W poniższym artykule przedstawiono krótkie omówienie wybranych regulacji prawych mających wpływ na politykę kształtowania wynagrodzeń wyższej kadry zarządzającej. W pierwszej kolejności omówione zostają regulacje polskie, potem europejskie, a na koniec amerykańskie.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.08.2019
Autor: Konrad Akowacz
Pracodawca ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania. Co to zdanie, będące fragmentem przepisu z kodeksu pracy, w praktyce znaczy? Oznacza ono, że w sytuacji, w której nie określimy warunków wynagradzania w danym dokumencie, to ten konkretny dokument regulaminem wynagradzania po prostu nie będzie. Nawet w sytuacji, jeżeli zatytułujemy go w taki sposób i ogłosimy w trybie wymaganym dla regulaminu wynagradzania.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.08.2019
Autor: Robert Jezierski
Zadowolenie z wynagrodzenia pracowników w dużej mierze jest zależne od tego czy czują się uczciwie traktowani przez pracodawcę. Pracownicy, który oceniają system wynagradzania jako sprawiedliwy, są bardziej zaangażowani w pracę, mają zaufanie do decyzji kierownictwa i są bardziej skorzy do pomocy współpracownikom. Poza tym, tacy pracownicy są również bardziej skłonni do przetrwania w firmie trudnych momentów oraz do dłuższego pozostania w niej. Część badań wskazuje również, że poczucie niesprawiedliwości może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak wypalenie zawodowe czy depresja oraz ze złymi nawykami zdrowotnymi, na przykład paleniem papierosów czy brakiem ruchu (Eib, Bernhard-Oettel, Leineweber, 2016). Dlatego warto przyjrzeć się bliżej przyjętym zasadom jak i samym wynagrodzeniom pracowników pod kątem ich sprawiedliwości.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.08.2019
Autor: Jagoda Jurczak
Artykuł stanowi tłumaczenie tekstu zamieszczonego w magazynie WorldatWork Journal.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.08.2019
W 2018 roku w badaniu wzięło udział 1218 specjalistów ds. handlowych. Wśród nich było 309 kobiet i 909 mężczyzn. Mediana wynagrodzeń całkowitych na tym stanowisku wynosiła 4 640 PLN brutto miesięcznie. Co czwarty specjalista ds. handlowych zarabiał mniej niż 3 500 PLN brutto. Z kolei 25% otrzymywało powyżej 6 075 PLN brutto miesięcznie.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.08.2019
Autor: Agnieszka Sutor
W 2018 roku w badaniu wzięło udział 623 specjalistów ds. obsługi klienta, z czego aż 70% stanowiły kobiety. Mediana wynagrodzeń całkowitych na tym stanowisku wynosiła 3 800 PLN brutto miesięcznie. Co czwarty specjalista ds. obsługi klienta zarabiał mniej niż 3 100 PLN brutto. Z kolei 25% otrzymywało powyżej 4 800 PLN brutto miesięcznie.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.08.2019
Autor: Agnieszka Sutor
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu
„2018 IT Skills and Salary Report” wydanego przez Global Knowledge w 2018 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.08.2019
Autor: Paweł Rusocki
Blisko 95% pracodawców potwierdza, że zarządzanie projektami ma zasadniczy wpływ na rozwój ich organizacji – wynika z badań przeprowadzonych przez PwC (Global Project Management Report, 2012). Nie dziwi więc, że wynagrodzenia kierowników projektów rosną z roku na rok. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Project Management Institute (PM Salary Survey, 2015, 2018), płace kierowników projektów w branży IT w Polsce wzrosły w ostatnich trzech latach o ponad 15%. Wysokie zarobki project managerów w branży IT
nie powinny jednak przysłonić tak ważnej kwestii, jaką jest ustalenie jasnych zasad i kryteriów wynagradzania tej grupy pracowników. czytaj więcej
Data publikacji:
13.08.2019
Autor: Maria Hajec
W niniejszym artykule przedstawiamy, jak w 2018 roku wynagradzana była znajomość pięciu popularnych języków programowania: PHP, JavaScript, Java, Python, C++. Dane pochodzą z
Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) i uwzględniają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Znajomość każdego z języków programowania była deklarowana przez minimum 1 tys. osób. Zdecydowaną większość (90%) próby stanowili mężczyźni. Około 70% osób znających języki programowania i biorących udział w badaniu to osoby, których wiek nie przekroczył 35. roku życia.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.08.2019
Autor: Patrycja Małek
Według danych GUS z 2012 roku w Polsce żyje ponad 5,5 mln osób w wieku 65 i więcej lat, co stanowi 14% ogółu społeczeństwa w Polsce. Liczba ta stale się powiększa. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, iż w 2050 roku osoby w wieku 65 lat i więcej stanowić będą aż 33% ogólnej liczby ludności Polski. Problem starzenia się społeczeństwa w coraz bardziej dotkliwy sposób dotyka Polskę. Powoduje to wzrost popytu na wykwalifikowanych opiekunów seniorów. Potwierdza to najnowsza prognoza Barometru zawodów na 2019 rok, zgodnie z którą opiekun osoby starszej jest w chwili obecnej zawodem deficytowym.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.08.2019
Autor: Dominik Czesak