Dla większości organizacji temat równości płac stał się istotnym problemem. W opublikowanym przez
World at Work badaniu praktyk i priorytetów w zakresie równości wynagrodzeń (
Pay Equity Practices and Priorities Survey) stwierdzono, że organizacje robią postępy w analizowaniu i ostatecznie usuwają nierówności w wynagrodzeniach.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.08.2020
Autor: Paweł Rusocki
Jawność wynagrodzeń budzi różne, często bardzo skrajne, emocje. Jedną z ostatnich okazji, by przyjrzeć się kontrowersjom, jakie wyzwala jawność płac, była odbywająca się w Polsce dyskusja na temat zasadności nałożenia na pracodawców przymusu ujawniania informacji o wynagrodzeniach w ofertach pracy. Dyskusja ta odbywała się z największą siłą w marcu i kwietniu 2019 roku (Cieślak-Wróblewska, 2019; Rozwadowska, 2019), ale nawet w grudniu 2019 w mediach możemy ciągle znaleźć jej odbicia (Wójcik, 2019).
czytaj więcej
Data publikacji:
25.08.2020
Autor: Konrad Kulikowski
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu „Does pay transparency close the gender wage gap?” wydanego w 2020 roku przez PayScale.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.08.2020
Autor: Paweł Rusocki
Ostatnie dwie dekady przyniosły mnóstwo zmian w zakresie zbierania danych. Obecnie praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej łączy się z ich gromadzeniem: dane klientów, przychody, koszty, zarządzanie łańcuchem dostaw, działalność operacyjna, zachowania klientów, kampanie marketingowe, dane pracowników i tak dalej.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.08.2020
Autor: Dominik Czesak
Wraz z rozwojem technologii przetwarzania informacji w coraz więcej obszarów zarządzania ludźmi zaczyna wkraczać analiza danych, powszechnie nazywana analityką HR. I choć określenie analityka HR może budzić pewne kontrowersje (analityka – to nie analiza danych, ale nauka o rozbiorze pojęć – domena filozofów), to wydaje się, iż przynajmniej wśród praktyków zwrot „analityka HR” przyjął się już jako określenie pracy analityków danych HR (por. Pszczólkowski, 2019; Kulikowski, 2018; HRsys, 2019). Analityka HR odnosi się zatem do analiz HR, czyli skrupulatnego rozpatrywania problemów związanych z zarządzaniem ludźmi, w celu ich wyjaśnienia przy wsparciu technologii informacyjnej. Obszary, które jeszcze do niedawna były domeną „miękkiego” HR, gdzie królowały intuicje i osobiste doświadczenia, zaczynają być przedmiotem dociekań i badań opierających się na danych i faktach.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.08.2020
Autor: Konrad Kulikowski
W edycji wiosennej
Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2020 wzięło udział 536 firm, które przekazały dane o wynagrodzeniach 218 677 pracowników. Dzięki temu przedstawiliśmy analizy dla 726 stanowisk pracy. Wśród uczestników badania dominują firmy o profilu produkcyjnym (62%) i przewadze kapitału zagranicznego (74%).
czytaj więcej
Data publikacji:
18.08.2020
Autor: Maria Hajec
Mało jest świadczeń pracowniczych, które są zupełnie darmowe, zazwyczaj trzeba zainwestować chociaż niewielkie środki pieniężne lub czas na ich zaplanowanie i wdrożenie. Główną funkcją benefitów jest przyciąganie do pracy wartościowych kandydatów oraz zatrzymywanie już zatrudnionych, budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy i zwiększanie jego konkurencyjności. Zastanówmy się zatem, jak pracodawca może wzbogacić swoją ofertę świadczeń dodatkowych nie generując przy tym dużych kosztów? Poniżej przedstawiamy listę 12 ciekawych benefitów, które nie doprowadzą firmy do bankructwa.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.08.2020
Autor: Jagoda Jurczak
Świadczenia dodatkowe to korzyści przede wszystkim dla zatrudnionych – to dla nich są tworzone. Oferowanie niektórych świadczeń pozapłacowych stało się już standardem i pracownicy zakładają, że pracodawca zapewni im do nich dostęp. Na rynku pojawia się coraz więcej benefitów, a firmy co roku ponoszą wysokie koszty z nimi związane. Dlaczego to robią? Jakie korzyści przynosi pracodawcy oferowanie benefitów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.08.2020
Autor: Patrycja Małek
Obecnie coraz więcej pracowników decydując się na pracę w firmie bierze pod uwagę nie tylko aspekty finansowe, ale i również oferowane świadczenia dodatkowe. Coraz popularniejsze stają się programy wellness, których stosowanie sprawia, że pracownicy są bardziej produktywni i zadowoleni z pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.08.2020
Autor: Agnieszka Sutor
Warto po raz kolejny wrócić do wielowątkowego i dużo bardziej skomplikowanego niż by się mogło wydawać problemu luki płacowej kobiet względem mężczyzn, czyli różnicy w wynagradzaniu pracowników ze względu na płeć. I od razu zaznaczam, że wcale nie zamierzam wyczerpać tutaj tego tematu.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.08.2020
Autor: Dr Karol Kulig