Artykuł jest pierwszym z dwuczęściowego cyklu zajmującego się problemami wdrożenia wartościowania kompetencji w praktyce. Na początku artykułu omówione są uwarunkowania wdrożenia modelu kompetencji w zakresie wynagrodzeń. Część ta poświęcona jest głównie problemom, które mogą pojawić się w trakcie wdrażania modelu kompetencji w przedsiębiorstwach. W drugiej części artykułu omówiona jest architektura modelu. W części tej omówiony jest proces budowy modelu krok po kroku, od projektowania modelu po budowę i wdrożenie odpowiednich narzędzi i procesów. Ostatnia część artykułu zajmuje się akceptacją modelu w organizacji. Określone są w niej osoby, które powinny być zaangażowane w proces projektowania modelu. Poza tym ukazane są wątpliwości, które mogą się pojawić, związane z funkcjonowaniem modeli kompetencyjnych wraz ze sposobami ich rozwiązania.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.08.2007
Autor: Łukasz Sienkiewicz
Wynagradzanie za wkład pracy jest nowym trendem w wynagradzaniu. System ten został opracowany w latach 90-tych i stanowi połączenie elementów systemów wynagradzania za osiągnięcia i wynagradzania za kompetencje. Artykuł dokładnie opisuje schemat wprowadzania systemu wynagrodzeń za wkład pracy do przedsiębiorstwa. Pokazuje kolejne kroki tak w fazie analizy i projektowania, jak właściwego wprowadzania. W przypadku systemu wynagradzania za wkład pracy wynagrodzenie podstawowe ustalane jest w sposób podobny do systemu wynagrodzeń za kompetencje, z podkreśleniem celów rozwoju pracownika, które są potrzebne do wspierania sukcesu całej organizacji. Część zmienna wynagrodzenia zaś zależna jest od osiągnięć pracownika. Artykuł kończy się wyszczególnieniem wszystkich wad i zalet systemu.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.08.2007
Autor: Marzena Jakubiec
Niniejszy artykuł prezentuje dane na temat wynagrodzeń w USA w pierwszym półroczu 2007 roku. Przedstawiona została w nim krótka charakterystyka sytuacji gospodarczej, ogólne trendy na rynku pracy oraz szczegółowa analiza wynagrodzeń w minionych miesiącach 2007 roku. W artykule odnaleźć można dane dotyczące przeciętnych płac w różnych sektorach gospodarki w ujęciu zarówno godzinowym, jak i tygodniowym oraz ich dynamikę. Ponadto dokonano porównania poziomu płacy minimalnej w USA ze stawkami najniższego ustawowego wynagrodzenia w krajach Unii Europejskiej. Artykuł zawiera 9 tabel i 9 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.08.2007
Autor: Arkadiusz Koperek
W artykule znajdą Państwo informacje o przepisach prawnych regulujących opodatkowanie wynagrodzenia obcokrajowców zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej. Zawarto w nim informacje o swobodzie przepływu pracowników w obrębie Unii i rozwiązaniach podatkowych związanych z wynagradzaniem obcokrajowców. Artykuł pokazuje, jak przepisy regulują kwestię unikania podwójnego opodatkowania i jak w praktyce wyglądają rozliczenia podatkowe osób fizycznych. Pokazano związek między osiągniętymi dochodami z wysokością podatków w krajach Unii. Wiele miejsca poświęcono przepisom państw członkowskich Unii Europejskiej dotyczącym ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W artykule znajdą Państwo informacje o możliwości odliczenia od wynagrodzeń diety. Zmiany w przepisach, które obowiązują od początku tego roku pozwalają Polakom zaoszczędzić znaczne kwoty na podatku od wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu pracy w krajach Unii. Artykuł informuje w jaki sposób prawo pozwala pomniejszyć osiągnięty przychód (tj. wynagrodzenie)o koszty uzyskania.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.08.2007
Autor: Małgorzata Żmudzka-Kosała
Artykuł podzielony jest na dwie części. W pierwszej dokonano analizy wynagrodzeń za rok 2006 prezesów 350 największych spółek giełdowych z USA, na tle wskaźników z lat poprzednich. Pokazano zmiany w wysokości bezpośredniego wynagrodzenia całkowitego, oraz jego dynamikę na tle zysków spółek. Przeanalizowane zostały składniki wynagrodzeń prezesów na przestrzeni lat 2002 – 2006. Pokazano także skład wynagrodzeń odroczonych prezesów od 2003 do 2006 roku, a także mediany wynagrodzeń prezesów w poszczególnych branżach w 2006 roku. W drugiej części artykułu przedstawiono najważniejsze trendy w wynagradzaniu menedżerów w USA w 2007 roku, spowodowane udoskonalaniem zasad ładu korporacyjnego.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.08.2007
Autor: Marzena Jakubiec
