Artykuł prezentuje analizę wynagrodzeń w Zjednoczonym Królestwie, których wysokość nie osiąga pułapu płacy minimalnej. W pierwszej części omówiona jest nowa metodologia badań statystycznych, które opisują to zjawisko. Potem następuje krótki opis sposobu, w jaki badano wynagrodzenia poniżej płacy minimalnej przed 2004 rokiem oraz co postanowiono zmienić. Druga część opisuje występowanie tego zjawiska na terenie Zjednoczonego Królestwa. Analiza dotyczy wieku, płci, sektora, grupy zawodowej i regionu. Jest to próba spojrzenia na każdy z tych elementów w kontekście występowania zjawiska płacy poniżej ustawowego minimum. Trzecia część prezentuje charakterystykę anglosaskiego modelu postrzegania płacy minimalnej oraz jej wysokości od momentu wprowadzenia do ustawodawstwa Wielkiej Brytanii. Dodatkowo wskaźniki te rozbito na trzy kategorie wiekowe. Artykuł zawiera 8 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.07.2007
Autor: Patrycjusz Hola
Artykuł jest podsumowaniem "Raportu na temat wynagrodzeń Top Managementu spółek giełdowych za 2006 rok”. Czytelnik znajdzie w nim dane o wynagrodzeniach menedżerów, którzy przepracowali pełny rok. Poddano analizie relacje pomiędzy wysokością wynagrodzenia a funkcją pełniona przez członka zarządu, jego wiekiem i stażem pracy na zajmowanym stanowisku. Prezentowane są również analizy dotyczące relacji pomiędzy płacami zarządu a wielkością spółki (zatrudnienie, aktywa), zyskiem i ROA. W dalszej części artykułu przedstawiono przeciętne płace w spółkach stosujących opcje/akcje. Na końcu pokazano jak kształtowały się wynagrodzenia menedżerów w zależności od branży w jakiej działa spółka, a następnie przedstawiono dziesięciu najlepiej wynagradzanych członków zarządów. Artykuł zawiera 11 tabel i 9 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.07.2007
Autor: Michał Mudel
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem danych na temat wynagrodzeń Polaków (IBW) w pierwszym półroczu 2007 roku. Mediana wynagrodzenia wyniosła 2800 PLN i była o 300 PLN (12%) wyższa niż w 2006 roku. W artykule zaprezentowano dane na temat rozkładu wynagrodzeń w całej badanej grupie a także przedstawiono różnice w zarobkach pomiędzy kobietami i mężczyznami. W pierwszych sześciu miesiącach 2007 roku kobiety zarabiały przeciętnie o 800 PLN mniej niż mężczyźni, a w grupach najlepiej zarabiających różnica ta wzrosła do 2700 PLN. Poziom zarobków zależał także od takich czynników jak staż pracy, wykształcenie oraz znajomość języka angielskiego. Różnice w wysokości pensji zależały także od branży i działu, w jakim zatrudniony był pracownik. Przykładowo, w porównaniu do roku 2006 o 20% wzrosły zarobki osób zatrudnionych w branży IT. W artykule znajdują się także dane na temat zależności płac od wielkości firmy oraz z pochodzenia jej kapitału.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.07.2007
Autor: Katarzyna Jaśko
Druga cześć poradnika, traktuje negocjowanie wynagrodzeń jako proces dojścia do porozumienia dwóch stron według zasady "win-win" (każdy wygrywa). Czym możemy zostać zaskoczeni? Czym my możemy zaskoczyć przyszłego pracodawcę? Dlaczego każda rozmowa o pracę jest do siebie podobna, ale nigdy nie przebiega tak samo? Jak odpowiadać na niewygodne dla nas pytania? Niniejszy poradnik zawiera obszerne komentarze, przykłady i praktyczne rady jak najlepiej uniknąć błędów, które mogą wpłynąć na obniżenie wysokości naszego przyszłego wynagrodzenia.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2007
Autor: Dariusz Pastuła
Autor: Maciej Kurdziel
Niniejszy artykuł jest pierwszą częścią cyklu o obowiązkach komitetów ds. wynagrodzeń. Komitet ds. wynagrodzeń jest organem rady w spółce, odpowiedzialnym za zaprojektowanie i wprowadzenie systemu wynagrodzeń najwyższych menedżerów. Artykuł opisuje różnice w pozycji komitetów ds. wynagrodzeń ze względu na model nadzoru korporacyjnego: jedno- i dwupoziomowy. Omawia funkcjonowanie komitetów ds. wynagrodzeń w systemie anglosaskim, czyli jednopoziomowym. Dokładnie opisano w nim rolę i zadania komitetów, a także ich obowiązki i zakres odpowiedzialności. W artykule został omówiony sposób wyboru oraz skład komitetu, a także rola, jaką pełni jego przewodniczący. Przedstawione zostały też zasady nadzoru sprawowanego przez komitety ds. wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.07.2007
Autor: Marzena Jakubiec
