Raport „2024: State of Pay Equity Report” przygotowany przez firmę Beqom, poświęcony jest sprawiedliwości płac. W niniejszym podsumowaniu przedstawiamy najważniejsze wnioski z nadzieją, że będzie to dla Państwa kolejna inspiracja do tworzenia transparentnych i sprawiedliwych systemów wynagradzania.
czytaj więcej
Data publikacji:
22.07.2025
Autor: Maria Hajec
W Stanach Zjednoczonych od kilku dekad obserwuje się wyraźny wzrost aktywności zawodowej kobiet po 55. roku życia. Co istotne, nie chodzi jedynie o dorywczą pracę, lecz o pełnoetatowe zatrudnienie, często na stanowiskach wymagających wysokich kwalifikacji. Tymczasem w Polsce, mimo postępujących zmian społecznych, takich jak wyższy poziom wykształcenia kobiet, coraz późniejsze macierzyństwo czy wydłużenie życia zawodowego młodszych pokoleń, trend ten wciąż nie znajduje odzwierciedlenia w danych. Zdecydowana większość kobiet decyduje się zakończyć karierę zawodową tuż po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Artykuł ten ma na celu wskazanie, dlaczego Amerykanki pracują dłużej, jakie mechanizmy instytucjonalne, społeczne i ekonomiczne za tym stoją, oraz dlaczego podobne zjawisko nie rozwija się w Polsce.
czytaj więcej
Data publikacji:
22.07.2025
Autor: Filip Słowiński, przy wsparciu Chata GPT4o
Tradycyjny model ustalania wynagrodzeń, oparty głównie na sztywnych widełkach i benchmarkach rynkowych, przestaje być wystarczający w obliczu wyzwań związanych z rosnącymi oczekiwaniami pracowników oraz trudnościami w rekrutacji i retencji.
W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy i rosnących oczekiwań pracowników, organizacje coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie, aby lepiej dostosować swoje strategie wynagradzania i systemy benefitowe. Jednym z ciekawszych rozwiązań może być personalizacja wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych przy wsparciu sztucznej inteligencji.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2025
Autor: Bartłomiej Hajduś
Autor: Hubert Rogiński
Celem tego artykułu jest przybliżenie sylwetki noblistki Claudii Goldin, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, wyróżnionej za całokształt badań nad udziałem kobiet na rynku pracy, a w szczególności za odkrycia dotyczące przyczyn i dynamiki luki płacowej między kobietami a mężczyznami. Jej prace miały pośredni wpływ na powstanie unijnej dyrektywy w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości, realizowanej poprzez mechanizmy przejrzystości płac oraz egzekwowania przepisów. Zmiany wynikające z dyrektywy wywołały poruszenie wśród pracodawców zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, a ich wdrożenie w państwach członkowskich musi nastąpić najpóźniej do 7 czerwca 2026 roku. Obecnie trwają prace legislacyjne nad wdrożeniem dyrektywy do polskiego prawa (maj 2025).
czytaj więcej
Data publikacji:
08.07.2025
Autor: Filip Słowiński
Wartościowanie to ważny, ale pierwszy krok na wyboistej drodze do wdrożenia dyrektywy o przejrzystości. Pełny spokój daje dopiero uczestnictwo w badaniu wynagrodzeń. Raport płacowy pozwoli na uporządkowanie struktury wynagrodzeń, umożliwi podział pracowników na kategorie i zapewni stałe monitorowanie siedmiu wskaźników luki płacowej.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.07.2025
Istnieje powszechne przekonanie, że w większych firmach wynagrodzenia są wyższe. Czy przekonanie to ma uzasadnienie w danych? Spróbujmy znaleźć odpowiedź na podstawie wyników Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak wiosna/lato 2025. W niniejszym artykule porównamy wynagrodzenia w firmach zatrudniających do 1000 pracowników, prezentowane w wersji
Raportu dla małych i średnich firm oraz powyżej tej liczby, zaczerpnięte z wersji
Raportu dedykowanej dużym firmom czytaj więcej
Data publikacji:
08.07.2025
Autor: Joanna Dziok
W dniach 5 i 6 czerwca 2025 roku odbyło się jubileuszowe, XX Krakowskie Forum Wynagrodzeń (KFW), organizowane przez Sedlak
& Sedlak. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 osób – zarówno stacjonarnie, jak i online – reprezentujących szerokie grono profesjonalistów z obszaru HR, menedżerów, ekspertów ds. wynagrodzeń i przedstawicieli kadry zarządzającej. Konferencja stanowiła okazję do wymiany doświadczeń, analizy najnowszych trendów oraz dyskusji nad strategicznymi wyzwaniami w zarządzaniu wynagrodzeniami w obliczu zmieniających się warunków rynkowych i regulacyjnych.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.07.2025
Autor: Katarzyna Szachnowska
Luka płacowa nadal pozostaje jednym z ważniejszych tematów w obszarze wynagrodzeń. Pomimo rosnącej świadomości problemu i podejmowaniu wielu działań na rzecz równości, dysproporcje między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn nadal istnieją. Zobaczmy, jak przestawiają się różnice w zarobkach między płciami wśród uczestników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2024 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.07.2025
Autor: Maria Hajec
Artykuł przedstawia system zarządzania
Market Based Management, który jest z sukcesem stosowany w przedsiębiorstwie KOCH. Artykuł powstał na podstawie książki „Dobry zysk”, w której omówiono teorię stosowanego przez Charlesa Kocha systemu zarządzania opartego na rynku. W książce pokazano również realne zastosowania tego modelu.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.06.2025
Autor: Karolina Jurczak
Mam wrażenie, że wraz ze wzrostem ilości wypowiedzi na temat dyrektywy spada częstotliwość sięgania do niej jako źródła wiedzy. Wielu z nas przeczytało ją co najmniej raz więc wydaje nam się, że wiemy i rozumiemy o co chodzi. Wypowiadając się na temat poszczególnych zapisów odwołujemy się do pamięci, a ta niestety bywa zawodna. Ponadto jest to dość obszerny dokument, więc łatwo o przeoczenia. Zabierając głos w publicznych dyskusjach warto mieć świadomość, że rozumiemy ogólne intencje dyrektywy, ale nasza wiedza na temat jej szczegółów nie zawsze jest zgodna ze stanem faktycznym, o czym poniżej.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.06.2025
Autor: Kazimierz Sedlak