Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu „Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2019 roku”. W badaniu uczestniczyło 4 037 osób.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.06.2019
Autor: Karolina Jurczak
Artykuł stanowi tłumaczenie tekstu zamieszczonego w magazynie Workspan. Autorzy wyjaśniają w nim, co zrobić, aby stworzyć kulturę sprawiedliwego wynagradzania.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.06.2019
Niejednokrotnie klienci banków czy innych instytucji finansowych w celu potwierdzenia zdolności kredytowej są zobowiązywani do przedłożenia zaświadczeń wystawianych przez pracodawców dotyczących wysokości wynagrodzenia czy innych danych związanych z zatrudnieniem. Powszechną praktyką jest również późniejszy kontakt telefoniczny pracowników banków z pracodawcami dokonywany w celu weryfikacji danych zawartych w takich zaświadczeniach. W związku z powyższym pojawia się problem czy pracodawca może podawać dane pracowników tego rodzaju instytucjom oraz ewentualnie jakie środki bezpieczeństwa powziąć.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.06.2019
Autor: Gabriela Sykała
W dniach 20-21 maja 2019 roku po raz czternasty odbyło się
Krakowskie Forum Wynagrodzeń organizowane przez Sedlak
& Sedlak. Tegoroczne wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników. Ponad 260 specjalistów z obszaru HR oraz C&B z dużym zainteresowaniem wysłuchało kilkunastu prelekcji i wzięło udział w dwóch panelach dyskusyjnych. W tym roku po raz kolejny liczne grono praktyków podzieliło się dobrymi praktykami wprowadzonymi w swoich firmach. Dodatkowo, podążając za duchem czasów, dla osób, które nie mogły uczestniczyć w konferencji osobiście, uruchomiliśmy transmisję online. Podczas tegorocznego Forum nie zabrakło istotnych i aktualnych tematów związanych z wynagradzaniem pracowników. Prelegenci byli zgodni co do tego, że kwestie motywowania i zatrzymania pracowników odgrywają kluczową rolę na dzisiejszym rynku pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.06.2019
Autor: Maria Hajec
Badania wskazują, że prawie 40% populacji Unii Europejskiej cierpi z powodu chorób psychicznych (Wittchen i in., 2011). Do trzech najczęstszych należą: zaburzenia lękowe (14%), bezsenność (7%) i depresja (7%). Wśród zatrudnionych średnio jedna na pięć osób zmaga się z tego typu problemami (OECD, 2012; Wittchen i in., 2011). Co więcej, odsetek ten stopniowo wzrasta. Prowadzone w Europie badania satysfakcji z życia pokazują, że w okresie ostatnich lat zadowolenie spada, a wzrastają postawy negatywne (Clench-Aas i Holte, 2017). Brak dobrostanu psychicznego staje się jednym z podstawowych problemów nie tylko współczesnego świata, ale i współczesnego miejsca pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.06.2019
Autor: Joanna Kłosowska
Z naszego doświadczenia wynika, że liczba pracodawców korzystających z narzędzia
Total Rewards Statement (TRS), czyli
raportu o łącznych korzyściach z pracy, rośnie z roku na rok. Santander Bank od dwóch lat korzysta z tego rozwiązania, dlatego zaprosiliśmy do rozmowy Annę Morawiec-Bartosik – doświadczonego menedżera Zespołu Budżetowania, Analiz i Kontrolingu HR oraz Łukasza Tarasiuka – analityka HR, z Santander Banku. Pani Anna jest współtwórcą nowoczesnej polityki wynagradzania w Banku oraz miłośniczką liczb, wnioskowania i punktów odniesienia.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.06.2019
Autor: Maria Hajec
Rok 2018 nie był łatwym okresem dla banków w Polsce. O ile aktywa 13 banków notowanych na GPW wzrosły w stosunku do 2017 roku o 12% (do niewyobrażalnej kwoty 1 434 601 983 000 PLN, czyli prawie 1,5 biliona złotych), to zysk netto w 2018 roku zmalał o 21%). Głównym motorem napędowym spadku była oczywiście grupa banków Leszka Czarneckiego, na czele z Idea Bankiem, który na straty w zeszłym roku spisał prawie 1,9 mld PLN. Jak przełożyło się to na wynagrodzenia osób zarządzających i nadzorujących? Odpowiadamy poniżej.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.06.2019
Autor: Konrad Akowacz
O Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) jest coraz głośniej, a termin wdrożenia PPK w firmach zbliża się wielkimi krokami. Od 1 lipca 2019 roku każda firma zatrudniająca powyżej 250 pracowników będzie musiała zmierzyć się z tym wyzwaniem. Podstawowymi elementami, na których pracodawca będzie musiał się skupić są: ewidencjonowanie danych uczestników PPK, naliczanie składek oraz przekazywanie danych do wybranej instytucji finansowej. W niniejszym artykule pokażemy z jakimi wyzwaniami będą musiały się zmierzyć firmy wprowadzające PPK i jak sobie z nimi poradzić.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.05.2019
Autor: Agnieszka Sutor
Dzisiejszy rynek pracy charakteryzuje się rekordowo niską stopą bezrobocia – według GUS we wrześniu 2018 wyniosła ona jedynie 5,7%. Wynagrodzenia systematycznie rosną (według danych Sedlak
& Sedlak w zależności od szczebla wzrost ten wyniósł 4% – 6%), a pracownicy mogą przebierać w pojawiających się ofertach pracy. Z całą pewnością możemy mówić więc o „rynku pracownika”, który napędza rotację – według badania wskaźnikiHR 2018 wyniosła ona 15,7%.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.05.2019
Autor: Paweł Biniarz
Otrzymanie wynagrodzenia za wykonaną pracę to sprawa oczywista. Jednym z podstawowych motywów skłaniających ludzi do podjęcia pracy to właśnie pieniądze. Jak jednak dobrze zarządzać wynagrodzeniem, by spełniało ono jak najlepiej swoją motywującą funkcję i zachęcało pracowników do jeszcze większego wysiłku podczas pracy?
czytaj więcej
Data publikacji:
27.05.2019
Autor: Aleksandra Petryka – Fijałkiewicz