Pojęcie płacy za wyniki, czyli
„pay for performance”, zostało wprowadzone do świata wynagrodzeń za pośrednictwem podręcznika
American Compensation Association (obecnie
World at Work) w 1975 roku. Obecnie, po ponad 40 latach organizacje nadal borykają się ze skutecznym wdrożeniem tego rozwiązania. Wraz ze zmianami na rynku pracy, redefiniowaniem stanowisk i sposobu pracy oraz potrzebą przyciągnięcia i zatrzymania pracowników, badanie dotychczasowych systemów wynagradzania i zarządzanie nimi wydaje się nie tylko odpowiednie, ale wręcz konieczne.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.12.2019
Autor: Paweł Rusocki
Odpowiednie programy wynagrodzeń pozwalają nie tylko przyciągnąć i zatrzymać pracowników w firmie, ale również docenić ich wyniki i wkład w realizację celów firmy. Spójność programów wynagrodzeń z krótko- i długoterminowymi planami firmy poprawi wyniki firmy jak i zaangażowania pracowników. To z kolei może spowodować pojawienie się efektu synergii i dalsze sukcesy firmy. Ważne jest, aby wskazać jaką rolę w tym odgrywa wynagrodzenie pracowników. Najlepiej zacząć od strategii biznesowej.
Gdy firma posiada już zdefiniowaną strategię biznesową, następnym krokiem jest sformułowanie w oparciu o nią krótko- i długoterminowych planów operacyjnych. Na koniec warto określić również cele wydajnościowe, aby wskazać kierunek strategii wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.12.2019
Autor: Paweł Rusocki
Parafraza słów dramatu Williama Shakespeare’a jest nieprzypadkowa. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są wzorowane na programie oszczędzania pochodzącym z Wielkiej Brytanii. I coś musi w tym być, skoro w 2018 roku aż 76% pracowników w UK korzystało z Employee Workplace Pensions.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.12.2019
Autor: Tomasz Podwysocki
Państwowe systemy emerytalne rzadko kiedy są w stanie zapewnić poziom emerytury podobny do obecnych zarobków. Dlatego coraz popularniejsze stają się dodatkowe sposoby na zwiększenie emerytur. Obecnie Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są tematem częstych dyskusji. Rząd stara się popularyzować PPK wśród pracowników. Przeprowadzone szkolenia, funkcjonalna strona „mojeppk.pl”, akcja marketingowa: „PPK. W sumie się opłaca!”, to wszystko ma sprawić, aby plany kapitałowe w Polsce były coraz bardziej popularne.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.12.2019
Autor: Dominik Czesak
Autorem niniejszego artykułu jest Artur Dzięgielewski, który w swojej firmie wprowadził system doceniania pracowników. Z artykułu dowiedzą się Państwo m.in. jak wprowadzić system pochwał pracowniczych w firmie oraz jakie korzyści płyną z tego rozwiązania.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.12.2019
Autor: Artur Dzięgielewski
„Średnie zarobki doszły do 5 tys. zł brutto. Historyczny rekord”, ”GUS: Średnie wynagrodzenie w Polsce to prawie 5 tys. zł. A ile naprawdę zarabiamy?”, „Kto zarabia średnią krajową?”, „Oto prawdziwe zarobki Polaków. Średnia krajowa to fikcja”. Wymienione wyżej tytuły medialnych doniesień pokazują, że wzrost przeciętnego wynagrodzenia raportowany cyklicznie przez GUS budzi wiele emocji i, jak się wydaje, pozostaje w sprzeczności z indywidualnymi doświadczeniami pracowników. Większość pracujących Polek i Polaków wynagrodzenie w wysokości średniej krajowej widzi zapewne jedynie w komunikatach GUS powielanych w tonie sensacji przez serwisy informacyjne, ale nie na swoich paskach wypłat. Również same badania GUS-u pokazują, że średnie wynagrodzenie nie przystaje do rzeczywistości obserwowanej z perspektywy indywidualnego pracownika. Przykładowo w 2016 roku (GUS, 2018) średnie wynagrodzenie wynosiło 4347 PLN, podczas gdy połowa pracowników zarabiała 3511 PLN lub mniej, a najczęstszym otrzymywanym wynagrodzeniem była kwota 2074 PLN. Jak zatem rozumieć wartość średniej krajowej? Czy wysokie średnie wynagrodzenie podawane przez GUS to fikcja mająca na celu kolorowanie naszej szarej rzeczywistości?
czytaj więcej
Data publikacji:
26.11.2019
Autor: Konrad Kulikowski
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r. z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1778) od 1 stycznia 2020 roku zmieniają się stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.11.2019
Autor: Gabriela Sykała
Koniec roku to czas, w którym osoby zajmujące się kształtowaniem płac w firmach zastanawiają się jakie przyznać podwyżki. Z pomocą przychodzą instytucje, które co roku przygotowują raporty o prognozowanym wzroście wynagrodzeń. Mimo, iż tempo wzrostu PKB w Polsce w 2020 roku ma spowolnić, to przewidywany wzrost płac będzie jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.11.2019
Autor: Karolina Jurczak
Andrzejki to wieczór wróżb odprawiany z 29 na 30 listopada. Niewątpliwie jest to święto dla wszystkich wróżek. Szeroką ofertę usług oferowanych przez wróżbitów można odnaleźć na stronach z ogłoszeniami internetowymi, a także na prywatnych stronach internetowych wróżek i wróżbitów. W niniejszym artykule przedstawimy zarobki wróżek na podstawie informacji dostępnych w Internecie.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.11.2019
Autor: Patrycja Małek
Zerowy PIT dla młodych wszedł w życie 1 sierpnia 2019 roku. Nowe przepisy mają zachęcić młodych ludzi do podejmowania pracy i zatrzymania ich w kraju oraz dodatkowo dadzą możliwość powrotu na rynek pracy osobom pracującym w szarej strefie. Według informacji podanych przez Ministerstwo Finansów w Polsce z ulgi skorzysta ponad 2 mln młodych w wieku do 26 lat. W 2019 roku zerowy PIT będzie kosztował sektor finansów publicznych 950 mln PLN, natomiast w kolejnych latach nawet 2 mld 454 mln PLN.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.11.2019
Autor: Agnieszka Sutor