W zestawieniu znajdują się dane o wynagrodzeniach minimalnych w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W pierwszych dwóch tabelach ujęto stawki wynagrodzeń minimalnych (w euro) w wybranych starych i nowych krajach członkowskich. Dalej zaprezentowano miesięczne płace jako procent średnich zarobków w przemyśle i usługach. Następnie zestawiono odsetek pracowników pełnoetatowych pracujących za minimalne wynagrodzenie w latach 2000-2005 (w ujęciu ogólnym i oddzielnie dla kobiet i mężczyzn).
Zestawienie zawiera 10 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.05.2006
Autor: Paulina Polok
Autor: Anna Mieloch
W zestawieniach znajdą Państwo dane o średnich wynagrodzeniach w wybranych państwach europejskich nie należących do Unii Europejskiej, którymi są: Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Islandia, Norwegia, Rosja, Rumunia, Szwajcaria i Ukraina. W pierwszych dwóch tabelach ujęto średnie stawki wynagrodzeń z lat 2001-2005 w złotówkach i euro. W kolejnych tabelach znalazły się dane o średnich wynagrodzeniach w różnych sektorach gospodarki wybranych krajów w roku 2004 i 2003. Wszystkie dane zostały przeliczone na złotówki i euro według kursów z dnia 30.12.05. Zestawienie zawiera 7 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.05.2006
Autor: Tomasz Aleksandrowicz
Zestawienie zawiera dane o wynagrodzeniach godzinowych kobiet i mężczyzn w poszczególnych sektorach gospodarki w nowych i starych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Tabele prezentują również zestawienia godzinowych zarobków w poszczególnych zawodach w przedsiębiorstwach różnej wielkości w Unii (dla firm zatrudniających 50-249, 250-499 i 500-1000 pracowników w 2002 roku). Przedstawione zostały także procentowe różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn we wszystkich krajach UE w latach 2001-2005. Zestawienie zawiera 9 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.05.2006
Autor: Paulina Polok
Autor: Anna Mieloch
W zestawieniu znajdują się dane o zmianach kosztów pracy w wybranych sektorach gospodarki w nowych i starych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Kolejne tabele prezentują procentowy udział w odniesieniu do wynagrodzenia brutto, netto, ubezpieczeń społecznych i innych kosztów ponoszonych przez pracodawcę, dla poszczególnych sektorów gospodarki w różnych krajach. Następnie przedstawiono procent ogólnych kosztów pracy przeznaczany na wynagrodzenia brutto w wybranych działach gospodarki narodowej poszczególnych krajów. W zestawieniu ujęto również odsetek kosztów wybranych świadczeń dodatkowych w ogólnych kosztach pracy ponoszonych przez pracodawców (m.in. w postaci produktów firmy po preferencyjnych cenach, samochodów, szkoleń zawodowych). Zestawienie zawiera 7 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.05.2006
Autor: Paulina Polok
Artykuł powstał na podstawie raportu płacowego dla firm z branży FMCG wydanego przez Sedlak
& Sedlak (Raport płacowy dla firm z branży FMCG). W artykule przeanalizowano wynagrodzenia poszczególnych grup pracowników (najwyższy i średni szczebel zarządzania, specjaliści oraz pracownicy szeregowi) pod kątem takich kryteriów jak: region, przychód, pochodzenie kapitału przedsiębiorstwa, zatrudnienie, branża, dział oraz udział części zmiennej w wynagrodzeniu całkowitym. W zakres analiz włączono również zagadnienie o najlepiej i najgorzej opłacanych stanowiskach. Z raportu wynika, że najlepiej opłacani są dyrektorzy generalni, których mediana wynagrodzeń wynosi 33 350 PLN. Zarabiają oni 19 razy więcej od najsłabiej zarabiających – operatorów maszyn, których mediana wynosi 1 763 PLN. Artykuł zawiera 1 tabelę i 10 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.04.2006
Autor: Jakub Han
