Założenie i prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) oznacza sporo nowych zadań, z którymi będą musieli się zmierzyć pracodawcy. W
poprzednim artykule szczegółowo omówiliśmy to, co powinien zawierać
program kadrowo-płacowy wspierający PPK. W niniejszym artykule skupiamy się na obowiązkach prawnych, administracyjnych i informacyjnych.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.04.2019
Autor: Monika Czepiel
W 2018 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń uczestniczyło 9 298 osób zatrudnionych w handlu i e-commerce, z czego 56% stanowili mężczyźni. Mediana zarobków pracowników zatrudnionych w tej branży w badanym roku wyniosła 4 159 PLN brutto miesięcznie.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.04.2019
Autor: Maria Hajec
Wynagrodzenia informatyków należą do jednych z najwyższych na rynku, a różnica pomiędzy płacami w IT a pozostałymi branżami z roku na rok staje się coraz większa. Podobna sytuacja miała już miejsce w 2000 roku, gdy płace w firmach nowoczesnych technologii gwałtownie rosły, by później jednak zanotować równie gwałtowny spadek. Czy scenariusz ten może się powtórzyć?
czytaj więcej
Data publikacji:
01.04.2019
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2018 roku wzięły udział 672 osoby pracujące na stanowisku administratora systemów IT. 58% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% ma wykształcenie wyższe, 63% pracuje w wielkich lub dużych firmach.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.04.2019
Autor: Monika Czepiel
Na temat certyfikatów IT spotkać można różne opinie. Na pewno stanowią one potwierdzenie posiadanej wiedzy co jest pomocne przy awansie na kolejne szczeble kariery czy przy szukaniu nowego miejsca pracy. Z drugiej strony osoby z branży często wskazują, że posiadanie przysłowiowego „papierka” nie zawsze świadczy o wyższych kwalifikacjach. Wskazują one, że rosnąca popularność certyfikatów deprecjonuje ich znaczenie a „więcej” nie zawsze znaczy „lepiej”. Czy warto więc podjąć trud ich zdobycia? Opierając się na trzech różnych badaniach wynagrodzeń postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.04.2019
Autor: Grzegorz Poręba
Dysproporcje między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn wzbudzają obecnie ogromne emocje. Nie dziwi więc, że różne instytucje publiczne, a także firmy zajmujące się analizą wynagrodzeń regularnie publikują dane dotyczące luki płacowej. Jej wysokość różni się jednak w zależności od sposobu jej obliczania. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest luka płacowa, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób możemy ją oszacować.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.03.2019
Autor: Maria Hajec
Zgodnie z art. 8 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej we wszystkich swoich działaniach Unia zmierza do zniesienia nierówności oraz wspierania równości mężczyzn i kobiet. W wielu krajach obowiązują regulacje prawne mające na celu wyrównanie wynagrodzeń obu płci. W niniejszym artykule przedstawimy jakie kroki podjęły wybrane państwa, aby zniwelować problem luki płacowej.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.03.2019
Autor: Agnieszka Sutor
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) w 2018 roku wzięło udział 101 860 osób. Z czego 43 390 respondentów to kobiety, natomiast 58 470 to mężczyźni. Mediana wynagrodzeń kobiet biorących udział w badaniu wynosiła 4 000 PLN brutto, z kolei mężczyzn 5 000 PLN brutto. W niniejszym artykule przyjrzymy się grupie 36 810 kobiet przed 40. rokiem życia, które wzięły udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2018 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.03.2019
Autor: Patrycja Małek
Tytuł największej linii lotniczej świata dzierży obecnie American Airlines. Firma powstała w 1926 roku. Siedzibą główną jest Fort Worth w Texasie. Linia zatrudnia ponad 122 tys. osób, posiada ponad 950 samolotów i lata do 350 miast na całym świecie przewożąc 51 mln pasażerów rocznie (średnio 140 tys. dziennie). Wszystko to pomimo czasowego ogłoszenia upadłości w dobie kryzysu w 2011 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.03.2019
Autor: Maciej Łukasiak
Systemy wynagrodzeń kadry zarządzającej przede wszystkim wspierają realizację 3 zadań: rekrutacji, retencji i motywowania najlepszych menadżerów. O ile wynagrodzenie zasadnicze, czy wysokość całego pakietu wynagrodzeń służy głównie przyciągnięciu odpowiednich osób do organizacji, o tyle zadaniem planów STI jest przede wszystkim motywacja do określonych działań. Czym są jednak same Short Term Incentive Plans? Najprościej mówiąc, jest to forma premii rocznej przyznawana za realizację określonych celów/wskaźników. Na polskim rynku są one często nazywane programami zarządzania przez cele, z angielskiego management by objectives (MBO).
czytaj więcej
Data publikacji:
20.03.2019
Autor: Konrad Akowacz