Pomimo, iż takie świadczenie stanowi przychód ze stosunku pracy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to na gruncie rozporządzenia składkowego wypłata nagród jubileuszowych jest wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (§2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego). Wyłączenie dotyczy jednak tylko tych nagród, które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat.
Likwidacja nagród jubileuszowych
Kwestią problematyczną jest jednak sytuacja, w której pracodawca zlikwiduje w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania swych pracowników instytucję nagród jubileuszowych i w związku z likwidacją wypłaci pracownikom pieniężną rekompensatę. Powstaje bowiem pytanie czy taka rekompensata, z uwagi na fakt, iż następuje w związku z likwidacją nagród jubileuszowych również podlegać będzie pod wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Stanowisko ZUS
W powyższej kwestii stanowisko zajął ZUS, który uznał, iż rekompensata z tytułu likwidacji nagrody jubileuszowej podlega pod zwolnienie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeżeli spełnione zostaną dwie przesłanki, tj. po pierwsze, wypłata rekompensaty nastąpi w związku z likwidacją nagród jubileuszowych, a po drugie, dotychczas obowiązujące zasady przyznawania i wypłaty tych nagród jubileuszowych przewidywały, że nie przysługiwały one częściej niż co 5 lat (Interpretacja ZUS z dn. 25.04.2016 r. DI/100000/43/409/2016 oraz z dnia 19 lipca 2017 r. DI/100000/43/650/2017).
Kogo dotyczy zwolnienie?
Kolejną kwestią, która nasuwa się w opisywanej sytuacji jest grono adresatów wyłączenia. Pytanie jest bowiem takie, czy wypłata rekompensaty dla pracowników, którzy nabędą do niej prawo dopiero w przyszłości, również stanowi podstawę do wyłączenia. W tej kwestii ZUS również zajął stanowisko wskazując, iż fakt daty wypłacenia świadczeń pracownikowi jest bez znaczenia, a rekompensata jest zwolniona z oskładkowania zarówno jeśli została wypłacona pracownikom, którzy nabyli do niej prawo, jak i tym, którzy nabyliby je dopiero w przyszłości (Interpretacja ZUS z dn. 31.05.2016 r.,
WPI/200000/43/569/2016).