Artykuł opisuje doświadczenia siedemnastu przedsiębiorstw, które postanowiły zastosować w praktyce system udziału w korzyściach. Jedenaście z przedstawionych organizacji funkcjonowało w branży chemicznej, natomiast pozostałe sześć prowadziło swoją działalność w sektorze przemysłu lekkiego. Na początek przedstawiona została ogólna sytuacja wszystkich podmiotów. Następnie ukazano najważniejsze podobieństwa i różnice pomiędzy tymi przedsiębiorstwami - również w aspekcie wprowadzonego gain sharingu. Poruszono tutaj kwestię między innymi kondycji finansowej oraz miar oceny wyników. Następnie na bazie doświadczeń omawianych firm opisano jedenaście wytycznych, które przyczyniły się do sukcesu tychże programów. Zwrócono zatem uwagę między innymi na tworzenie odpowiednich formuł, w oparciu o które wyliczane są nagrody, ustalanie poziomu efektywności, gwarantującego wypłatę oraz konieczność wprowadzanie odpowiednich zmian, w trakcie funkcjonowania programu.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.07.2014
Autor: Patrycja Grzesińska
Systemy wynagradzania kadry zarządzającej spółkami publicznymi powinny zapewnić równowagę między korzyściami menedżerów, akcjonariuszy i innych grup interesariuszy. Mają one za zadanie powiązać w jedną całość wyniki ekonomiczne spółki (zarówno krótko, jak i długookresowe), skłonności do ryzyka i kontrolę ryzyka oraz cele jednostkowe i organizacyjne. Brak tej równowagi w wielkich instytucjach finansowych był jednym z czynników, które uznano za przyczyny obecnego kryzysu. Przedstawione w artykule nowe trendy w polityce wynagradzania menedżerów mają za zadanie zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.07.2014
Autor: Iwona Wabik-Szuba
Artykuł przedstawia strategię motywowania i przyznawania benefitów przez firmę Patagonia. Zostały w nim również omówione sposoby realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu przez Patagonię, a także warunki, które należy spełnić, aby otrzymać certyfikat odpowiedzialnego biznesu.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.06.2014
Autor: Adriana Łempicka
Kryzys finansowy pokazał, że system wynagrodzeń menedżerów powinien uwzględniać długoterminowe wyniki zarządzanych przez nich spółek. Premiowanie jedynie za zyski osiągane w krótkim terminie rodzi pokusę podejmowania ryzykownych decyzji. Dlatego po kryzysie w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych w spółkach - zwłaszcza w branży finansowej - zaczęły powstawać komisje do spraw wynagrodzeń. Komisje powinny być niezależne od top managementu firmy, żeby beneficjenci systemu nie mieli wpływu na jego konstrukcję.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.06.2014
Autor: Bartłomiej Cesarz
Jeśli Twoja organizacja przymierza się do wkroczenia na kolejny szczebel rozwoju i wejścia na giełdę – gratulacje dla jej menedżerów oraz zarządu. Oznacza to, że przeszła już niemal wszystkie opisane powyżej sytuacje i problemy płacowe. Innymi słowy, od momentu pojawienia się pomysłu na firmę, aż do jej giełdowego debiutu, zarząd skutecznie radził sobie procesem wynagradzania kadry menedżerskiej. Jednak nie należy poprzestawać w pracy nad systemem płac.
czytaj więcej
Data publikacji:
09.06.2014
Czy dla pracowników naprawdę ważne jest, by ich praca miała sens? Jak przyznawać premię, by efektem nie było zdemotywowanie zamiast zmotywowania zatrudnionych? Dlaczego i kiedy wyższa zapłata nie oznacza wcale większej efektywności? Czy lepiej płacić mało niż wcale? Jak nagradzać za wykonanie nudnej pracy, a w jaki sposób za zadania interesujące? Artykuł odpowiada na te i inne pytania dotyczące skutecznego motywowania, przestrzega przed pułapkami, w które zdarza się wpadać nawet doświadczonym pracownikom działów HR.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.06.2014
Autor: Konrad Kulikowski
W dniach
19-21 maja 2014 roku odbyło się IX Krakowskie Forum Wynagrodzeń.
