Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. Zawiera on szczegółowe informacje na temat wynagrodzeń pracowników działów administracji i biur zarządu. W analizach uwzględniono dane dotyczące 3 731 osób. Mediana ich miesięcznego wynagrodzenia całkowitego wynosi od 2 300 (w grupie pracowników szeregowych) do 10 000 PLN (w przypadku członków zarządów). Biorąc pod uwagę poziom wykształcenia, najwyższe zarobki otrzymywały osoby z wykształceniem wyższym podyplomowym – mediana płac wynosiła 2 500 PLN dla pracowników szeregowych, 6 800 PLN dla dyrektorów. Istotnymi czynnikami różnicującymi płace była lokalizacja miejsca pracy (rozumiana jako region oraz wielkość miasta). Zdecydowanie najwięcej zarobiły osoby zatrudnione w największych miastach Polski. Przykładowo, co drugi specjalista zatrudniony w Warszawie otrzymał zarobki mieszczące się w przedziale 2 900 – 5 667 PLN brutto.
Artykuł zawiera 9 tabel i 5 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.02.2009
Autor: Ewa Bochyńska-Śmigielska
Artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. Dane pokazują, że w działach produkcyjnych płace uzależnione były przede wszystkim od branży i zajmowanego szczebla. Najmniej zarabiali pracownicy szeregowi, których mediana płacy wyniosła 2 360 PLN, a najwięcej dyrektorzy, z których połowa osiągała miesięczne dochody powyżej 9 800 PLN. Jedne z najwyższych zarobków w dziale miały osoby na stanowisku dyrektora oraz kierownika ds. produkcji. Najpopularniejszymi świadczeniami dodatkowymi były bezpłatna opieka medyczna i ubezpieczenia. Zdecydowanie lepiej płaciły pracownikom działów produkcji firmy z przewaga kapitału zagranicznego oraz te zlokalizowane w regionie mazowieckim. Niezależnie od szczebla zarządzania, kobiety zarabiały mniej niż mężczyźni. Artykuł zawiera 13 tabel i 8 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.02.2009
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. W badaniu uwzględniono dane 55 111 osób. Mediana ich miesięcznego wynagrodzenia całkowitego wynosi 3 800 PLN. Najwyższe dochody osiągano w sektorze telekomunikacji (5 500 PLN). Najniższe pensje otrzymywały osoby zatrudnione w instytucjach związanych z kulturą i sztuką (2 500 PLN). Zdecydowanie najwyższe dochody osiągały osoby prowadzące własną działalność gospodarczą (4 500 PLN) oraz pracujące w firmach prywatnych (4 100 PLN). Osoby z rocznym stażem pracy zarabiały 2 100 PLN, a ze stażem 10-letnim – 3 830 PLN. Mediana wynagrodzenia osób, które nie ukończyły 20 lat wynosiła 1 716 PLN, podczas gdy pracujący w wieku 36-40 zarabiali 4 920 PLN. Najlepiej opłacane były osoby zatrudnione w dziale finansów i controllingu (4 500 PLN). Artykuł zawiera 18 tabel i 2 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.02.2009
Autor: Kazimierz Sedlak
Niniejszy artykuł powstał w oparciu o raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD):
Nierównomierny rozwój? Rozkład dochodów i ubóstwo w krajach OECD. W artykule przedstawiono dane na temat różnic w zarobkach najbogatszych i najbiedniejszych obywateli krajów OECD (w tym Polski) i wskaźnika Giniego, obrazującego równomierność rozkładu dochodów w poszczególnych społeczeństwach. Następnie, omówiono sposoby redukowania rozwarstwienia społecznego zarówno w Polsce, jak i innych wybranych krajach członkowskich. Wysunięto także szereg wniosków dotyczących problemu nierówności społecznych. Dane przedstawiono w postaci tabel i wykresów, które pomogą w lepszym zrozumieniu przedstawionych zagadnień.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.01.2009
Autor: Ewa Bochyńska-Śmigielska
Bieżące sytuacja gospodarcza zmusza do zadania pytania, czy liczne zawirowania ekonomiczne będą miały wpływ na sferę wynagrodzeń. Możliwe, że tak i warto wcześniej zdać sobie z tego sprawę. Artykuł przedstawia aktualne trudności gospodarcze i wskazuje w jakim stopniu wpływają one na płace. Sugeruje też zmiany w systemie wynagrodzeń, jakie należy wprowadzić by zarówno pracownicy jak i organizacje w jak najmniejszym stopniu odczuły spowolnienie gospodarcze. Znaczną część artykułu poświecono zagadnieniu zatrzymania kluczowych pracowników w organizacji i optymalizacji kosztów wynagrodzeń. Dodatkowo zaprezentowano jakie środki zaradcze i dostosowawcze zamierzają zastosować inni. Artykuł zawiera dwa wykresy i jedną tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.01.2009
