Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Średnia krajowa to już ponad 5000 PLN, ale ja przecież tyle nie zarabiam - czyli, czy GUS fałszuje rzeczywistość?

26.11.2019 Konrad Kulikowski
„Średnie zarobki doszły do 5 tys. zł brutto. Historyczny rekord”, ”GUS: Średnie wynagrodzenie w Polsce to prawie 5 tys. zł. A ile naprawdę zarabiamy?”, „Kto zarabia średnią krajową?”, „Oto prawdziwe zarobki Polaków. Średnia krajowa to fikcja”. Wymienione wyżej tytuły medialnych doniesień pokazują, że wzrost przeciętnego wynagrodzenia raportowany cyklicznie przez GUS budzi wiele emocji i, jak się wydaje, pozostaje w sprzeczności z indywidualnymi doświadczeniami pracowników. Większość pracujących Polek i Polaków wynagrodzenie w wysokości średniej krajowej widzi zapewne jedynie w komunikatach GUS powielanych w tonie sensacji przez serwisy informacyjne, ale nie na swoich paskach wypłat. Również same badania GUS-u pokazują, że średnie wynagrodzenie nie przystaje do rzeczywistości obserwowanej z perspektywy indywidualnego pracownika. Przykładowo w 2016 roku (GUS, 2018) średnie wynagrodzenie wynosiło 4347 PLN, podczas gdy połowa pracowników zarabiała 3511 PLN lub mniej, a najczęstszym otrzymywanym wynagrodzeniem była kwota 2074 PLN. Jak zatem rozumieć wartość średniej krajowej? Czy wysokie średnie wynagrodzenie podawane przez GUS to fikcja mająca na celu kolorowanie naszej szarej rzeczywistości?
Konrad Kulikowski

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2932 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3723 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".