Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Jak wiązać interesy akcjonariuszy i menedżerów poprzez wynagrodzenie

27.11.2007 Marzena Jakubiec
Cel działania każdego przedsiębiorstwa to długookresowa maksymalizacja dochodów jej właścicieli. W przypadku spółek akcyjnych realizacja tego celu może być zagrożona, ze względu na oddzielenie własności przedsiębiorstwa od jego zarządu (właścicielami są akcjonariusze, a zarząd sprawują menedżerowie). Dlatego wyzwaniem jest stworzenie takiego systemu wynagrodzeń, który integrowałby interesy menedżerów i akcjonariuszy. Należy opracować mierniki oceny wyników pracy menedżerów oraz zapewnić zgodność mierników długoterminowych, zależnych od kreacji wartości przedsiębiorstwa, z miernikami krótkoterminowymi. Pomiar wyników musi być przeprowadzony na wszystkich poziomach organizacyjnych. Trzeba opracować także najwłaściwszy docelowy poziom wyników. Artykuł szczegółowo opisuje te kroki w projektowaniu systemu wynagrodzeń, tak dla menedżerów najwyższego szczebla, jak i dla menedżerów liniowych.
Marzena Jakubiec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".