W artykule zostały omówione zasady sporządzania planu wynagradzania handlowców oraz trendy w wynagradzaniu. Okazuje się np., że firmy w Stanach Zjednoczonych przy sporządzaniu planów wynagrodzeń handlowców są bardziej skoncentrowane na kontroli kosztów i stworzeniu prostych i jasnych planów. W artykule znajduje się również lista problemów, jakie trzeba rozwiązać planując system wynagradzania handlowców. Nie można również zapominać o znaczeniu czynników biznesowych, jak np. etap rozwoju biznesu, region sprzedaży czy też rynki sprzedaży. Tworząc plan wynagradzania handlowców, szczególnie jeśli sprzedają oni złożone produkty klientom instytucjonalnym, warto również uwzględnić wpływ charakterystyk klientów.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2006
Autor: Joanna Kramerek
Artykuł poświęcony jest nowożytnym teoriom związanym z wynagradzaniem, począwszy od końca wieku XVIII po początek wieku XXI. Dowiedzą się Państwo jak wyglądała ewolucja wynagradzania wraz ze zmieniającymi się systemami ekonomicznymi, jak wpłynęły na wynagradzanie narodziny nauk o zarządzaniu, a później o zarządzaniu zasobami ludzkimi. W artykule opisane zostały kroki milowe związane z rozwojem teorii wynagradzania oraz profile osób, które w największym stopniu do tego rozwoju się przyczyniły. Poza perspektywą ściśle naukową poruszane są kwestie wykorzystywania rozwiązań teoretycznych w praktyce na przestrzeni wieków.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2006
Autor: Ewa Jankowska
Artykuł omawia system wynagradzania w jednym z niemieckich banków, który umownie został nazwany German Bank. W banku tym wynagrodzenia podstawowe pracowników szeregowych są wyznaczane w odniesieniu do siatki płac i dziewięciu stopni stanowisk. O wysokości wynagrodzenia podstawowego oprócz stopni stanowisk decyduje również staż pracy, który różnicuje wysokość wynagrodzeń w obrębie tych samych stopni. Omawiany przykład opisuje bank krótko po wdrożeniu nowej strategii wynagradzania, dlatego też system wymaga jeszcze dopracowania. Jednym z podstawowych elementów, który uległ zmianie są zasady przyznawania bonusów. W tym wypadku wymagane było opracowanie standardów komunikacji dotyczących tej kwestii.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2006
Autor: Joanna Kramerek
W ostatnim okresie zrobiło się stosunkowo głośno o zarobkach w polskiej służbie zdrowia. Zarobki w sektorze medycznym w Wielkiej Brytanii rzeczywiście kilka a nawet kilkudziesięciokrotnie przewyższają polskie. Nawet po wyeliminowaniu wysokich kosztów życia w Zjednoczonym Królestwie, wynagrodzenia otrzymywane przez pracowników publicznej służby zdrowia silnie zachęcają do podjęcia pracy w tym kraju. Przeciętna stawka godzinowa w sektorze medycznym w 2004 roku wyniosła 10,40 GBP.
W artykule przedstawione zostały ogólne założenia systemu wynagrodzeń w brytyjskim sektorze opieki medycznej oraz ścieżki kariery pracowników tego sektora wraz z odpowiednimi dla każdego stanowiska wysokościami wynagrodzeń. Przeanalizowano wynagrodzenia lekarzy, pielęgniarek i stomatologów. Artykuł zawiera 4 tabele i 1 wykres.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2006
Autor: Justyna Masłyk
Wiele mówi się o kosztach pracy w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie koncerny w miarę możliwości przenoszą swoje produkcje do tych krajów, gdzie koszty pracy są najniższe. Według oficjalnych statystyk rządowych Stanów Zjednoczonych, koszt pracy w trzecim kwartale 2005 roku wynosił przeciętnie 26,05 USD na godzinę. W wartości tej, nieco ponad 70% stanowi koszt samej płacy, pozostałe 30% stanowią natomiast koszty związane z dodatkowymi świadczeniami na rzecz pracownika. Wysoki udział w koszcie pracy mają dobrowolne inwestycje w pracownika. Szacuje się, iż pracodawca, gwarantując różnorakie świadczenia pracownicze wydaje na to średnio 5,64 USD na godzinę pracy jednej osoby. W artykule przedstawiona została analiza poziomu kosztów pracy w USA w oparciu o m.in. takie kryteria jak wielkość i sektor działalności firmy oraz poziom stanowiska.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2006
Autor: Justyna Masłyk