Autor: Grzegorz Spólnik
Chartered Institute of Personnel and Development Globalne zmiany społeczno-ekonomiczne, jakie mają miejsce od lat siedemdziesiątych, wpływają również na zmiany w wynagradzaniu. Przede wszystkim, zaczęto stosować zorganizowane strategie, które miały na celu przyciągnięcie, motywowanie i zatrzymywanie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Okazuje się jednak, że w dalszym ciągu niewiele firm konstruuje długofalowy plan wynagradzania. Brytyjski Chartered Institute of Personnel and Development przeprowadza co roku badania mające na celu ocenę metod zarządzania płacami przez brytyjskie przedsiębiorstwa. Z raportu, który został opublikowany w 2008 roku wynika, że niewielki procent firm stosował koncepcję wynagradzania całkowitego. W artykule zostały omówione czynniki, które wpływały na strukturę zarobków w Wielkiej Brytanii, a także stosowane formy premii i planów motywacyjnych długoterminowych. Ponadto wskazano, które ze świadczeń dodatkowych były oferowane najczęściej pracownikom. Artykuł zawiera 4 wykresy i 6 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.01.2009
Autor: Aneta Pazik
W artykule znajdą Państwo informacje dotyczące struktury wynagrodzeń wyższej kadry zarządzającej w Australii. Zobaczą Państwo również, jak zmieniały się elementy wynagrodzeń tej grupy zawodowej w przeciągu ostatnich dwudziestu lat. Asumpt zmianom dały skandale związane z wysokimi odprawami dla dyrektorów upadających przedsiębiorstw. Szczególnie krytykowano wynagradzanie za słabe wyniki przedsiębiorstwa. W publicznej debacie wskazano na konieczność wprowadzenia mechanizmów zwiększających jakość zarządzania wynikami finansowymi firmy poprzez skuteczny system wynagradzania. Przede wszystkim, większość australijskich firm zwiększyła udział wynagrodzenia długoterminowego w zarobkach całkowitych (najczęściej w postaci opcji na akcje). Wysokość LTI rośnie wraz ze stanowiskiem. Przykładowo, wartość LTI wśród średniej kadry zarządzającej to 16 % zarobków całkowitych, a dla CEO – 32%. Artykuł zawiera 5 tabel i 10 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.01.2009
Autor: Aneta Pazik
Okres kryzysu wiąże się z koniecznością pogodzenia dwóch sprzecznych potrzeb. Jedną z nich jest minimalizacja kosztów działalności, drugą – zatrzymywanie i motywowanie pracowników kluczowych. W jaki sposób poradzić sobie z tą paradoksalną sytuacją w sposób optymalny?
W artykule omówiono szereg popularnych i skutecznych metod motywowania i wynagradzania pracowników, które wychodzą naprzeciw wymaganiom sytuacji kryzysowej. Przedstawiono praktyczne przykłady zastosowania poszczególnych metod wraz z zaznaczeniem potencjalnych przeszkód i obszarów ryzyka. Proponowane metody ukazano w szerszym kontekście zarządzania zasobami ludzkimi. Zróżnicowano je także pod kątem możliwości finansowych przedsiębiorstwa.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.01.2009
Autor: Ewa Bochyńska-Śmigielska
Artykuł stanowi kontynuację cyklu poświęconego polityce wynagradzania w Grupie Electrolux. Jest ona międzynarodową korporacją, funkcjonującą w wielu krajach na całym świecie. Jej przeciętne zatrudnienie w 2007 roku wyniosło 56 898 pracowników, a suma ich rocznych wynagrodzeń opiewała na kwotę 12 612 000 000 SEK. W pierwszej części artykułu można znaleźć ogólny zarys polityki wynagradzania kadry zarządzającej. Ponadto zawarte zostały informacje na temat składników wynagrodzeń i zasad ich przyznawania w odniesieniu do prezesa Grupy, członków zarządu oraz menedżerów zatrudnionych na najwyższych stanowiskach. Dołączone tabele pokazują jak zmieniały się płace i wielkość pakietów opcyjnych na przekroju ostatnich lat. Część artykułu poświęcono opisowi wynagrodzeń osób, które obecnie zasiadają w zarządzie firmy. Należy pamiętać, że w Grupie Electrolux obowiązuje tajny system płacowy, a pracownicy zobowiązani są do zachowania informacji na temat swoich zarobków w tajemnicy. Artykuł zawiera 3 tabele i 1 wykres.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.01.2009
Autor: Renata Kucharska-Kawalec