W dyskusjach na tematy społeczne coraz więcej miejsca poświęca się dyskryminacji kobiet na rynku pracy. Do grupy najbardziej drażliwych problemów na pewno należy dyskryminacja finansowa. Dlaczego kobiety zatrudnione na stanowiskach porównywalnych z tymi, na których pracują mężczyźni zarabiają mniej? Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, a jeszcze trudniej będzie doprowadzić do zniwelowania tych różnic. Zapraszamy do zapoznania się z analizą sytuacji w tym obszarze w firmach brytyjskich.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.09.2002
Autor: Dawid Sękowski
Coraz większe zainteresowanie pracowniczymi programami emerytalnymi sprawiło, że również na naszych stronach postanowiliśmy poświęcić im więcej uwagi. W jakim celu, poza oczywistym, jakim jest oszczędzanie na emeryturę, wprowadza się pracownicze programy emerytalne? Którzy pracownicy mogą przystępować do takich programów? Jak sytuacja wygląda na świecie? Jak tego typu programy przyjęły się w Polsce? Wszystkie te zagadnienia omówione zostało w niniejszym artykule.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.09.2002
Autor: Szymon Kozielec
Pracownicze programy własnościowe jako forma wynagrodzenia długoterminowego cieszą się rosnącą popularnością - i to nie tylko w USA czy Wielkiej Brytanii. Szczególnie wielkim wyzwaniem jest wprowadzenie i administrowanie takimi programami w korporacjach ponadnarodowych. Stają one przed koniecznością uwzględnienia lokalnego kontekstu w każdym z oddziałów. Do takich dodatkowych czynników należą lokalne przepisy podatkowe, otoczenie ekonomiczne, a także odmienności kulturowe czy językowe.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.09.2002
Autor: Błażej Krężołek
Dochody polskich menedżerów często wydają nam się wysokie, ale w porównaniu z innymi krajami na pewno do takich nie należą. W tym artykule będą Państwo mieli okazję zapoznać się z dochodami 30 najlepiej zarabiających szefów niemieckich koncernów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dochody te są jawne i może się z nimi zapoznać każdy obywatel, co niestety w naszym kraju nie jest aż tak oczywiste.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.09.2002
Autor: Anna Postół
Wynagradzanie pracowników to niezwykle ważne a zarazem trudne zadanie działu personalnego. Skuteczny system wynagradzania może przyczynić się do wzrostu efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstwa. Jeżeli chcą się Państwo dowiedzieć, czym zajmują się specjaliści ds. wynagrodzeń zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem. Artykuł zawiera Informacje na temat zasad, jakie powinni przestrzegać pracownicy działu personalnego podczas budowania efektywnych systemów wynagrodzeń. Mowa jest m. in. o składnikach, z których powinna składać się płaca atrakcyjna dla pracownika.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.08.2002
Autor: Ewa Beck
Zarządzanie wynagrodzeniami jest domeną menedżerów personalnych i to właśnie oni najczęściej decydują o wysokości dochodów pracowników. Tym razem mamy okazję przyjrzeć się jak kształtują się ich wynagrodzenia w krajach, w których zarządzanie zasobami ludzkimi stoi na najwyższym poziomie. Przykładowo jedna z amerykańskich firm farmaceutycznych oferuje poszukiwanemu dyrektorowi dochody roczne w wysokości 325000 $. Warto więc się zastanowić czy nie wysłać tam oferty pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.08.2002
Autor: Błażej Krężołek
Artykuł opisuje tendencje występujące w 2001 roku, w wynagrodzeniach menedżerów najwyższego szczebla, największych korporacji amerykańskich. Omówione zostały nie tylko finansowe składniki wynagrodzeń tych pracowników, ale także różnego rodzaju dodatki (bonusy), programy emerytalne oraz programy zabezpieczeń przed utratą pracy. Przytoczone dane wskazują na występowanie wyraźnych różnic w podejściu do wynagradzania menedżerów i pracowników szeregowych.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2002
Autor: Grzegorz Przęczek
Negocjacje, a więc porozumiewanie się stron w celu pogodzenia sprzecznych interesów mają duże znaczenie w kształtowaniu polityki płac w przedsiębiorstwie. Odbywają się na wielu szczeblach: od indywidualnego negocjowania płacy podczas przyjmowania nowego pracownika, po negocjacje zbiorowe na szczeblu krajowym. Negocjacje płacowe przyczyniają się do budowy takiego systemu wynagrodzeń, którego założenia są akceptowane przez obydwie zainteresowane strony - pracodawcę i pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2002
Autor: Błażej Krężołek
Większość światowych pracodawców w celu uzyskania optymalnej struktury systemu wynagrodzeń decyduje się na przeprowadzenie procedury wartościowania pracy, która zapewnia wewnętrzną spójność płac. Po uwzględnieniu informacji otrzymywanych z raportów o wynagrodzeniach poszczególne stanowiska przypisywane są do określonych kategorii płacowych. To ile ostatecznie otrzyma pracownik zależy również od jego efektywności i innych czynników (np. stażu zawodowego). Oprócz popularnych na świecie tradycyjnych metody wynagradzania w Stanach Zjednoczonych coraz większą role zaczynają odgrywać systemy alternatywne, wśród których najpopularniejsze są plany wynagradzania oparte na obiektywnych wskaźnikach pomiaru efektów pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Szymon Kozielec