Miejsce człowieka w pracy podlega ewolucji, której tempo i zakres zależy od ogólnych czynników społeczno-gospodarczych, oddziałujących na organizację. Wcześniej kluczową rolę odgrywali czeladnicy i robotnicy, a pod koniec XX w. pojawiły się określenia takie jak „kapitał ludzki” czy „pracownik wiedzy”. To właśnie ta grupa pracowników odgrywa kluczową rolę we współczesnych organizacjach. Pojęcie „pracownik wiedzy” określa osobę, która przez posiadaną zdolność wykorzystania wiedzy może w danych warunkach wnosić dużą wartość do organizacji. Według podstawowej definicji stworzonej przez T. H. Davenporta pracownik wiedzy (ang. "knowledge worker") posiada wysoki stopień wiedzy specjalistycznej, wykształcenie lub doświadczenie, a wykonywana przez niego praca wymaga tworzenia, dystrybucji oraz wykorzystywania wiedzy. Obejmuje zatem takie grupy jak pracownicy akademiccy, informatycy, prawnicy, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi, menedżerowie wyższego szczebla, czy księgowi. Ze względu na specyfikę wykonywanych przez nich prac sposoby ich wynagradzania i motywowania różnią się od tych stosowanych w odniesieniu do pracowników fizycznych.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.06.2023
Autor: Karolina Jurczak
Firma Payscale opublikowała niedawno europejską edycję raportu „2023 Compensation Best Practices Report”. Publikacja przedstawia dane o najlepszych praktykach wynagradzania, uzyskanych na podstawie odpowiedzi 800 respondentów z Europy (głównie z Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii i Holandii), tymczasem w światowej edycji raportu udział wzięło prawie 5 000 firm (w większości ze Stanów Zjednoczonych). Badanie przeprowadzono w okresie od października do grudnia 2022 roku. Czy europejskie trendy w wynagradzaniu różnią się od światowych?
czytaj więcej
Data publikacji:
13.06.2023
Autor: Patrycja Paszcza
Za nami już kolejna, XVIII edycja Krakowskiego Forum Wynagrodzeń organizowanego przez Sedlak
& Sedlak. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w dniach 29-30 maja i zgromadziło niemal 300 uczestników (stacjonarnie i online). Wśród zaproszonych gości znaleźli się specjaliści z obszaru HR oraz C&B, którzy mieli okazję wysłuchać 19 prelekcji i wymienić się swoimi doświadczeniami zawodowymi.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.06.2023
Autor: Maria Hajec
czytaj więcej
Data publikacji:
22.05.2023
Autor: Konrad Kulikowski
Wiele organizacji nie posiada opisów stanowisk lub, jeśli takowe są, rzadko się z nich korzysta. Tymczasem opis stanowiska pracy jest podstawowym dokumentem wspierającym zarządzanie personelem. Dobrze opracowany przydaje się w trakcie rekrutacji czy planowaniu ścieżek kariery. Zapomina się jednak, że dokument ten stanowi również fundament w trakcie budowy hierarchii organizacyjnej, która powinna znajdować odzwierciedlenie w systemie wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2023
Autor: Karolina Majchrzak
Według raportu Paycor „HR in 2023: Insights & Predictions” retencja jest najwyższym priorytetem dla właścicieli firm i kierowników HR. Wynika to z faktu, że prawie 1/3 menedżerów aktywnie szuka nowej pracy, a ponad połowa pracowników przynajmniej rozważa odejście z firmy. Same firmy natomiast nie są przekonane co do swoich możliwości, by zastąpić utalentowanych pracowników. Istnieje wiele metod, które służą zatrzymaniu pracownika w organizacji. Przyjrzyjmy się więc jednej z nich, jaką jest premia retencyjna.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.05.2023
Autor: Szymon Cogiel
Specjaliści zarządzania wynagrodzeniami wydają się być niechętni temu, by oceniać systemy wynagradzania. Jedynie 46% badanych przez Armstronga (Armstrong. Brown, Reilly, 2011) menedżerów deklarowało, że dokonują ocen efektywności wynagradzania. Tymczasem, w przeprowadzonych przez Sedlak
& Sedlak analizach, 73% badanych pracowników uznawało, że system premiowania w ich firmie nie motywuje do dodatkowego wysiłku. Co jeszcze ciekawsze, aż 59% badanych dyrektorów i 56% członków zarządu również oceniało systemy premiowania jako niemotywujące (Sedlak, 2018). Czyżby niechęć do ewaluacji systemów wynagradzania wynikał z lęku przed ujawnieniem ich prawdziwej natury?
czytaj więcej
Data publikacji:
17.04.2023
Autor: Konrad Kulikowski
Pod koniec listopada 2022 do sejmu trafił projekt ustawy skracającej wymiar etatu z 40 do 35 godzin tygodniowo. Jego złożenie uzasadnia się koniecznością poprawy stanu zdrowia Polaków i zapobieganie wypaleniu zawodowemu. Co ciekawe, projekt przewiduje również, że mimo zmniejszenia liczby godzin pracy, wzrośnie jej wydajność. Czy te przewidywania są uzasadnione? Czy projekt jest trafnym rozwiązaniem dla powszechnego w Polsce problemu wypalenia i zachwiania work-life balance? Odpowiadając na te pytania, warto zwrócić uwagę na dotychczasowe badania oraz doświadczenia z eksperymentów przeprowadzonych w innych krajach.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.04.2023
Autor: Michał Kulisz