Rozwój branży doradczej oraz narzędzi informatycznych sprawiły, iż w dzisiejszych czasach firmy mają możliwość uzyskania wiarygodnych i szczegółowych danych na temat rynkowych stawek wynagrodzeń związanych z większością stanowisk. Ma to istotne konsekwencje dla procesu budowy struktury płac. Można ją bowiem stworzyć w bardzo prosty sposób, bazując przede wszystkim właśnie na tych informacjach. Niniejszy artykuł opisuje krok po kroku jak tego dokonać. Zaprezentowana metodologia skierowana jest szczególnie do tych przedsiębiorstw, którym zależy na ścisłym dopasowaniu wynagrodzeń do standardów rynkowych, a ich struktura organizacyjna jest podobna do schematów stosowanych przez konkurentów. Artykuł zawiera 1 wykres i 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.12.2015
Autor: Patrycja Grzesińska
W poniższym artykule, bazującym na doświadczeniach amerykańskich przedsiębiorstw, opisano proces zmian w systemie wynagradzania, łączący w sobie dwa, z pozoru sprzeczne ze sobą cele. Pierwszym z nich jest obniżenie kosztów, a drugim zachowanie atrakcyjności pakietu wynagrodzenia, będącego kluczowym elementem walki o pracownika na konkurencyjnym rynku pracy. Przedstawiona metodologia korzysta z dwóch, bardzo ciekawych narzędzi. Pierwszym jest analiza conjoint, stosowana do zbadania preferencji pracowników. Drugi to analiza ROI, umożliwiająca diagnozę korzyści i kosztów wynikających ze stosowania poszczególnych elementów wynagradzania. Opisana procedura pozwala więc wybrać najbardziej efektywne z punktu widzenia organizacji rozwiązania oraz dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo właściwej predykcji wyników wprowadzanych zmian.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.11.2015
Autor: Grzegorz Spólnik
Najbardziej znanym przykładem premii rekrutacyjnej jest kontraktowanie sportowców do profesjonalnych drużyn sportowych. Bardzo często piłkarz czy koszykarz, podpisując umowę z nowym pracodawcą, dostaje sporą sumę „za podpis”. Zazwyczaj są to duże kwoty – wielokrotnie przekraczające miesięczne uposażenie zawodnika. Przykładowo – piłkarz Dawid Nowak za podpis pod kontraktem z Polonią Warszawa dostał w 2010 roku 500 000 PLN, przy miesięcznych zarobkach na poziomie 100 000 PLN. Z umowy wycofał się jeszcze przed jej wejściem w życie. Specjalne bonusy „za podpis” są powszechne w sporcie, gdyż pozwalają przesunąć część z budżetu wynagrodzeń na budżet transferowy. W niniejszym artykule prześledzimy w jaki sposób konstruować efektywnie premię rekrutacyjną.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.09.2015
Autor: Tomasz Staśkiewicz
W dzisiejszych czasach kładzie się coraz większy nacisk na kwestie związane z wynagrodzeniami. Trend zainteresowania tematem płac jest rosnący. Dziś, kiedy na rynku pracy coraz większy odsetek stanowią przedstawiciele Pokolenia Y, kiedy więzi pracownika z organizacją nie są trwałe, utrzymanie konkurencyjności firmy jest jednym z nadrzędnych zadań. Aby zarządzanie wynagrodzeniami było skuteczne należy stosować takie strategie, w których pracownicy opłacani są zgodnie z potrzebami, a dodatkowo zbieżnie z wartościami firmy. W artykule opisany jest proces tworzenia strategii wynagradzania opartej na umiejętnościach oraz na kompetencjach. Opracowanie jest wstępem do dalszych rozważań opisujących nowoczesne strategie płacowe.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.09.2015
Autor: Sylwia Radzięta
Przekazywanie pracownikom wyrazów uznania poprawia ich wydajność. Sprawia, że pracując osiągają lepsze efekty. Zadowolony pracownik chętniej podejmuje się nowych wyzwań, a praca jest dla niego bardziej przyjemna. Istotne jednak, aby działania były inicjowane głównie przez menedżerów liniowych i weszły do codziennej praktyki firmy. Publikacja przedstawia wybrane sposoby przekazywania uznania. Artykuł zawiera dwa schematy.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.08.2015
Autor: Paulina Nowak
