Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Tradycyjne systemy wynagrodzeń - część III - system solidarnościowy

11.12.2007 Justyna Masłyk-Broniek
Artykuł jest ostatnim z cyklu o tradycyjnych systemach wynagrodzeń. Jego tematem jest system solidarnościowy. We wprowadzeniu scharakteryzowane zostały szczegółowo funkcje wynagrodzeń. Dalej znajdą Państwo analizę systemu solidarnościowego, jego założeń, głównych cech, silnych i słabych stron. Jako że system ten stanowi przewodnią politykę płacową państw Unii Europejskiej, scharakteryzowano również jego ramy prawne oraz założenia. System solidarnościowy jest w pewnym sensie polityką opierająca się o idee „równa praca – równa płaca” oraz o kategorie płacy godziwej. Ważna role odgrywa w nim państwo. Jest ono w tym wymiarze gwarantem sprawiedliwości płacowej oraz ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo socjalne obywatelom nie osiągającym zarobków na „godnym” poziomie. System ten charakteryzuje zjawisko redystrybucji dochodów. Założenia solidarnościowej polityki płacowej uzależniają wysokość wynagrodzenia od jej rodzaju i efektów pracy.
Justyna Masłyk-Broniek

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".