dostępności samochodów służbowych na poszczególnych szczeblach znajdują się na wykresie 2.
Dostępność samochodów służbowych na poszczególnych szczeblach zatrudnienia
Źródło: Opracowano na podstawie raportu Sedlak & Sedlak:
„Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2018 roku”
Najczęściej występującą marką samochodów służbowych była Škoda (35%), a wśród modeli od kilku lat w rankingu prowadzi Škoda Octavia (18%). Kolejne miejsca należały odpowiednio do VW (12%), Forda (12%) i Opla(11%).
Dostępność świadczeń dla członków rodziny
Warto zauważyć, że pracodawcy nie tylko oferują różne świadczenia na poszczególnych szczeblach, ale także różnicują możliwość objęcia danym benefitem członków rodziny pracownika oraz stopień pokrycia kosztów.
Przykładem tego jest opieka medyczna. Aż 72% firm dało pracownikom możliwość rozszerzenia pakietów na rodzinę, ale niezbyt powszechne było pełne finansowanie tego świadczenia. W przypadku pracowników fizycznych zdecydowało się na to tylko 6% firm. O wiele częściej było ono oferowane kadrze zarządzającej (26%). Przykład zaprezentowano na wykresie 3.
Procent firm oferujących pełne pokrycie kosztów opieki medycznej
dla członków rodziny pracownika na wybranych szczeblach zatrudnienia
Źródło: Opracowano na podstawie raportu Sedlak & Sedlak:
„Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2018 roku”
Warto zaznaczyć, że w przypadku braku pokrycia kosztów danego świadczenia, korzyścią dla pracownika jest możliwość skorzystania z wybranych usług na lepszych warunkach finansowych niż ogólnie dostępne na rynku (w ramach umowy wynegocjowanej przez pracodawcę).
Rosnąca popularność rozwiązań kafeteryjnych
Coraz częściej firmy decydują się na udostępnienie pracownikom platformy kafeteryjnej do zarządzania świadczeniami dodatkowymi. Na takie rozwiązanie zdecydowało się już 21% firm. Dostępność do tego świadczenia jest porównywalna na wszystkich szczeblach zatrudnienia.
Możliwość wyboru świadczeń w ramach systemu kafeteryjnego
Źródło: Opracowano na podstawie raportu Sedlak & Sedlak:
„Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2018 roku”
O raporcie
Raport stanowi podsumowanie badań dotyczących świadczeń dodatkowych oferowanych pracownikom przez firmy w 2018 roku. W pełnym opracowaniu znajdą Państwo dane na temat polityki, jak również rozszerzone analizy dotyczące dostępności benefitów dla pracowników na poszczególnych szczeblach zatrudnienia. W raporcie przedstawiono także informacje na temat wysokości dopłat do świadczeń czy występujących limitów dofinansowania.
W celu zapoznania się z pełną wersją raportu zapraszamy do zakupu.
Szczegółowe informacje znajdują się na
stronie.
Raport dostępny jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Istnieje również możliwość opracowania dedykowanych analiz, uwzględniających kryterium regionu, wielkości przedsiębiorstwa, branży itp. W przypadku zainteresowania raportem dedykowanym prosimy o kontakt pod adresem:
[email protected]