Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu „Benefits and Trends Survey 2019” wydanego przez AON. W badaniu uczestniczyło ponad 200 różnej wielkości firm, działających w Wielkiej Brytanii.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.05.2019
Autor: Paweł Rusocki
Wzrost wynagrodzenia jest dla pracowników czymś oczywistym i oczekiwanym. Jednak zdarza się, że ich nadzieje, z różnych względów, nie mogą zostać spełnione. Menedżerowie muszą wtedy wykazać się wysokimi umiejętnościami negocjacyjnymi, by zatrzymać wartościowych pracowników. Satysfakcja z wysokości podwyżek, a także z zasad ich przyznawania jest mocno związana z ogólną
satysfakcją z pracy, a także poczuciem sprawiedliwości wynagradzania. Pracownicy zadowoleni ze wzrostu płacy rzadziej rozważają zmianę miejsca zatrudnienia (Bochyńska-Śmigielska, 2012).
czytaj więcej
Data publikacji:
07.05.2019
Autor: Jagoda Jurczak
Benefity już dawno przestały kojarzyć się tylko ze świadczeniami, których spodziewamy się w miejscu pracy. Stopniowo wkraczają w kolejne obszary życia, „dopadając” nas nawet w chwilach, kiedy staramy się zapomnieć o pracy – tzn. na urlopie. Co nie powinno dziwić, w kategorii wakacyjnych benefitów przodują przedsiębiorstwa, których działalność związana jest z obsługą ruchu turystycznego, oraz dysponujące dużymi budżetami firmy z branży IT. W artykule przedstawione zostały przykłady różnych rozwiązań wprowadzonych przez przedsiębiorstwa w celu umilenia pracownikom spędzania urlopu – począwszy od dodatkowych płatnych dni wolnych, poprzez dopłaty do noclegów, aż po finansowanie podróży pracownika i jego najbliższych.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.04.2019
Autor: Kamil Preidl
Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy, chcąc przyciągnąć najlepszych pracowników, prócz atrakcyjnego wynagrodzenia zasadniczego muszą zaoferować atrakcyjny pakiet benefitów. Aby zainteresować potencjalnych pracowników, warto zainteresować się nieszablonowymi świadczeniami.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.04.2019
Autor: Paweł Rusocki
W 2018 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięły udział 6584 osoby z Wrocławia i 4942 osoby z Poznania.
We Wrocławiu 25% respondentów zarabiało mniej niż 3 916 PLN brutto, a mediana zarobków w tym mieście wyniosła 5 400 PLN. Z kolei w Poznaniu 25% osób otrzymywało wynagrodzenie niższe niż 3 739 PLN brutto, a wartość środkowa wynagrodzeń w 2018 roku sięgała 5 000 PLN.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.04.2019
Autor: Patrycja Małek
W niniejszym artykule przedstawione zostały wynagrodzenia osób z wykształceniem wyższym, których łączny staż pracy w 2018 roku nie przekraczał jednego roku.
Dane pochodzą z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) i uwzględniają jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. W badaniu wzięły udział 51 432 osoby posiadające wykształcenie wyższe zawodowe (licencjackie/inżynierskie) lub magisterskie, wśród nich 3 588 osób to osoby z łącznym stażem pracy poniżej roku.
Przyjrzyjmy się zatem, ile wynosiły wynagrodzenia osób z wyższym wykształceniem w pierwszym roku pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.04.2019
Autor: Patrycja Małek
Na rynku dostępny jest szereg różnego rodzaju certyfikatów poszerzających kwalifikacje zawodowe. Posiadanie certyfikatu nie jest obowiązkowe, ale potwierdza specjalistyczną wiedzę pracownika i jest dodatkowym atutem w oczach pracodawcy. W niniejszym artykule porównujemy wynagrodzenia osób posiadających certyfikaty finansowe, językowe oraz IT z pracownikami bez dodatkowych kwalifikacji.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.04.2019
Autor: Patrycja Małek
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2018 roku wzięły udział 1172 osoby pracujące w księgowości, z czego 78% stanowiły kobiety. 74% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 81% ma wykształcenie wyższe, 98% pracuje w firmach prywatnych.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.04.2019
Autor: Monika Czepiel
Mediana wynagrodzeń analityków biznesowych w Warszawie w 2018 roku wyniosła 8 000 PLN. 25% analityków zarabia powyżej 11 000 PLN, a 25% poniżej 6 300 PLN. Dla porównania, mediana ogólnopolska dla tego stanowiska wyniosła 7 200 PLN.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.04.2019
Autor: Karolina Jurczak
Ile przeciętnie zajmuje zatrudnienie pracownika? Jaki jest poziom rezygnacji z pracy?
Ile w ciągu roku przebywamy na L4?
Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania nie jest takie proste. Jeszcze trudniejsza jest odpowiedź, jaki poziom absencji chorobowej lub rezygnacji powinien niepokoić pracodawcę. Nie jest to łatwe zwłaszcza dlatego, że sytuacja na ryku pracy bardzo dynamicznie się zmienia. Zdaniem analityków dobra koniunktura gospodarcza powoli dobiega końca i prawdopodobnie będziemy musieli zmierzyć się z kolejnym kryzysem gospodarczym. Jego występowanie najsilniej będzie odczuwane na rynku pracy, a przejawiać się będzie w zmianie czasu rekrutacji, poziomu rezygnacji, a nawet absencji.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.04.2019
Autor: Paweł Pyzik