Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Zasady metodyczne działań Głównego Urzędu Statystycznego w odniesieniu do wynagrodzeń i kosztów pracy

11.05.2009 Renata Kucharska-Kawalec
Artykuł poświęcony jest zasadom działania Głównego Urzędu Statystycznego w odniesieniu do wynagrodzeń i kosztów pracy. GUS jest jedną z niewielu instytucji, które charakteryzują się dużą popularnością i wiarygodnością przekazywanych informacji. W niniejszym opracowaniu opisano organizację działań GUS oraz sposoby zbierania danych. Pokazano także na jakich podmiotach i w oparciu o jakie narzędzia i formularze analizy te są przeprowadzane. Część miejsca poświęcono zdefiniowaniu pojęcia „wynagrodzenie”, wraz z rozróżnieniem go na część osobową i bezosobową. Opisano również pojecie przeciętnego wynagrodzenia, jego rodzaje, sposoby obliczania, metody rozkładu i analizowania dynamiki płac. Ostatnim tematem poruszonym w opracowaniu są koszty pracy – ich struktura, odniesienie do czasu pracy i podstawowe mierniki. Artykuł zawiera 5 schematów.
Renata Kucharska-Kawalec

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".