Artykuł powstał w oparciu o wyniki XIV ogólnobranżowego raportu wynagrodzeń wydanego w marcu 2006 roku. Dane pochodzą z 79 firm, które przekazały nam informacje o płacach blisko 13 tys. pracowników pracujących na 123 stanowiskach. W artykule prezentujemy informacje na temat wynagrodzeń w 11 pionach organizacyjnych w ramach 4 szczebli zarządzania. Ponadto przedstawiamy, jak kształtowały się wynagrodzenia w poszczególnych branżach, regionach Polski, w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym. Znajdą Państwo w nim także informacje na temat wynagrodzeń na wybranych stanowiskach oraz najczęściej przyznawanych benefitach.
Artykuł zawiera 14 wykresów, 1 rysunek oraz 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.04.2006
Autor: Katarzyna Mleczko
Artykuł powstał na podstawie raportu płacowego dla firm budowlanych wydanego przez Sedlak
& Sedlak (Raport o wynagrodzeniach w budownictwie – stanowiska budowlane). Wśród omawianej grupy 27 stanowisk znalazły się stanowiska najwyższego i średniego szczebla zarządzania, specjaliści oraz pracownicy szeregowi. W artykule przeanalizowano wynagrodzenia poszczególnych grup pracowników pod kątem takich kryteriów jak: region, przychód i pochodzenie kapitału przedsiębiorstwa. W zakres analiz włączono również zagadnienie wskaźników efektywności wynagrodzeń oraz dane o najlepiej i najgorzej opłacanych stanowiskach. Artykuł zawiera 2 tabele i 10 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.04.2006
Autor: Jakub Han
W artykule przedstawiony został zarys poglądów znanego ekonomisty i laureata Nagrody Nobla Miltona Friedmana na temat wynagrodzeń. Artykuł ukazuje jego krytyczne zdanie na temat odgórnej regulacji wynagrodzeń i licencjonowania niektórych zawodów, prowadzące do ograniczania rynku pracy. Prezentuje wytłumaczenie sztywności wynagrodzeń w warunkach wysokiego bezrobocia, kiedy mechanizmowi rynkowemu nie udaje się przywrócić punktu równowagi co prowadzi do utrzymywania się wysokiego bezrobocia. Artykuł przedstawia też analizę ekonomicznych przyczyn zróżnicowania płac w różnych zawodach, wynikającą z ich zróżnicowanej, pozapłacowej atrakcyjności oraz tworzenia się niezależnych segmentów na rynku potencjalnych pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.04.2006
Autor: Tomasz Aleksandrowicz
Artykuł omawia wady i zalety oferowania handlowcom różnych wariantów wynagrodzenia składającego się z części stałej i zmiennej. Szerzej zostały przedstawione takie warianty wynagrodzenia jak: wynagrodzenie stałe + premia za realizację celów sprzedażowych, wynagrodzenie stałe + prowizja, wynagrodzenie stałe + zmienne z określonej puli prowizji. Szczegółowo została omówiona kwestia związana z adekwatnym ustaleniem proporcji między stałą i zmienną częścią wynagrodzenia. Przedstawiono również schemat postępowania podczas ustalania tej proporcji oraz przykład arkusza oceny danego stanowiska. Omówiono także wpływ różnej wielkości części zmiennej na zachowanie handlowców oraz komunikat, jaki niesie ona ze sobą.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.04.2006
Autor: Joanna Kramerek
Profit sharing należy do partycypacyjnych systemów wynagradzania. Pracownikom jest wypłacana część zysków wypracowanych przez firmę. Można wyróżnić dwa rodzaje profit sharing. Pierwszy polega na wypłatach nagród w formie finansowej i jest dobrym motywatorem krótkoterminowym. Natomiast drugi przewiduje nabywanie przez pracowników akcji i udziałów w firmie bez opłat bądź na preferencyjnych warunkach. Można również mówić o „wąskiej” i „szerokiej” formie profit sharing. Pierwsza forma obejmuje tylko pracowników szczebla kierowniczego, natomiast druga dotyczy wszystkich zatrudnionych. W artykule zostały omówione również zalety i potencjalne wady związane ze stosowaniem profit sharing. Do podstawowych zalet systemu należy integrowanie pracowników wokół wspólnego celu. Pewnym zagrożeniem może być natomiast skłonność do skupiania się jedynie na celach zwiększających opłacalność oraz – szczególnie w małych firmach – drastyczne zmiany wynagrodzenia pracowników. Ogólnie jednak stosowanie takiego wynagradzania pozytywnie oddziałuje na produktywność firmy i zmniejsza fluktuację pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.04.2006
