Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagradzanie menedżerów spółek giełdowych w Polsce i na świecie - regulacje

08.08.2006 Marzena Jakubiec
W kodeksach dobrych praktyk ładu korporacyjnego zawsze umieszczane są kwestie związane z wynagradzaniem menedżerów spółek giełdowych. W wielu wypadkach wynagrodzenia menedżerów są bowiem bardzo wysokie i nieproporcjonalne w stosunku do wyników spółki. Często w przeszłości dochodziło do afer z tego powodu, a tracili na tym akcjonariusze. W kodeksach proponuje się różne rozwiązania. International Corporate Governance Network, organizacja zrzeszająca inwestorów z całego świata, zatwierdziła w lipcu 2002 roku raport nt. wynagrodzeń managementu. Wzywa w nim, aby to komitety ds. wynagrodzeń brały na siebie odpowiedzialność za wynagrodzenia w spółce. Artykuł porównuje rozwiązania proponowane przez kodeksy dobrych praktyk z różnych krajów, a dotyczące wynagrodzeń wykonawczej kadry kierowniczej i niezależnych menedżerów. Charakteryzuje także rozwiązania polskie, zawarte w dokumencie Dobre praktyki w spółkach publicznych 2005 oraz tzw. Kodeksie Gdańskim.
Marzena Jakubiec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".