Niniejszy artykuł powstał w oparciu o wyniki
Kompleksowego raportu płacowego edycji wiosenno-letniej 2023, w którym uczestniczyły 816 firmy. Na podstawie zebranych danych dokonano analiz dla 906 stanowisk. Wszystkie stanowiska uwzględnione w raporcie przypisano do 5 szczebli organizacji: kadra zarządzająca, kadra kierownicza, specjaliści, pracownicy techniczni oraz pracownicy fizyczni.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.06.2023
Autor: Patrycja Paszcza
Zgodnie z teorią sprawiedliwości źródłem motywacji pracowników jest oceniane przez nich poczucie sprawiedliwości. Jeśli są przekonani o sprawiedliwym traktowaniu, ich motywacja do pracy wzrasta. W przeciwnym wypadku, gdy decyzje pracodawcy są postrzegane jako niesprawiedliwe, zaangażowanie w pracę spada. W jaki zatem sposób pracodawca może wykorzystać wspomnianą teorię w podejmowaniu decyzji płacowych, aby jak najlepiej motywować swoich pracowników?
czytaj więcej
Data publikacji:
19.06.2023
Autor: Maria Hajec
Powszechnie przyjęło się, że jedną z najważniejszych miar dobrobytu mieszkańców danego kraju jest wysokość wynagrodzeń. Natomiast z punktu widzenia poziomu życia istotnie ważniejszy jest wskaźnik dochodu rozporządzalnego. Jest to kwota jaką mieszkaniec ma do dyspozycji po odjęciu wszelkich obciążeń publicznoprawnych. Wpływ na niego ma nie tylko wysokość zarobków, ale również transfery socjalne i nakładane obciążenia finansowe.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.06.2023
Autor: Karolina Jurczak
Miejsce człowieka w pracy podlega ewolucji, której tempo i zakres zależy od ogólnych czynników społeczno-gospodarczych, oddziałujących na organizację. Wcześniej kluczową rolę odgrywali czeladnicy i robotnicy, a pod koniec XX w. pojawiły się określenia takie jak „kapitał ludzki” czy „pracownik wiedzy”. To właśnie ta grupa pracowników odgrywa kluczową rolę we współczesnych organizacjach. Pojęcie „pracownik wiedzy” określa osobę, która przez posiadaną zdolność wykorzystania wiedzy może w danych warunkach wnosić dużą wartość do organizacji. Według podstawowej definicji stworzonej przez T. H. Davenporta pracownik wiedzy (ang. "knowledge worker") posiada wysoki stopień wiedzy specjalistycznej, wykształcenie lub doświadczenie, a wykonywana przez niego praca wymaga tworzenia, dystrybucji oraz wykorzystywania wiedzy. Obejmuje zatem takie grupy jak pracownicy akademiccy, informatycy, prawnicy, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi, menedżerowie wyższego szczebla, czy księgowi. Ze względu na specyfikę wykonywanych przez nich prac sposoby ich wynagradzania i motywowania różnią się od tych stosowanych w odniesieniu do pracowników fizycznych.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.06.2023
Autor: Karolina Jurczak
Firma Payscale opublikowała niedawno europejską edycję raportu „2023 Compensation Best Practices Report”. Publikacja przedstawia dane o najlepszych praktykach wynagradzania, uzyskanych na podstawie odpowiedzi 800 respondentów z Europy (głównie z Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii i Holandii), tymczasem w światowej edycji raportu udział wzięło prawie 5 000 firm (w większości ze Stanów Zjednoczonych). Badanie przeprowadzono w okresie od października do grudnia 2022 roku. Czy europejskie trendy w wynagradzaniu różnią się od światowych?
czytaj więcej
Data publikacji:
13.06.2023
Autor: Patrycja Paszcza
Za nami już kolejna, XVIII edycja Krakowskiego Forum Wynagrodzeń organizowanego przez Sedlak
& Sedlak. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w dniach 29-30 maja i zgromadziło niemal 300 uczestników (stacjonarnie i online). Wśród zaproszonych gości znaleźli się specjaliści z obszaru HR oraz C&B, którzy mieli okazję wysłuchać 19 prelekcji i wymienić się swoimi doświadczeniami zawodowymi.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.06.2023
Autor: Maria Hajec
czytaj więcej
Data publikacji:
22.05.2023
Autor: Konrad Kulikowski
Wiele organizacji nie posiada opisów stanowisk lub, jeśli takowe są, rzadko się z nich korzysta. Tymczasem opis stanowiska pracy jest podstawowym dokumentem wspierającym zarządzanie personelem. Dobrze opracowany przydaje się w trakcie rekrutacji czy planowaniu ścieżek kariery. Zapomina się jednak, że dokument ten stanowi również fundament w trakcie budowy hierarchii organizacyjnej, która powinna znajdować odzwierciedlenie w systemie wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2023
Autor: Karolina Majchrzak