Zeszły tydzień upłynął pod znakiem danych na temat PKB i inflacji. W większości krajów obserwujemy spadki zarówno cen, jak i PKB. Cała światowa gospodarka znajduje się w obliczu recesji.
W Polsce wstępne dane PKB za pierwszy kwartał wskazują na spadek PKB o 0,5% w I kwartale – co jest największym spadkiem od kryzysu rosyjskiego z 1998 roku. Z kolei PKB rok do roku według szybkiego pomiaru GUSu rośnie o 1,9%, co jest najsłabszym wynikiem od 2013 roku – ten wzrost mamy jednak głównie dzięki dobrym wynikom z II i III kwartału 2019. Względnie niewielki spadek kwartał do kwartału można tłumaczyć tym, że lockdown Polskiej gospodarki w pierwszym kwartale trwał zaledwie pół miesiąca.
Wstępne dane o PKB z innych państw też nie napawają optymizmem.
Wielka Brytania zanotowała spadek PKB k/k (kwartał do kwartału) o 2%, a r/r (rok do roku) o 1,6%. Niemieckie PKB w I kwartale spadło o 2,2% k/k i 1,9% r/r. Jednak te dwa kraje wcześniej niż Polska doświadczyły skutków koronawirusa. Na Węgrzech spadek PKB k/k wyniósł 0,4%, za to r/r PKB wzrosło o 2,2%. Czeskie PKB w I kwartale spadło o 3,6%, a rok do roku o 2,2%.
W Polsce w kwietniu ceny dóbr konsumpcyjnych spadły o 0,1% w ujęciu miesięcznym, a wzrosły o 3,4% rok do roku. W Stanach Zjednoczonych wskaźnik cen konsumpcyjnych CPI w ujęciu miesięcznym spadł o 0,8%, a w ujęciu rocznym wzrósł o 0,3%. Tak niskie odczyty są związane ze spadkiem sprzedaży detalicznej, która w kwietniu, w porównaniu do marca spadła o 16,4%.
W Czechach inflacja wyniosła -0,2% m/m i 3,2% r/r, w Niemczech 0,3% m/m i 0,9% r/r.
Nadal trwa odmrażanie gospodarki, które może pobudzić konsumpcję. Od 18 maja znowu otwarte zostały restauracje i zakłady fryzjerskie – jednak przy surowym reżimie sanitarnym. Minister Emilewicz zapowiada też otwarcie granic po 15 czerwca. Z kolei włoskie granice będą już otwarte od 3 czerwca, jednak tylko dla osób z Unii Europejskiej.
Daje to perspektywę na odmrożenie ruchu turystycznego i daje zielone światło dla przetrwania branży turystycznej.