Artykuł prezentuje analizę wyników „Dorocznego Badania Godzin i Płac” (ang. Annual Survey of Hours and Earnings) w Zjednoczonym Królestwie od 1997 roku. Jest to prezentacja metodologii używanej do analizy danych, jak i charakterystyka zmian badawczych po 2004 roku. Jest to dodatkowo bliższe spojrzenie na wzorce wynagrodzeń w zależności od rodzaju pracy i jej charakteru. Tekst omawia zarobki pracowników pełnoetatowych i tych zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. Autor dodatkowo analizuje dysproporcję zarobków kobiet i mężczyzn, oraz stara się wyjaśnić jej przyczynę biorąc pod uwagę między innymi wiek respondentów, rodzaj podejmowanej pracy oraz sposób postrzegania pracowników przez pracodawców. Czytelnik odnajdzie również charakterystykę głównych sektorów i grup zawodowych. Artykuł zawiera sześć wykresów, które obrazowo ilustrują omawiane zagadnienie.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.07.2007
Autor: Patrycjusz Hola
Wynagrodzenia są jednym z obszarów zainteresowań mikroekonomii. Stara się ona wyjaśnić, jak kształtują się płace na rynku konkurencji doskonałej, zależność wynagrodzeń od podaży i popytu na pracę, zrównoważenie rynku pracy. Ekonomia zajmuje się nie tylko stanem równowagi na rynku pracy, ale także wyjaśnia zmiany, jakie na nim zachodzą. Tłumaczy, kiedy zmienia się popyt i podaż pracy (czyli funkcje), a kiedy ich wielkości (czyli konkretne ilości pracy). Opisuje ponadto gwałtowność tych zmian. Pokazuje kształtowanie się indywidualnej podaży pracy, czyli to, ile jest skłonny pracować konkretny człowiek przy różnych poziomach płacy. Mikroekonomia wyjaśnia, że najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnej siły roboczej umożliwia rynek konkurencji doskonałej. Zdobycie przewagi przez pracodawców lub pracowników prowadzi zaś do zaburzenia jego mechanizmów i spadku efektywności.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.07.2007
Autor: Radosław Kotowicz
Artykuł prezentuje analizę zmian w „Dorocznym Badaniu Godzin i Płac” (ang. The Annual Survey of Hours and Earnings) wprowadzonych w 2004 roku. Jest to spojrzenie z jednej strony na kwestie związane ze zmianą wyglądu i ułożenia poszczególnych pytań na kwestionariuszu. Z drugiej strony prezentacja nowych definicji i zmian metodologicznych wprowadzanych od 2004. Czytelnik dowie się również dlaczego postanowiono dokonać tak radykalnych zmian. ONS (ang. Office for National Statistics) to jedna z najstarszych i największych tego typu organizacji na świecie. Badanie wynagrodzeń to jeden z istotnych elementów ogólnej analizy statystycznej rynku pracy, dlatego zmiany do niej wprowadzone miały duże znaczenie. W sprawie zwiększenia zasięgu badań oraz poprawy jakości dostarczanych badań zaangażował się nawet rząd brytyjski.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.07.2007
Autor: Patrycjusz Hola
W 2006 roku w województwie zachodniopomorskim przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło 2326,36 PLN i było wyższe o 4,3%, niż w roku 2005. Jednocześnie płaca ta stanowiła 88% średniej płacy w minionym roku w Polsce. Z danych wynika również, że wzrost wynagrodzeń był w tym regionie niższy niż dla całego kraju. Niniejsza publikacja zawiera analizę wynagrodzeń w województwie zachodniopomorskim w 2006 roku wraz z krótką charakterystyką sytuacji gospodarczej regionu. Szczegółowo zaprezentowano również dane dotyczące wynagrodzeń w stolicy regionu – Szczecinie. Przedstawione zostały podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w poszczególnych sekcjach gospodarki, poszczególnych branżach przetwórstwa przemysłowego, przemyśle oraz budownictwie – dla województwa oraz miasta. Artykuł zawiera 4 wykresy i 11 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.07.2007
Autor: Arkadiusz Koperek
Opracowanie przedstawia średnie miesięczne wynagrodzenia brutto w województwie wielkopolskim i w Poznaniu w 2006 roku. Zawiera podział na poszczególne sekcje sektora przedsiębiorstw, jak również szczegółowe analizy płac w podsekcjach przemysłu, budownictwa, handlu i napraw, obsługi nieruchomości i firm, hoteli i restauracji oraz transportu, gospodarki magazynowej i łączności. Dla każdej branży podana została także dynamika podwyżek w latach 2006/2005; 2005/2004 oraz 2004/2003. Dodatkowo przeprowadzono następujące porównania: średnich miesięcznych wynagrodzeń brutto oraz dynamiki w Poznaniu i województwie wielkopolskim, średnich płac i dynamiki w województwie wielkopolskim wobec innych województw a także porównanie wynagrodzeń i dynamiki w stolicy Wielkopolski do innych miast wojewódzkich. Opracowanie zawiera 13 tabel oraz 17 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.07.2007
Autor: Michał Skierski