Rozmowy na temat wynagrodzeń są trudne zarówno dla pracowników jak i pracodawców. Pierwszą linią kontaktu są zazwyczaj bezpośredni menedżerowie, dlatego warto zadbać o ich odpowiednie przygotowanie do tej roli.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.10.2018
Autor: Jagoda Jurczak
Kiedy chcemy dokonać oceny pracy działu IT, pojawia się pytanie: które czynniki mają największe znaczenie? Jakość produktu, satysfakcja odbiorcy, czy może terminowość? Kryteriów może być wiele, ale czy istnieją takie, które będą uniwersalne, obiektywne, a ponadto nie będą kreowały niepożądanych nawyków wśród pracowników? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.
czytaj więcej
Data publikacji:
22.10.2018
Autor: Kamil Preidl
Firma Marriott została założona w 1927 roku w Waszyngtonie przez mormońskiego misjonarza Johna Willarda Marriotta i jego żonę Alice Sheets Marriott. Początkowo był to malutki bar z piwem korzennym a później sieć restauracji. W latach 50-tych otworzyli oni swój pierwszy hotel. Syn państwa Marriottów – John Willard „Bill” Marriott Junior przez 50 lat zarządzania ich dziedzictwem doprowadził rodzinny biznes do spektakularnego rozwoju, chociażby wykupując firmę Ritz-Carlton, a sama marka Marriott stała się ogólnie znana. W sierpniu 2016 roku Marriott wykupił firmę Starwood, właściciela takich sieci hoteli jak Sheraton, Westin, Le Meridien i wielu innych. Transakcja ta opiewała na rekordową sumę ponad 13,6 mld USD. Marriott tym samym stał się największą firmą hotelarską na świecie. Przychody spółki za 2017 rok to blisko 23 mld USD., zysk netto 1,4 mld USD. Bill Marriott w 2012 roku w wieku 80 lat przeszedł na emeryturę i pozostając tytularnym prezesem nadal pobiera wynagrodzenie. Chociaż stery firmy przejął Arne Sorenson, pierwszy CEO spoza rodziny, to klan Marriottów z 25 % pakietem akcji posiada decydujący głos w jej radzie. A ile zarabiają dyrektorzy największej firmy hotelarskiej na świecie?
czytaj więcej
Data publikacji:
22.10.2018
Autor: Maciej Łukasiak
Odprawa jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, regulowanym przez przepisy prawa pracy. W zdecydowanej większości przypadków osobą uprawnioną do uzyskania odprawy jest pracownik, którego stosunek pracy ustaje, a najpowszechniej spotykanymi rodzajami odpraw są odprawa związana z likwidacją stanowiska pracy oraz odprawa emerytalna lub rentowa.
W praktyce może jednak powstać pytanie o możliwość zrzeczenia się przez pracownika prawa do odprawy.
czytaj więcej
Data publikacji:
22.10.2018
Autor: Paula Nowak
Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2016 roku w Polsce było zarejestrowanych 282 547 pielęgniarek. Większość osób wykonujących ten zawód jest niezadowolona ze swojego wynagrodzenia i warunków pracy. 9 lipca 2018 roku zawarto porozumienie wprowadzające nowe regulacje dotyczące norm zatrudnienia pielęgniarek. Fakt ten, a także liczne protesty osób na tych stanowiskach w ostatnim czasie sprawiły, że warto przyjrzeć się wynagrodzeniom tej grupy zawodowej bliżej.
czytaj więcej
Data publikacji:
22.10.2018
Autor: Patrycja Małek
Wywiad z Dorotą Piotrowską, Head of People w firmie Netguru, która od początku swojej działalności posiada na wszystkich stanowiskach jawne stawki płac. Firma trzykrotnie znalazła się w prowadzonym przez Deloitte rankingu Technology Fast 50 Central Europe oraz dwukrotnie, na publikowanej przez Financial Times liście „FT 1000”, wśród najszybciej rozwijających się firm w Europie.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.10.2018
Autor: Karolina Jurczak
Oczywistym jest, że niskie koszty pracy w danym kraju zwiększają jego konkurencyjność na rynku międzynarodowym. Z kolei wysokie koszty zatrudnienia często stanowią barierę dla przyciągania inwestorów i tworzenia nowych miejsc pracy. Mogą również prowadzić do zwiększania szarej strefy.
Z punktu widzenia pracowników ważny jest udział kosztów wynagrodzeń w łącznych kosztach pracy. Wysoka partycypacja pozapłacowych kosztów pracy, świadczy o tym, że z wysokich wynagrodzeń w dużej mierze korzysta państwo, a nie sami pracownicy. Artykuł przedstawia wysokość kosztów pracy w Polsce i Unii Europejskiej w ostatnich latach.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.10.2018
Autor: Karolina Jurczak
Wszystko wskazuje na to, że rok 2019 zapisze się w historii jako okres wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) czyli tzw. emerytury pracowniczej w wielu przedsiębiorstwach. Ustalenie warunków PPK, wybór podmiotu zarządzającego i akcja informacyjna wśród współpracowników będzie wyzwaniem dla działów HR. Także później, w trakcie zapisywania uczestników do Planu, na pracodawcę spadnie sporo nowych obowiązków.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.10.2018
Autor: Przemysław Gawlak
Problem sprawiedliwości wynagradzania staje się coraz bardziej istotny z punktu widzenia pracodawców. Nie jest to zaskoczeniem, gdyż jak wynika z ostatniego badania dotyczącego zaangażowania w pracę przeprowadzonego przez Payscale, subiektywne postrzeganie systemu wynagrodzeń przez pracownika ma ponad pięciokrotnie większe znaczenia dla odczuwanej satysfakcji z pracy niż faktycznie otrzymywane wynagrodzenie. Sprawdźmy zatem w jakich sytuacjach możemy mówić o poczuciu sprawiedliwości wśród pracowników i jak o nie dbać na poszczególnych etapach zatrudnienia.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.10.2018
Autor: Maria Hajec
Stosunek pracy charakteryzuje się tym, że pracownik wykonuje swoją pracę osobiście na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, a także w miejscu i czasie wyznaczonym przez zatrudniającego. W zamian za to, pracodawca zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem. Co jednak w sytuacji, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie od innego podmiotu?
czytaj więcej
Data publikacji:
08.10.2018
Autor: Radosław Kowalski