Mediana wynagrodzenia całkowitego wszystkich osób w branży ubezpieczeniowej w 2019 roku wyniosła 5 290 PLN brutto. Pensje mężczyzn były wyższe o 2 350 PLN, co przełożyło się na lukę płacową w wysokości 34,31%.
Wynagrodzenie całkowite pracowników branży ubezpieczeniowej w 2019 roku (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Dane płacowe 2020Potrzebujesz najnowszych danych płacowych?
Sprawdź dla jakich branż mamy dane!
dowiedz się więcej
Jakie czynniki różnicują wynagrodzenia pracowników ubezpieczeń w województwie mazowieckim?
Jak pokazują dane najwyższe płace otrzymywali zatrudnieni w województwie mazowieckim. Warto zatem przyjrzeć się jakie czynniki różnicują ich wynagrodzenia.
Poziom zarządzania i kapitał firmy
Wynagrodzenia pracowników branży ubezpieczeniowej w województwie mazowieckim rosły na kolejnych szczeblach organizacji. Wynagrodzenia starszych specjalistów były dwukrotnie wyższe od płac pracowników szeregowych a płace w firmach z przewagą kapitału zagranicznego były wyższe niż w polskich. Różnice wahały się od 900 PLN na niższych stanowiskach do niemal 1 300 wśród starszych specjalistów.
Mediana wynagrodzenia pracowników branży ubezpieczeniowej na różnych poziomach zarządzania w firmach z kapitałem polskim i zagranicznym (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Staż pracy
Mediany wynagrodzeń pracowników branży ubezpieczeniowej z województwa mazowieckiego rosły wraz ze stażem pracy. Pracownicy z co najmniej 11 letnim stażem pracy zarabiali blisko dwa razy więcej od osób z rocznym stażem. Dodatkowo płace powyżej 5 000 PLN otrzymywali pracownicy już z dwuletnim stażem pracy.
Mediana wynagrodzenia całkowitego pracowników branży ubezpieczeniowej z różnym stażem pracy (brutto w PLN)
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku
Informacje o badaniu: W 2019 roku w badaniu uczestniczyły 161 549 osoby. 62% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 72% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 68% ma wykształcenie wyższe, 45% pracuje w dużych lub wielkich przedsiębiorstwach, zaś 80% jest zatrudnionych w firmach prywatnych.