W 2018 roku w badaniu wzięło udział 11 185 osób pracujących w handlu detalicznym i hurtowym. Artykuł powstał w oparciu o dane z branży handlowej, gdzie występują zarówno stanowiska handlowe, jak i administracyjne. Mediana wynagrodzeń całkowitych w tej branży wynosiła 4 000 PLN brutto miesięcznie.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.10.2019
Autor: Agnieszka Sutor
Jednym z ciekawszych, a bardzo rzadko omawianych, aspektów płacy minimalnej jest to, że każdy pracujący ma własną stawkę minimalną. Po prostu jest to kwota, za jaką nie opłaca nam się podejmować zatrudnienia, bo w naszym subiektywnym odczuciu jesteśmy znacznie więcej warci. Rozmyślając nad tak rozumianą płacą minimalną, warto zwrócić uwagę, że dotyczy ona około 90% pracujących, bo ich wartość na rynku jest zdecydowanie większa niż administracyjnie ustalana w 2019 roku stawka 2 250 PLN brutto. Przykładowo, mało który absolwent informatyki zdecyduje się podjąć pracę za mniej niż 5 000 PLN, a mało który prezes za mniej niż 10 000 PLN. Patrząc tylko z indywidualnego punktu widzenia, łatwo zauważyć, że w przypadku większości z nas płaca minimalna nie ma dużego znaczenia, bo jest to suma, za którą prawdopodobnie nigdy nie podejmiemy zatrudnienia.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.10.2019
Autor: Kazimierz Sedlak
Jak docenić wiedzę i umiejętności pracowników? Co zrobić, aby pracownikom zależało na tym by więcej wiedzieć i więcej potrafić? O tym między innymi rozmawiamy z Panią Iwoną Marzec, HR Managerem z firmy produkcyjnej AAM Poland Sp. z o.o., która wprowadziła system płacy za wiedzę.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.09.2019
Autor: Monika Czepiel
Pojęcie premii jest w praktyce polskich firm stosowane bardzo powszechnie i jednocześnie jest często nadużywane. W samym kodeksie pracy nie występuje definicja premii, jednakże na podstawie literatury oraz orzecznictwa można spróbować określić, że premią jest świadczenie, do którego pracownik nabywa prawo, w przypadku spełnienia określonych w wewnętrznych normach pracodawcy wymogów. Tak, więc, pojawia się bardzo istotny element - prawo indywidualnego pracownika do jej żądania.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.09.2019
Autor: Jarosław Marciniak
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń do sierpnia 2019 roku uczestniczyło 5 741 pracowników zatrudnionych na stanowiskach HR. Najliczniejszą grupę stanowili specjaliści ds. personalnych (18%) oraz specjaliści ds. kadr i płac (34%). W przypadku 11 na 13 omawianych stanowisk większość pracowników stanowiły kobiety.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.09.2019
Autor: Paweł Rusocki
PKO BP SA jest najbardziej rozpoznawalnym bankiem komercyjnym w Polsce. Posiada największą sieć dystrybucji na polskim rynku bankowym. Na koniec 2018 roku obejmowała ona 1 155 oddziałów oraz 577 agencji. Grupa PKO BP SA należy do największych pracodawców w Polsce. Według stanu na 31 grudnia 2018 roku zatrudnienie w Grupie PKO BP SA wynosiło niemal 28 tys. etatów (w tym ponad 24 tys. w samym Banku). 75% zatrudnionych to kobiety. W lutym 2019 r. PKO Bank Polski SA świętował 100-lecie działalności. W artykule opisujemy zasady polityki wynagradzania i świadczeń dodatkowych w Banku.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.09.2019
Autor: Monika Czepiel
Firmy bardziej niż kiedykolwiek starają się przyciągnąć najlepszych pracowników. Z kolei pracownicy szukają nowych możliwości na rynku pracy i lepiej dopasowanych do ich potrzeb pakietów wynagrodzeń. Działy HR muszą stosować każdą możliwą metodę, aby odnieść sukces w rywalizacji o najlepszych pracowników. W erze rosnącej przejrzystości pracownicy nie będą tolerować nierównych wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.09.2019
Funkcja wspomagająca – przeżyć tu i teraz
Motywacyjny charakter wynagrodzenia możemy powiązać z dwiema podstawowymi funkcjami wynagrodzeń. Pierwsza funkcja, którą możemy nazwać wspomagającą, oznacza zapewnienie pracownikowi podstawowego, minimalnego w gruncie rzeczy, bezpieczeństwa materialnego. Zatrudniony, powinien bez pomocy innych (osób najbliższych, rodziców, znajomych), mówiąc obrazowo „przeżyć” od początku do końca danego miesiąca – tu i teraz – w danej lokalizacji, np. bez pożyczania w przysłowiowym „sklepie na rogu”. To „przeżycie” powinno zapewnić wynagrodzenie zasadnicze. I tutaj jedna ważna uwaga, dotycząca realiów różnych typów podmiotów i różnych grup pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.09.2019
Autor: Jarosław Marciniak
Rozwój gospodarki opartej na wiedzy powoduje wzrost znaczenia indywidualnych i behawioralnych charakterystyk pracowników, w szczególności zaangażowania, jako tej cechy pracowników, która w dużym stopniu determinuje wykorzystanie potencjału tkwiącego w pracownikach (Borkowska, 2013). Jak pokazują badania, czterech na dziesięciu pracowników nie jest zaangażowanych w swoją pracę (Brown, Hewitt, & Reilly, 2013). Taki stan rzeczy jest niekorzystny zarówno dla pracodawców, którzy przez to nie mogą w pełni wykorzystać potencjału swoich pracowników jak i dla samych pracowników, gdyż praca, w którą nie są zaangażowani nie przynosi zbyt wiele satysfakcji. Odpowiednie podejście w zakresie nagród dla pracowników, a szczególnie wraz z koncepcją Total Rewards mają bardzo duży potencjał, aby pozytywnie wpływać na zaangażowanie pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.09.2019
Autor: Aleksandra Petryka – Fijałkiewicz
Kiedy premie będą motywowały pracowników? Czemu nasz system premiowania nie motywuje? Te pytania zapewne zadaje sobie niejeden specjalista zarządzania ludźmi. Wielu praktyków i badaczy próbowało rozwiązać problem motywacji pracowników, jednak wciąż jest to zagadnienie, które dzielnie opiera się eksploracjom.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.09.2019
Autor: Konrad Kulikowski