Monitorowanie oraz analiza rynkowych tendencji płacowych to istotne elementy planowania budżetu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Tak jak maklerzy giełdowi śledzą zachowania kursów papierów wartościowych, tak specjaliści HR powinni mieć na uwadze otoczenie, w którym funkcjonuje ich firma. Bez racjonalnie zaplanowanych podwyżek przedsiębiorstwo nie pozostanie konkurencyjne, co w dłuższej perspektywie może negatywnie odbić się na motywacji zatrudnionych, a w skrajnych przypadkach może skończyć się odejściem najlepszych pracowników. Na podstawie ogólnodostępnych danych jesteśmy w stanie przeprowadzić regresję liniową, która jest prostym i pomocnym narzędziem pozwalającym przewidzieć, jak zmienią się wynagrodzenia w kolejnych jednostkach czasu.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.08.2015
Autor: Andrzej Kuczara
Artykuł podzielono na dwie części. W pierwszej przeanalizowano stan zatrudnienia w instytucjach finansowanych budżetu państwa, w drugiej zaś wynagrodzenia osób w nich zatrudnionych. Artykuł zawiera dwie tabele oraz cztery wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.07.2015
Autor: Marta Kowalówka
Badania, których wyniki prezentujemy, oparte są na analizie pracy przedsiębiorstw. Jednym z branych pod uwagę kryteriów była rola uwzględnienia ryzyka w strukturze wynagradzania kadr kierowniczych oraz jej związek z wydajnością firmy. Wyniki wskazują na to, że przedsiębiorstwa działające w obszarach wysokiego ryzyka kładą mniejszy nacisk na krótkoterminowe wynagrodzenia motywacyjne. Co więcej, firmy wysokiego ryzyka opierające się na płacy motywacyjnej osiągały gorsze obroty niż firmy wysokiego ryzyka, w których minimalizowano wykorzystanie wynagrodzeń motywacyjnych.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.07.2015
W dniach
18-20 maja 2015 roku odbyło się X Krakowskie Forum Wynagrodzeń.
Myślą przewodnią tegorocznej konferencji była
„Ocena systemów wynagradzania”.
Tym razem Forum odbyło się w Hotelu Holiday Inn Kraków City Center w Krakowie.
Po raz kolejny eksperci z dziedziny
compensation & benefits podzielili się z Państwem swoimi doświadczeniami. Jak co roku na konferencji zaprezentowali najnowsze, światowe trendy w systemach wynagradzania.
W programie znalazły się sesje poświęcone wdrażaniu efektywnych systemów wynagradzania, a także metody pomiaru efektywności. Ponadto przygotowaliśmy dla Państwa sesje poświęcone m.in. wynagradzaniu za efekty (pay for performance), a także efektywności przykładowych programów świadczeń pozapłacowych.
Trzeciego dnia Forum odbyły się warsztaty. Już tradycyjnie, były one poświęcone prawnym i podatkowym aspektom wynagradzania oraz świadczeń pozapłacowych. Prowadzący zwrócili szczególną uwagę na programy świadczeń dodatkowych oraz ich finansowanie w świetle prawa podatkowego. Dodatkowo uczestnicy spotkania dowiedzieli się, w jaki sposób negocjować, formułować i zawierać porozumienia płacowe, a także jakie mogą wyniknąć z nich skutki prawne.
Uczestnicy konferencji po raz kolejny podkreślili jej wysoki poziom merytoryczny oraz praktyczny wymiar prezentowanych informacji. Zachęcamy do osobistego przekonania się o wartości Forum podczas kolejnej edycji!
Materiały z konferencji dostępne są dla abonentów portalu wynagrodzenia.pl.
W niniejszym dziale zamieszczono prezentacje pdf z 19 wystąpień.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.07.2015
Poniższy artykuł jest podsumowaniem czterech badań dotyczących wynagradzania pracowników. Pierwsze z nich miało na celu sprawdzenie związku pomiędzy różnymi wymiarami sprawiedliwości płac a satysfakcją z poszczególnych aspektów wynagradzania (m.in. przyznawanych podwyżek oraz otrzymywanych benefitów). Kolejne badało zależność pomiędzy poszczególnymi wymiarami sprawiedliwości a poziomem otrzymywanych stawek płac. Uwzględniono w nim sprawiedliwość wewnętrzną, zewnętrzną, indywidualną, proceduralną oraz informacyjną. Trzecia analiza sprawdzała związek pomiędzy rodzajem systemu wynagradzania (płacą za umiejętności, bazującą na wynikach wartościowania pracy oraz wynikającą ze stawek rynkowych) a postawą i zachowaniem pracowników oraz produktywnością firmy. Ostatnie badanie omówione w artykule oceniało natomiast zależność pomiędzy dyspersją płac w stosunku do konkurencji a wskaźnikiem rotacji pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.06.2015
Autor: Patrycja Grzesińska