Myślą przewodnią tegorocznej konferencji była
„Motywacja – wykorzystaj potencjał pieniądza”.
Tym razem Forum odbyło się w Starej Zajezdni (ul. Św. Wawrzyńca 12, Kraków).
Po raz kolejny eksperci z dziedziny
compensation & benefits podzielili się z Państwem swoimi doświadczeniami. Jak co roku na konferencji zaprezentowali najnowsze, światowe trendy w systemach wynagradzania oraz skuteczne metody motywowania pracowników.
Ponadto w programie znalazły się sesje poświęcone zarządzaniu systemami motywacyjnymi, a także motywowaniu menedżerów, pracowników produkcji i sprzedaży . Przygotowaliśmy dla Państwa również wystąpienia poświęcone prawnym aspektom w obszarze wynagrodzeń zmiennych.
Również po raz kolejny program konferencji poszerzono o trzeci dzień, w którym odbyły się
warsztaty. Podczas nich poruszone zostały zagadnienia związane z budową regulaminów wynagradzania, a także pułapkami w zakresie opodatkowania świadczeń pozapłacowych.
Uczestnicy konferencji po raz kolejny podkreślili jej wysoki poziom merytoryczny oraz praktyczny wymiar prezentowanych informacji. Zachęcamy do osobistego przekonania się o wartości Forum podczas kolejnej edycji!
Materiały z konferencji dostępne są dla abonentów portalu wynagrodzenia.pl.
W niniejszym dziale zamieszczono prezentacje pdf z 18 wystąpień.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.05.2014
Korzystanie z obsługi procesów kadrowo-płacowych jest coraz popularniejsze, a branża outsourcingu prężnie się rozwija. W Polsce z tego typu usług korzysta ponad 50% firm. A jak jest w firmach o globalnej skali działania? W artykule przedstawiono informacje o tym, jak firmy globalne postrzegają bieżące wyzwania związane z payrollem oraz wdrażaniem outsourcingu tego typu usług. Opisano również główne oczekiwania, jakie organizacje stawiają dostawcom. Czytelnik znajdzie w artykule także dane na temat błędów w obsłudze procesów kadrowo-płacowych, na które najczęściej zwracają uwagę przedsiębiorstwa. Przedstawiono także, jakie są główne powody, dla których firmy gotowe byłyby zmienić dostawcę usług payrollu. Artykuł zawiera 5 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.05.2014
Autor: Adam Wrona
Niniejszy artykuł stanowi analizę przypadku dużej firmy z branży wysokich technologii, która aby poprawić swoją sytuację postanowiła wprowadzić nowy program wynagradzania. Jego głównym założeniem było nagradzanie zatrudnionych za zdobywanie oraz rozwijanie wiedzy, kompetencji i umiejętności. Dodatkowo, aby bardziej zmotywować pracowników część ich zarobków uzależniono od osiąganych przez nich wyników. Niestety, jak się potem okazało, rozwiązanie to okazało się dużą porażką.
Opracowanie pokazuje jak przebiegał proces projektowania oraz implementacji nowego programu wynagradzania. Jednocześnie skupia się ono na błędach popełnianych przez organizację oraz przyczynach niepowodzenia wprowadzonej strategii płac. Opisuje także nastroje zatrudnionych, jakie miały miejsce w firmie w trakcie trzech lat wdrażania owego rozwiązania. Artykuł zawiera 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.04.2014
Autor: Patrycja Grzesińska
Osoby żyjące i zatrudnione w Norwegii mogą liczyć na świadczenia z budżetu oraz zagwarantowane prawnie i dobrowolne benefity od zatrudniających je firm. Najważniejsze świadczenia gwarantowane w Norwegii to publiczna opieka zdrowotna, renty i zasiłki. Zasady przyznawania emerytur różnią się w zależności od systemu emerytalnego. Stary system emerytalny jest mniej elastyczny od nowego. W Norwegii obowiązują zasady dotyczące czasu pracy i przysługujących pracownikom urlopów, firmy mogą przyznawać zatrudnionym dodatkowe wolne. Niektóre firmowe plany emerytalne są szczególnie opłacalne, bo wiążą się z ulgami i zwolnieniami podatkowymi.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.04.2014
Autor: Joanna Kłosowska