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie danych Internetowego Badania Wynagrodzeń dla branży IT w pierwszej połowie 2007 roku. Mediana płacy w tym obszarze gospodarki wyniosła 4200 PLN i była o 20% wyższa, niż w 2006 roku. Pracownicy szeregowi zarabiali 2800 PLN, podczas gdy dyrektorzy mieli miesięczne dochody na poziomie 11500 PLN. Ponad połowa badanych osób otrzymywała wynagrodzenie pomiędzy 2000 PLN a 6000 PLN. Najwyższe mediany płacy zanotowano dla pracowników zajmujących się softwarem oraz pracujących w dziale badań i rozwoju/planowania. Zarobki w branży nowoczesnych technologii zależały również od stażu pracy i poziomu wykształcenia. Lepiej płaciły w pierwszych 6 miesiącach 2007 roku firmy zagraniczne oraz zatrudniające ponad 1000 osób. Mężczyźni na każdym stanowisku zarabiali lepiej niż kobiety. Artykuł zawiera 8 wykresów oraz 7 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
31.07.2007
Autor: Arkadiusz Koperek
Artykuł omawia kwestię wynagradzania pracowników poprzez przekazywanie im opcji na akcje firmy. Omówiono w nim główne założenia tej metody motywowania pracowników. Stosowanie jej w praktyce zrodziło wiele wątpliwości odnośnie jej skuteczności. Ułomne wprowadzanie w życie wynagradzania przez posiadanie akcji może sprawić, że skutki mogą być dalekie od oczekiwanych. Pożądane uwspólnienie celów właścicieli i zarządzających firmą nie zawsze zachodzi, czego najbardziej dobitnym przykładem był skandal firmy Enron. Jednocześnie badania zmiennych psychologicznych pokazały, iż założenia leżące u podstaw motywowania przez akcje w pewnych przypadkach mogą być odległe od rzeczywistości. W zależności od tego, czy akcje zyskują czy tracą na wartości motywacja pracownika będzie większa lub mniejsza.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.07.2007
Autor: Katarzyna Jaśko
Artykuł przedstawia średnie miesięczne wynagrodzenia brutto dla sektora przedsiębiorstw w województwie śląskim w 2006 roku i pierwszym kwartale 2007 roku. Zawiera szczegółowe analizy płac dla podsekcji przemysłu, budownictwa, handlu i napraw, obsługi nieruchomości i firm, hoteli i restauracji oraz transportu, gospodarki magazynowej i łączności. Każda z sekcji została osobno omówiona z uwzględnieniem informacji o dynamice wzrostu wynagrodzeń dla 2006 roku, a także dla I kwartału 2007. W tekście znajduje się także porównanie wynagrodzeń na Śląsku z wynagrodzeniami w innych regionach Polski oraz zestawienie szybkości wzrostu zarobków w województwie śląskim z dynamiką w pozostałych województwach. Dane umieszczone zostały w dziesięciu przejrzystych tabelach oraz na dwudziestu czterech wykresach. Opracowanie wykonano na podstawie danych GUS dla województwa śląskiego za IV kwartał 2006 i I kwartał 2007.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.07.2007
Autor: Katarzyna Żurawska
Artykuł jest analizą poziomów wynagrodzeń przedstawicieli handlowych w 2006 w Polsce, Wielkiej Brytanii i Czechach. Przedstawione dane pochodzą z: Internetowego Badania Wynagrodzeń 2006, XV Ogólnobranżowego Raportu Płacowego Sedlak
& Sedlak, Great Britain Office for National Statistics oraz Czech Statistical Office. W części dotyczącej Polski przedstawiono: wysokość płac całkowitych i podstawowych, rozkład płacy całkowitej na poszczególnych szczeblach zarządzania, rozkład średniego udziału premii w wynagrodzeniu, świadczenia dodatkowe otrzymywane przez przedstawicieli handlowych. Przeanalizowano wpływ następujących czynników na wynagrodzenie: płci, rodzaju kapitału, wielkości firmy, regionu, wykształcenia, stażu pracy. W części dotyczącej Wielkiej Brytanii podano wysokość wynagrodzeń całkowitych (decyle, kwartyle, mediana) – ogółem oraz z podziałem na kobiety i mężczyzn, wśród wszystkich pracowników oraz wśród tych zatrudnionych na pełny etat. Pokazano także zmiany w stosunku do 2005 roku. Jeśli chodzi o płace w Czechach, podano średnią wysokość oraz przeanalizowano strukturę miesięcznej płacy całkowitej.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.07.2007
Autor: Jacek Szczypkowski
Artykuł podzielony jest na dwie części: pierwsza precyzuje zasady postępowania, jakim powinien podlegać komitet ds. wynagrodzeń (zasady są określone dla warunków anglosaskich), a druga opisuje funkcjonowanie komitetów w Polsce. W pierwszej części opisane są następujące zasady: sprawna organizacja, zdobywanie informacji, widzenie zagadnień w szerszej perspektywie, rozumienie mechanizmów, branie pod uwagę perspektywy akcjonariuszy, efektywna komunikacja. W drugiej części opisane są zasady ładu korporacyjnego dotyczące komitetów ds. wynagrodzeń oraz praktyka ich przestrzegania w Polsce. Wyszczególnione są także zadania, jakie mają polskie komitety ds. wynagrodzeń oraz opisane są różnice pomiędzy komitetami działającymi w warunkach polskich i anglosaskich.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.07.2007
Autor: Marzena Jakubiec