Przedmiot zwolnienia
Zwolnione z opodatkowania są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia – żadne inne świadczenia np. z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, czy odbywania stażu nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania. Warto mieć jednak na uwadze, że te przychody mogą być zwolnione z opodatkowania na podstawie innych przepisów – np. świadczenie otrzymywane od uczelni w związku ze skierowaniem przez uczelnię na studenckie praktyki zawodowe.
Data graniczna i wysokość zwolnienia
Zwolnienie obejmuje przychody otrzymane do dnia ukończenia 26 roku życia. Pracodawcy będą musieli zatem kontrolować wiek pracowników, a konkretnie graniczną datę 26 urodzin, w celu właściwego odprowadzania zaliczek. Koniecznym będzie także monitorowanie czy wysokość przychodu nie przekracza limitu dochodów. Zwolnieniem objęte są przychody otrzymane do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Do limitu nie wliczają się koszty uzyskania przychodu, czy też kwoty zwolnione na podstawie innych regulacji.
Okres przejściowy
Zgodnie z przepisami przejściowymi w odniesieniu do przychodów osiąganych w 2019 roku limit zwolnienia dotyczy dochodów uzyskanych po 1 sierpnia i jest odpowiednio zmniejszony do 35 636,67 zł. Przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów uzyskanych w 2019 r. zwolnienie stosuje się tylko, gdy podatnik złoży płatnikowi pisemne oświadczenie, że uzyskane od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. przychody będą w całości zwolnione od podatku. Od 2020 r. składanie oświadczeń nie będzie konieczne, a pracodawca będzie automatycznie zobowiązany do zaprzestania pobierania zaliczki na podatek dochodowy od umów zawartych z osobami poniżej 26 roku życia.