Autor: Marzena Jakubiec
Dane statystyczne wskazują, że przeciętne wynagrodzenie polskich lekarzy jest niższe od przeciętnej płacy w kraju. Biorąc pod uwagę kwoty wynagrodzeń oferowane lekarzom w innych krajach, nie powinien więc dziwić fakt, że wielu polskich lekarzy decyduje się na wyjazd z kraju i pracę poza jego granicami. Przykładowo, polski lekarz anestezjolog pracujący w Szwecji zarabia od 12700 do 21000 zł brutto. Natomiast lekarz z 2-3 letnim stażem pracy, zatrudniony w brytyjskim szpitalu może otrzymać 14 500 – 22 000 zł brutto. Choć w latach 1992 – 2002 we wszystkich analizowanych krajach zaobserwowano wzrost nakładów na ochronę zdrowia (w Polsce prawie o 75%), to nie ma to odzwierciedlenia w wysokości płac oferowanych lekarzom.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.04.2006
Autor: Joanna Franaszek
Niniejszy tekst stanowi pierwszą część cyklu artykułów poświęconych wynagradzaniu handlowców. Omówiono w nim najważniejsze zasady leżące u podstaw skutecznego wynagradzania oraz porównano wpływ kilku metod wynagradzania na różne aspekty pracy handlowców. W ramach tego przedstawiono, jak na pracę handlowców wpływa wynagradzanie tylko z wykorzystaniem części stałej, wynagradzanie prowizyjne oraz wynagradzanie za pomocą części stałej i zmiennej. Szczegółowo omówiono różne aspekty wynagradzania prowizyjnego. Choć taki system jest prosty w administrowaniu, to niesie ze sobą wiele zagrożeń związanych między innymi z obniżeniem jakości obsługi oraz niezdrową rywalizacją. Nie sprzyja również współpracy i realizacji celów strategicznych.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.03.2006
Autor: Joanna Kramerek
W artykule poruszono problem związany z utratą funkcji motywacyjnej przez płace. Autor ukazuje kilka możliwych obszarów, w których należałoby szukać rozwiązań problemu. Stara się pokazać jak można wykorzystać podstawowe założenia teorii wzmocnień Skinnera w zbudowaniu odpowiedniego systemu premii i nagród. Zwraca uwagę na znaczenie jakie ma motywacja wewnętrzna w utrzymaniu wysokiej wydajności. Pokazuje, że duży wpływ na to czy pensja będzie motywować mają potrzeby i oczekiwania pracowników. Próbuje unaocznić fakt, że pracownicy przyzwyczają się do poziomu wynagrodzenia i jak trudno jest sprawić aby kolejna podwyżka spowodowała wzrost wydajności. Zwraca uwagę na czynniki kulturowe i społeczne wpływające na zdolność pensji do motywowania. Porusza ważną kwestię systemu wartości wyznawanego przez pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.03.2006
Autor: Dominik Krzywiński
Wzrost PKB w 2005 roku wyniósł 3,2%, czyli 2,1 pkt procentowego mniej niż w roku ubiegłym. Wszystko wskazuje jednak na to, że polska gospodarka nabiera rozpędu. Inflacja średnioroczna w 2005 roku wyniosła 2,1% wobec 3,5% w 2004 roku. W porównaniu z rokiem 2004 bezrobocie w Polsce zmniejszyło się o 1,1%, w grudniu osiągając poziom 17,6%. Niestety, oznacza to jednak wciąż najwyższą liczbę bezrobotnych w Europie. W III kwartale 2005 roku tempo wzrostu nominalnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej obniżyło się do 3,4% (wobec 3,9% w II kwartale 2005). W październiku natomiast zaobserwowano znacznie szybszy od oczekiwanego wzrost dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.03.2006
Autor: Agnieszka Kunysz
Artykuł powstał w oparciu o najnowsze dostępne wyniki corocznego badania struktury wynagrodzeń przeprowadzanego przez Główny Urząd Statystyczny. Badanie to jest reprezentatywne dla całej populacji pełnozatrudnionych. Objęto nim jednostki gospodarki o wszystkich rodzajach działalności, należące zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego. W badaniu wzięły udział osoby zatrudnione na pełnym etacie, które przepracowały pełny miesiąc kalendarzowy.
Badanie zostało oparte na wysokości miesięcznych osobowych wynagrodzeń brutto
za październik 2004 (wraz z wszystkimi przysługującymi dodatkami), przy jego przeprowadzaniu uwzględniono również wynagrodzenia wypłacone za okresy dłuższe
niż miesiąc (w wysokości nań przypadającej). Dane dotyczące wysokości wynagrodzeń zostały podane w złotówkach brutto. Artykuł zawiera 12 tabel i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.03.2006
Autor: Anna Ornacka