Wartość indeksu usługowego dla strefy Euro spadła z 52,6 pkt w lutym do 28,4 pkt w marcu. Wartość poniżej 50 pkt przepowiada nadchodzącą recesję. Wskaźnik ten z reguły nie spada poniżej 40 pkt, nawet przy bardzo złym klimacie gospodarczym. Jego odczyty zazwyczaj kształtują się w przedziale 45 - 55 pkt. Tak niski odczyt oznacza więc katastrofalne nastroje wśród zakupowców. Należy pamiętać, że wskaźnik PMI nie jest wskaźnikiem odzwierciedlającym realną sytuację w gospodarce, a jedynie wskaźnikiem wyprzedzającym (indeksem nastrojów). Analogiczny wskaźnik dla przemysłu w marcu wyniósł 44,8 pkt wobec 49,2 pkt w lutym. Wartość ta jest jednak sztucznie zawyżona przez subindeks opóźnień w dostawach, który w normalnej sytuacji świadczy o dużej ilości zamówień, obecnie natomiast o przerwaniu łańcuchów dostaw.
Na najważniejszym dla polskiej gospodarki rynku niemieckim indeks PMI dla przemysłu wyniósł 45,7 pkt. We Francji było to 42,9 pkt, a w USA 49,2 pkt. Warto wspomnieć, że w całej Europie pozamykane są fabryki samochodów, co bardzo silnie oddziałuje na polskich poddostawców z branży motoryzacyjnej. W zeszłym tygodniu decyzje o zamknięciu fabryk podjęły też firmy z branży AGD – BSH Group i Amica.
Pierwszą „twardą” daną z gospodarki w zeszłym tygodniu był przede wszystkim odczyt o ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w gospodarce amerykańskiej. W zeszłym tygodniu Amerykanie złożyli 3283 tys. Nowych wniosków o zasiłek (w stosunku do 282 tys. tydzień wcześniej). Nawet w apogeum kryzysu finansowego w roku 2009 tygodniowa liczba wniosków nie przekraczała 800 tys. tygodniowo. Drastycznie wygląda też sytuacja w Norwegii. Pod koniec lutego stopa bezrobocia wynosiła tam 2,3%, na początku zeszłego tygodnia wyniosła 10,9%.
W związku z drastyczną zmianą sytuacji gospodarczej na świecie rządy Państw podejmują szereg działań mających przeciwdziałać kryzysowi gospodarczemu. Są to głównie dopłaty do wynagrodzeń pracowników, kredyty dla przedsiębiorstw i programy skupu obligacji korporacyjnych. Więcej o tych działaniach piszemy w naszych artykułach:
Firmy prywatne, aby radzić sobie ze spadkiem przychodów, tną przed wszystkim wymiar etatu swoich pracowników. Więcej o tych działaniach przeczytają Państwo tutaj:
W odpowiedzi na bardzo wiele zapytań dotyczących kryzysowego zarządzania sprawami kadrowo-płacowymi nasz dział prawny oraz dział analiz wynagrodzeń przygotował dla Państwa ofertę specjalną:
Kryzysowe doradztwo prawne i wynagrodzeniowe