Od wielu lat branża finansowa jest jedną z najlepiej wynagradzanych w Polsce. Prawdopodobnie wynika to z tego, że żyjemy w czasach dużych zmian gospodarczych, stąd też nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na finansistów. Przyjrzyjmy się zatem, ile w 2020 roku zarabiali pracownicy pionu finansowego w porównaniu z osobami pracującymi w innych działach.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.09.2020
Autor: Agnieszka Sutor
Ludzie zwykle mają na swój temat nierealistyczne przekonania – to potoczne stwierdzenie znajduje swoje odzwierciedlenie w zjawisku lub zasadzie ponadprzeciętności (Alicke, Govorun, 2005). Błąd ponadprzeciętności polega na tym, iż większość ludzi ocenia swoje zdolności w wielu różnych dziedzinach jako wyższe nic przeciętne. Choć oczywiście ze statystycznego punktu widzenia jest niemożliwe, by zdecydowana większość (np. 80%) była ponadprzeciętna. W przypadku wynagradzania błąd ponadprzeciętności może mieć negatywne konsekwencje dla zadowolenia i motywacji pracowników. Jeśli pracownik uważa, że pracuje lepiej niż „przeciętny pracownik”, a zarabia tyle samo lub nawet mniej niż inni, to może być to zarzewiem poważnych kłopotów.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.09.2020
Autor: Konrad Kulikowski
Artykuł powstał w oparciu o wyniki Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak 2020. Zawarte w nim dane pochodzą z 536 firm i dotyczą 726 stanowisk. Więcej informacji o raporcie mogą Państwo znaleźć
tutaj.
W tegorocznym raporcie na szczeblu pracowników fizycznych wyszczególniliśmy 102 różne stanowiska pracy, na których zatrudnionych było 99 901 pracowników, z czego 83 151 zatrudniona była w firmach o profilu produkcyjnym.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.09.2020
Autor: Karolina Sołśnia-Zielińska
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badania przeprowadzonego przez Sedlak
& Sedlak w dotyczącego podjętych i planowanych przez przedsiębiorstwa działań w związku z pandemią COVID-19. Dane zostały zebrane w II kwartale 2020 roku wśród firm prowadzących działalność w Polsce. W badaniu przeważają firmy o kapitale zagranicznym (75%), o przychodach do 100 mln (44%), zatrudniających do 200 osób (48%).
czytaj więcej
Data publikacji:
11.09.2020
Autor: Karolina Jurczak
Młodzi ludzie, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, mają dość wysokie oczekiwania wobec pracodawcy. Wysokość zarobków jest dla nich istotna, ale równie ważne jest rozwijanie kariery zawodowej czy realizacja swoich zainteresowań.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.09.2020
Autor: Agnieszka Sutor
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu
Benefity w oczach pracowników 2020.
Raport potwierdza, że sytuacja epidemiologiczna i gospodarcza w pierwszej połowie 2020 roku miała wpływ na oferowane benefity i praktyki zarządzania nimi. Epidemia pokazała również, które benefity są dla pracowników naprawdę ważne.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.09.2020
Autor: Karolina Jurczak
Według
Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w I połowie 2020 roku mediana wynagrodzenia całkowitego w dużych przedsiębiostwach wyniosła 6 946 PLN brutto. Duże przedsiębiorstwa wg przyjętej metodyki to te, które zatrudniają od 250 do 999 pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
31.08.2020
Autor: Agnieszka Sutor
Na konkurencyjnym rynku pracy ważne jest zapewnienie atrakcyjnych wynagrodzeń. Odpowiednie podejście w tym zakresie może zaowocować zmotywowaną, zaangażowaną kadrą. Dlatego też na dzisiejszym rynku pracy coraz powszechniejszą praktyką staje się regionalizacja systemu wynagrodzeń. Zazwyczaj polega ono na różnicowaniu stawek płac w odniesieniu do miasta, stanu (np. województwo, stan, land itp.) lub regionu (np. Europa środkowa). Jednym z kluczowych wyzwań przy tym procesie jest zapewnienie konkurencyjności stawek płac oraz realizacji założeń biznesowych przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości.
Oparcie wynagrodzeń na regionalnych danych płacowych może wydawać się prostsze, ale jednocześnie może prowadzić do niewłaściwego wynagradzania w kluczowych lokalizacjach (przepłacania lub niedopłacania). Lepszym pomysłem jest oparcie stawek w firmie na danych z miast. Takie podejście może być skutecznie dla firm z małą liczbą oddziałów w danym kraju.
czytaj więcej
Data publikacji:
31.08.2020
Autor: Paweł Rusocki