Kodeks pracy w rozdziale dotyczącym ochrony wynagrodzenia za pracę przewiduje możliwość dokonywania potrąceń z wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia. Potrąceniu podlegają należności wskazane w ustawie, ale pracownik może również wyrazić zgodę na potrącenie kwot z tytułu należności niewymienionych w Kodeksie. Jakie warunki powinna spełniać taka zgoda?
czytaj więcej
Data publikacji:
19.11.2018
Autor: Radosław Kowalski
Ostatnimi tygodniami głośno było w mediach na temat strajku zorganizowanego przez pracowników polskich narodowych linii lotniczych. Punktem zapalnym sporu była decyzja władz Spółki o zwolnieniu działaczki związkowej. Za działaczką murem stanęli inni związkowcy, co spotkało się z równie błyskawiczną reakcją Spółki i zwolnieniem dalszych kilkudziesięciu pracowników w trybie dyscyplinarnym. Finalnie wszyscy pracownicy do pracy powrócili, bo spirala konfliktu zaczynała zataczać coraz większe koło, paraliżując przy tym obsługę lotów. Problem w Spółce na jakich czas jeszcze pozostał, bo pierwsze pozytywne dla pracowników decyzje stały się
wodą na młyn dalszych żądań. A te były jednoznaczne od początku – odwołanie prezesa zarządu.
czytaj więcej
Data publikacji:
09.11.2018
Autor: Dr Karol Kulig
Wywiad z Katarzyną Peto-Ziemkiewicz, Dyrektorem Operacyjnym w firmie First Property Poland Sp. z o.o. Firma ta we wrześniu 2017 roku stała się właścicielem Business Parku w Zabierzowie, k. Krakowa. Obecnie nosi on nazwę Eximius Park.
czytaj więcej
Data publikacji:
09.11.2018
Autor: Agnieszka Sutor
Pracodawca przyznając pracownikowi odprawę dobrowolną musi rozważyć czy takie świadczenie należy uznać za podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.11.2018
Autor: Kamila Kopeć
Obecnie rynek pracy pokazuje, że kluczowym czynnikiem decydującym o zatrudnieniu jest doświadczenie kandydata. Nawet absolwenci szkół wyższych mają nieduże szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy, jeśli nie posiadają doświadczenia. Firmy, wprowadzając specjalne programy, takie jak staże i praktyki, dają młodym ludziom szansę na rozwój zawodowy. Pojęcie stażysty i praktykanta nieznacznie się różnią, jednakże na potrzeby artykułu pojęcia te będą traktowane zamiennie.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.11.2018
Autor: Agnieszka Sutor
Obecnie coraz częściej słyszy się o wyjazdach ludzi na Islandię, która słynie z pięknych krajobrazów oraz wysokich zarobków. Islandia liczy około 346 750 mieszkańców. Obowiązującą walutą na Islandii jest korona islandzka (IKR, ISK). Rynek pracy w tym kraju skandynawskim jest bardzo otwarty dla obywateli UE, w tym Polaków.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.11.2018
Autor: Agnieszka Sutor
Tytuł inżyniera związany jest z różnymi specjalnościami – od architektury i budownictwa, poprzez chemię, elektronikę, mechanikę, aż po ekonomię i administrację. W artykule przedstawiono jak wybór specjalności czy branży przekłada się na wysokość otrzymywanego przez inżynierów wynagrodzenia.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.10.2018
Autor: Kamil Preidl
Przyjęty projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, która ma wejść w życie z początkiem 2019 r., przewiduje możliwość różnicowania wysokości wpłat dodatkowych finansowanych przez pracodawcę. Przypomnijmy, że projekt ustawy przewiduje trzy źródła finansowania PPK, na które składać się będą: wpłaty dokonywane przez samego pracownika, część finansowana przez pracodawcę i część dotowana przez Państwo z Funduszu Pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.10.2018
Autor: Dr Karol Kulig
Wysokość wynagrodzeń oraz ich zróżnicowanie zależy głównie od konkurencyjności geograficznej i zawodowej pracowników na rynku pracy. Wynagrodzenia w zawodach deficytowych są najczęściej wyższe, natomiast w przypadku zawodów nadwyżkowych - niższe. Istotne jest także to, czy pracownik jest atrakcyjny na rynku lokalnym, ogólnokrajowym czy międzynarodowym.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.10.2018
Autor: Agnieszka Sutor