Świat się zmienia, zmienia się rynek pracy i zmieniają się umiejętności, które powinni posiadać zatrudnieni, aby pracować efektywnie i przyczyniać się do sukcesu firm oraz całych gospodarek. Problem ten dostrzega organizacja OECD, czego dowodem jest uruchomienie międzynarodowego cyklu badań poświęconego stopniu opanowania przez dorosłych obywateli kompetencji niezbędnych w XXI wieku. Pierwsza edycja objęła swym zasięgiem 24 kraje i wzięło w niej udział 166 000 respondentów. W niniejszym artykule zaprezentowano, jak na tle innych narodowości wypadli Polacy. Przedstawiono w nim wyniki analiz dotyczących stopnia biegłości w poszczególnych, badanych przez OECD, umiejętnościach oraz intensywności ich wykorzystania w miejscu pracy. Artykuł zawiera 5 wykresów i 2 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.10.2014
Autor: Grzegorz Spólnik
Druga część opracowania dotyczącego największych dostawców benefitów w Polsce. Nakreślono w niej sylwetki trzech spółek: Bonus Systems, Edenred i OK System. Szczegółowo omówiono ich produkty i usługi, oraz proponowane rozwiązania w zakresie świadczeń dodatkowych. W tekście Czytelnik znajdzie również całościowe zestawienie oferty tych firm, oraz spółek prezentowanych w pierwszej części niniejszego artykułu.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.10.2014
Autor: Joanna Kłosowska
W artykule zaprezentowano najważniejsze świadczenia oferowane pracownikom we Francji. Omówiono zarówno świadczenia gwarantowane przez państwo, jak również najpowszechniej oferowane benefity proponowane przez francuskich pracodawców. Z artykułu Czytelnik dowie się m.in. jak jest zbudowany system emerytalny we Francji, jak wygląda i czym wyróżnia się system opieki zdrowotnej, oraz na jakie zasiłki może liczyć pracownik. Przedstawiono najważniejsze regulacje dotyczące czasu pracy i płatnych urlopów. Opisano szczególnie popularne we Francji benefity takie jak prywatne plany emerytalne, czy plany oszczędnościowe. Wspomniano także o benefitach wiążących się z ulgami podatkowymi.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.09.2014
Autor: Joanna Kłosowska
Łączenie stanowisk i obowiązków to praktyka coraz bardziej powszechna w nowoczesnych firmach. Rodzi ona jednak pytanie na temat tego, jak wynagradzać osoby pracujące na stanowiskach hybrydowych. Artykuł jest próbą odpowiedzi na te właśnie wątpliwości. W tekście opisano przykładowe wskaźniki, które mogą posłużyć do ustalania proporcji składowych ról stanowiska hybrydowego, takie jak na przykład czas pracy, przychód lub produktywność. W tekście przedstawiono również dwa modele rozwiązań wyceny stanowisk wraz z przykładami. W jednym z przykładów wykorzystane zostały dane rynkowe na temat wynagrodzeń na połączonych stanowiskach i udział czasu pracy spędzany na wykonywaniu poszczególnych zadań. Rozwiązanie drugie bazuje na przyznaniu dodatku dla pracownika za wykonywanie dodatkowych obowiązków. Czytelnik znajdzie w artykule 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.09.2014
Autor: Adam Wrona
W artykule skoncentrowano się na omówieniu potrzeby uwzględniania w zasadach wynagradzania pracowników sprzedaży ich prawdziwego wpływu na poziom zysku osiąganego przez przedsiębiorstwo. Zazwyczaj jest on większy niż to się wydaje na pierwszy rzut oka, o czym świadczą trzy krótkie, zaprezentowane na wstępie historie. Następnie uwagę poświęcono zasadności dokładnej analizy procesu sprzedaży i włączeniu do systemu płac konsekwencji wszystkich decyzji, podejmowanych przez zatrudnionych. W drugiej części tekstu przedstawiono metodę stworzenia prostego, bazującego na prowizji systemu, który wynagradza za pracowników za ich własne wysiłki, a nie wzrost sprzedaży wynikający z ponoszonych przez firmę nakładów na usprawnienie działalności i uatrakcyjnienie oferty. Artykuł zawiera 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.09.2014
Autor: Grzegorz Spólnik
W artykule omówiono przykłady systemów premiowania wykorzystywanych w branżach, w których wynagrodzenie zmienne nie jest powszechne. To handlowcy zwykle otrzymują premię od sprzedaży produktów, ponieważ efekty ich pracy można łatwo zmierzyć, a uzależnienie wysokości wynagrodzenia od wydajności pracy, dobrze motywuje pracowników. Wykorzystanie systemów premiowania w innych branżach jest również możliwe, wymaga jedynie określenia głównych celów przedsiębiorstwa oraz dopasowania odpowiednich kryteriów oceny pracy. W artykule przedstawiono kilka sposobów przyznawania premii stosowanych przez firmy spoza branży handlowej: premie od obrotu firmy, za frekwencję, za jakość obsługi klientów, nagrody i premie okolicznościowe, premie stosowane w przemyśle oraz system wzajemnego premiowania się pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.09.2014
W Wielkiej Brytanii od ponad czterdziestu lat funkcjonuje prawo wyrównujące wynagrodzenia kobiet i mężczyzn. Pomimo wielu nowelizacji kobiety wciąż zarabiają mniej – mediana ich wynagrodzeń za przepracowaną godzinę jest niższa o ponad 2,5 funta. Jedną z metod zwalczania luki płacowej jest korzystanie z tzw. kwestionariuszy równych płac. W artykule omówiono również przyczyny powstawania luki płacowej oraz przedstawiono trzy kroki, jakimi powinna kierować się firma, aby uniknąć oskarżenia o naruszenie równości wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.09.2014
Autor: Andrzej Kuczara
Kierowcy ciężarówek i autobusów zarabiali średnio o 150 PLN więcej od kierowców samochodów osobowych i motocykli. Średnia pensja w tej pierwszej grupie wyniosła 2 786 PLN, podczas gdy osoby zawodowo prowadzące auta osobowe otrzymywały przeciętnie 2 636 PLN – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, zawartych w publikacji „Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2012 r”.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.08.2014
Autor: Dominik Dębowski
W artykule przedstawiono sylwetki dwóch dostawców benefitów w Polsce: spółki Benefit Systems i Sodexo Benefits and Rewards Services Polska. Największy nacisk położono na omówienie produktów i usług oferowanych przez te firmy. Ponadto podjęto próbę krótkiej charakterystyki rynku świadczeń dodatkowych w Polsce biorąc pod uwagę cztery główne czynniki: świadczenia gwarantowane przez państwo, najważniejsze przepisy regulujące kwestie związane z świadczeniami dodatkowymi, tradycję i zmiany społeczno-kulturowe zachodzące w kraju oraz najnowsze trendy z zakresu wynagradzania za pomocą benefitów.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.08.2014
Autor: Joanna Kłosowska
W artykule opisano najważniejsze świadczenia pozapłacowe, na które liczyć mogą pracownicy w Szwajcarii. Omówiono zarówno świadczenia gwarantowane przez państwo jak i benefity najczęściej oferowane przez pracodawców. W tekście Czytelnik znajdzie informacje o szwajcarskim systemie emerytalnym, służbie zdrowia i innych świadczeniach socjalnych. Opisano regulacje dotyczące czasu pracy i przysługujące pracownikom świadczenia urlopowe. Przedstawiono także ofertę jednego z najpopularniejszych dostawców benefitów w tym kraju: firmy Reka. Artykuł zawiera jeden wykres i jedną tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.07.2014
Autor: Joanna Kłosowska