Wysokość wynagrodzenia dyrektorów w firmach o kapitale polskim i zagranicznym
Pochodzenie kapitału firmy zazwyczaj mocno wpływa na wysokość wynagrodzenia, szczególnie na wyższych szczeblach organizacji. W pionie zakupów i logistyki dyrektorzy firm, w których dominuje kapitał zagraniczny zdecydowanie lepiej zarabiają. Mediana ich wynagrodzenia jest o około 16,7% wyższa i wynosi 21 078 PLN.
Mediana wynagrodzeń całkowitych dyrektorów pionu zakupów i logistyki
w firmach o kapitale polskim i zagranicznym (brutto, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018
Wysokość wynagrodzenia pracowników w pionie zakupów i logistyki o różnych poziomach doświadczenia
Wraz ze wzrostem doświadczenia, zakresu obowiązków i odpowiedzialności, wysokość wynagrodzeń rośnie. Różnica wynagrodzenia między młodszym specjalistą a starszym wynosi 2 847 PLN. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują dyrektorzy wyższych szczebli – 26 559 PLN
Wysokość wynagrodzeń całkowitych pracowników pionu zakupów i logistyki
o różnych poziomach doświadczenia (brutto, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018
* definicje poziomów zarządzania znajdują się na końcu artykułu
Wynagrodzenia specjalistów ds. zakupów w różnych branżach
Na poniższym wykresie zebrane są dane dla 3 wybranych branż: spożywczej, elektronicznej i elektromechanicznej oraz motoryzacyjnej. Wśród wymienionych, zakupowcy osiągają najwyższe wynagrodzenie w elektronicznej i elektromechanicznej. Tam mediana wynagrodzenia doświadczonych specjalistów ds. zakupów wynosi 5606 PLN. 25% badanych tej branży zarabia co najmniej 6242 PLN.
Wynagrodzenie całkowite doświadczonych specjalistów
ds. zakupów w różnych branżach (brutto, PLN)
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018
Popularność występowania wybranych benefitów wśród pracowników pionu zakupów i logistyki
Na poniższym wykresie została przedstawiona analiza dwóch benefitów, jakie między innymi oferowane są pracownikom pionu zakupów i logistyki. Jak widać, ponad połowa pracowników na tych stanowiskach może korzystać z elastycznego czasu pracy – najczęściej ten rodzaj benefitu ofertowany jest starszym specjalistom ds. logistyki (61%). To oni także najczęściej mają możliwość pracy zdalnej (34%).
Popularność występowania wybranych benefitów
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018
Wysokość wynagrodzenia doświadczonych specjalistów ds. logistyki w wybranych województwach
Wysokość wynagrodzenia zależna jest w dużym stopniu od miejsca zatrudnienia. Wg danych z Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak 2018, porównując poniższe 4 województwa, najwyższe wynagrodzenie doświadczeni specjaliści ds. logistyki otrzymują w województwie śląskim. Tam mediana zarobków wynosi 5517 PLN. Niestety, ale wschód Polski - w tym przypadku województwo podkarpackie nie ma czym się szczycić. Różnica mediany wynagrodzenia na tym stanowisku jest o 17% niższa niż w województwie śląskim. Na podobnym poziomie zarabia się w województwie dolnośląskim i wielkopolskim. Tam, płaci się 5241 PLN oraz 5261 PLN.
Mediana wynagrodzenia doświadczonych specjalistów
ds. logistyki w wybranych województwach
Źródło: Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2018
Definicje poziomów zarządzania użyte w artykule:
Kierownik – poziom niższy: zarządza podległym zespołem pracowników (lub procesem) oraz odpowiada za ich wyniki. Realizuje politykę firmy w obrębie danego działu.
Kierownik – poziom wyższy: zarządza podległym zespołem pracowników (osobiście lub poprzez kierowników niższego poziomu) oraz odpowiada za wyniki podległego działu i za zarządzanie złożonymi procesami. Realizuje politykę firmy w obrębie działu i może mieć wpływ na jej kształtowanie.
Dyrektor pionu – poziom niższy: zarządza podległym zespołem kierowników. Realizuje długoterminową strategię firmy w obrębie danego pionu i może mieć wpływ na jej kształtowanie. Odpowiada za pion w jednej dużej jednostce biznesowej lub w kilku mniejszych.
Dyrektor pionu – poziom wyższy: zarządza podległym zespołem dyrektorów lub kierowników, kształtuje długoterminową strategię firmy w obrębie danego pionu. Odpowiada za pion we wszystkich jednostkach biznesowych w dużej lub wielozakładowej organizacji.
O raporcie
Raport płacowy Sedlak
& Sedlak 2018 zawiera informacje o wynagrodzeniach 236 942 pracowników zatrudnionych na 590 stanowiskach. Dane pochodzą od 550 firm z całej Polski. Badanie przeprowadzono w okresie maj – październik 2018 roku. Dane pozyskiwane były nie wcześniej niż na dzień 30.04.2018.