Testerzy w branży IT to grupa pracowników odpowiadająca za sprawdzenie i zapewnienie jakości dostarczanego oprogramowania. Weryfikują czy oprogramowanie jest zgodne z założeniami zanim trafi ono do klienta.
W Raporcie Płacowym Sedlak
& Sedlak 2018 dla branży IT wyróżniamy testerów manualnych i automatycznych. Pierwszy z nich odpowiada za manualne testowanie poprawności kodu. Do jego zadań należy tworzenie planów testów, manualne testowanie aplikacji oraz wykrywanie i dokumentowanie błędów. Z kolei tester oprogramowania automatyczny odpowiada za pisanie skryptów testowych, tworzenie scenariuszy i przeprowadzenie testów automatycznych. W Raporcie oba stanowiska dodatkowo podzielono na trzy grupy w zależności od poziomu doświadczenia – od specjalisty młodszego, przez specjalistę doświadczonego, do starszego. W obszarze testerów oprogramowania znalazły się również stanowiska koordynatora oraz kierownika zespołu testerów.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.09.2018
Autor: Barbara Pyzik
Niniejszy artykuł pokazuje w jaki sposób pracownicy postrzegają przyznawane im podwyżki wynagrodzenia. Bazuje on na badaniach przeprowadzonych w latach 2008-2012 przez Chartered Institute of Personnel and Development. W pierwszej kolejności omówiono zatem jak zmieniały się płace osób biorących udział w badaniu. Następnie zwrócono uwagę na to co według zatrudnionych powinno być powodem przyznania podwyżki. W dalszej części opracowania pokazano jakie są źródła satysfakcji oraz przyczyny niezadowolenia zatrudnionych, wynikające ze wzrostu ich wynagrodzenia zasadniczego. Na zakończenie zwrócono uwagę na istotność komunikacji w procesie przyznawania podwyżek oraz sformułowano pięć najważniejszych wniosków wynikających z badania.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.09.2018
Autor: Patrycja Grzesińska
Poniższy artykuł przedstawia analizę zarobków korepetytorów w Polsce, przeprowadzoną na podstawie danych z 72 624 ogłoszeń opublikowanych na portalach internetowych. Dane zebrane zostały w marcu 2018 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.09.2018
Autor: Emilia Zuzia
Tworzenie systemu wynagrodzeń nie kończy się na opracowaniu tabeli płac. Kolejnym zadaniem stojącym przed specjalistą ds. wynagrodzeń jest zarządzanie stworzonym systemem. Kluczowym obszarem tego procesu jest bieżące monitorowanie zależności, jaka występuje pomiędzy założoną polityką płac (w tym również polityką podwyżek) a realizowaną praktyką wynagrodzeń w firmie. Jednym z bardziej przydatnych narzędzi jest analiza compa ratio zwana również analizą względnej pozycji płac.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.08.2018
Autor: Grzegorz Poręba
Premiowanie pracowników jest powszechną praktyką, a jej popularność rośnie (Aon Hewitt, 2015). Aby rozwiązanie to spełniało swoją rolę, tzn. zwiększało motywację i wydajność pracowników, kluczowy jest dobór odpowiednich mierników wydajności i jakości pracy. Na ich podstawie obliczana jest wartość dodatkowego wynagrodzenia zmiennego, toteż przy ich wyborze warto zastosować kilka opisanych poniżej wskazówek.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.08.2018
Autor: Grzegorz Poręba
Podwyżki to temat, który elektryzuje – pracodawców z powodu rosnących kosztów, pracowników ze względu na własne oczekiwania. Aby uniknąć uznaniowości i zwiększyć transparentność wynagrodzeń, proces przyznawania podwyżek można w dużym stopniu zautomatyzować. Pomocne przy tym okazać się mogą matryce podwyżek, dzięki którym zarządzanie wynagrodzeniami stanie się prostsze, a przyznane podwyżki bardziej zrozumiałe.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.08.2018
Autor: Grzegorz Poręba
Zatrudnianie i motywowanie najlepszych menedżerów to obecnie duże wyzwanie dla pracodawców. Oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia podstawowego, coraz ważniejszą rolę odgrywa dobrze dobrany pakiet świadczeń dodatkowych.
Artykuł powstał na podstawie badania „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2018 roku”, przeprowadzonego przez Sedlak
& Sedlak. Wzięły w nim udział 644 osoby zajmujące stanowiska kierownicze. Respondentów pytaliśmy o otrzymywane i pożądane benefity, ich wartość oraz poziom satysfakcji.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.08.2018
Autor: Karolina Jurczak
Zdarza się, że pracodawcy próbują ominąć przepisy dotyczące wypłaty dodatku do wynagrodzenia z tytułu godzin nadliczbowych poprzez zawarcie z pracownikiem umowy cywilnoprawnej, np. umowy o świadczenie usług. Umowa taka realizowana jest po normalnych godzinach pracy i formalnie na jej podstawie nie powstaje prawo do żądania wypłaty dodatku do wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, bowiem pracownik nie realizuje w tym czasie zadań z tytułu stosunku pracy. Jednak uznanie, że realizowane „na zleceniu” zadania są tożsame do zadań realizowanych w ramach stosunku pracy może prowadzić do uznania, że pracodawca obchodzi przepisy.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.08.2018
Autor: Piotr Strumiński
Rok 2017 był kolejnym rokiem kadrowej karuzeli w spółkach Skarbu Państwa. Rotacja co prawda znacząco osłabła w stosunku do roku 2016 (30% w 2017 versus 73% w 2016 roku), ale suma przyznanych odpraw nadal była wysoka. W poniższym artykule przyjrzymy się ile Państwo wydało w latach 2016 i 2017 na zmiany kadrowe w zarządach spółek, w których Skarb Państwa ma bezpośrednie udziały. Dane zostały opracowane przy wykorzystaniu raportów Sedlak
& Sedlak „Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 i 2017 roku”
czytaj więcej
Data publikacji:
21.08.2018
Autor: Konrad Akowacz
Piloci i personel pokładowy irlandzkich linii lotniczych Ryanair strajkują z przerwami od lipca 2017. Walczą przede wszystkim o przestrzeganie ich krajowych przepisów prawa pracy, natomiast przewoźnik chce stosować się do przepisów irlandzkich. Pracowników mocno wspierają związki zawodowe, które na bieżąco komunikują się z Zarządem firmy.
W odpowiedzi na strajki, Ryanair podał do publicznej wiadomości stawki wynagrodzeń swoich pracowników. Taka otwartość władz linii lotniczych jest ciekawym i nowatorskim podejściem, które zainspirowało nas do napisania artykułu o wynagrodzeniach pilotów i personelu pokładowego.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.08.2018
Autor: Agnieszka Sutor