Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. Celem artykułu jest prezentacja danych dotyczących wynagrodzeń w służbie zdrowia. Przeanalizowano różnice w zarobkach pomiędzy stanowiskami, zarówno ogólnymi jak i szczegółowymi. Przykładowo, połowa fizjoterapeutów w 2008 roku zarabiała w przedziale pomiędzy 1 450 PLN a 1 980 PLN. Omówiono różnice pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn, a także pomiędzy pracownikami z różnym poziomem wykształcenia. Pokazano związki pomiędzy lokalizacją zakładu pracy a wysokością płac. Tradycyjnie wyższe wynagrodzenia charakteryzowały województwo mazowieckie. Mediana zarobków specjalistów w tym województwie wyniosła 3 500 PLN, a co dziesiąty z nich zarabiał powyżej poziomu 9 300 PLN. Znajomość języków obcych w małym stopniu różnicowała wynagrodzenia pracowników służby zdrowia. Artykuł zawiera 8 tabel i 11 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.03.2009
Autor: Katarzyna Jaśko
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. Przeanalizowano w nim płace osób zatrudnionych w czterech różnych regionach Polski. W tekście przeanalizowano zróżnicowanie regionalne wynagrodzeń w według różnych kryteriów takich jak: wykształcenie, staż pracy rodzaj kapitału firmy. Zaprezentowano również wiodące tendencje regionalne w obszarze wynagrodzenia zmiennego oraz świadczeń dodatkowych. Najwyższa mediana wynagrodzeń występowała w regionie mazowiecki i wynosiła 5 500 PLN, a najniższa w województwach wschodnich przyjmując wartość 2 800 PLN.Artykuł zawiera 4 tabele, 4 wykresy oraz 2 mapy.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.03.2009
Autor: Monika Wałaszek
Artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. Dane pokazują, że największy wpływ na wynagrodzenia branży handlowej ma wykształcenie pracownika, następnie wiek, staż pracy i wielkość przedsiębiorstwa. Wyższe zarobki otrzymywali pracownicy firm z przewaga kapitału zagranicznego oraz tych zlokalizowanych w regionie mazowieckim. Staż pracy silniej przekłada się na wynagrodzenie pracowników wyższych szczebli, a bardzo słabo na wynagrodzenie pracowników szeregowych. Do najlepiej opłacanych stanowisk typowych dla branży handlowej należeli dyrektorzy ds. sprzedaży uzyskując wynagrodzenie w wysokości 10 000 PLN. Natomiast przedstawiciele handlowi otrzymywali 3 800 PLN co dawało im wyższe wynagrodzenia niż kierownikom działu z pensją 3 400 PLN. Artykuł zawiera 7 tabel i 11 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.03.2009
Autor: Monika Wałaszek
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. W logistyce, transporcie, komunikacji i spedycji płace ściśle związane były z zajmowanym szczeblem. Najniższe zarobki mieli osiągali pracownicy szeregowi spośród, których co 10. zarabiał poniżej 1 500 PLN miesięcznie. Najwyższe dochody mieli natomiast dyrektorzy. Najpopularniejszym w branży dodatkiem do wynagrodzenia był telefon komórkowy. Zdecydowanie najlepiej płaciły największe firmy (ponad 250 zatrudnionych), te z przewagą kapitału zagranicznego oraz podmioty zlokalizowane na Mazowszu. Ważnym czynnikiem wpływającym na poziom wynagrodzeń było również wykształcenie i znajomość języków obcych. Co 4. kierownik z tytułem magistra otrzymywał bowiem w logistyce, komunikacji, transporcie i spedycji miesięczna płacę powyżej 8 000 PLN. Najlepiej opłacani byli specjaliści w wieku od 31-36 lat oraz kierownicy posiadający 11-15 lat stażu pracy. Artykuł zawiera 8 tabel i 7 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.03.2009
Autor: Arkadiusz Koperek
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. Zebrano w nim szczegółowe informacje pochodzące od 4 419 osób pracujących w przemyśle ciężkim. Okazało się, że prawie 60% zatrudnionych na stanowiskach szeregowych nie udaje się zarobić nawet równowartości przeciętnej płacy w gospodarce narodowej z 2008 roku. Z drugiej strony, najlepiej zarabiający dyrektorzy produkcji otrzymują miesięcznie ponad 20 000 PLN. Najwyższe wynagrodzenie całkowite przypada w udziale pracującym w Warszawie (mediana równa 6 000 PLN), ale w rankingu miast na drugim miejscu znalazły się Katowice z medianą zarobków w przemyśle ciężkim równą 5 000 PLN. Wśród specjalistów tego sektora najlepiej zarabiają pracujący w dziale informatycznym (mediana zarobków całkowitych równa 5 000 PLN) lub w finansach i controllingu (mediana 4 950). Artykuł zawiera 6 tabel i 6 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.03.2009
Autor: Grzegorz Spólnik
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. W 2008 roku wynagrodzenia w mediach, wydawnictwach, firmach reklamowych i PR zależały przede wszystkim od zajmowanego szczebla. Najmniej zarabiali pracownicy szeregowi, spośród których co 10. otrzymywał wynagrodzenie poniżej 1 350 PLN. Najlepiej natomiast wiodło się dyrektorom, których mediana płac była na poziomie 10 500 PLN. Lepiej od grafików i redaktorów wynagradzani byli specjaliści ds. PR. W branży medialnej i reklamowej duży wpływ na wysokość comiesięcznej płacy miał ponadto poziom wykształcenia, wielkość firmy, czy znajomość języków obcych. Lepiej zarabiali zatrudnieni na Mazowszu oraz ci, którzy znali 2 języki obce w stopniu dobrym lub bardzo dobrym. Artykuł zawiera 7 tabel i 5 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.03.2009
Autor: Arkadiusz Koperek
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. Przeanalizowane zostały w nim wynagrodzenia pracowników szeregowych. Zarabiają oni dwa razy mniej niż starsi specjaliści i cztery razy mniej niż dyrektorzy. W niniejszej analizie uwzględniono takie czynniki jak branża, dział, region Polski, miasto, wielkość, rodzaj i kapitał firmy, wykształcenie, znajomość języków obcych, staż pracy oraz wiek. Najlepsze wynagrodzenia otrzymują osoby zatrudnione w branży technologii informatycznych (mediana to 3 200 PLN). Osoby w grupie wiekowej 26-30 lat z wykształceniem wyższym technicznym w dziedzinie zaawansowanych technologii osiągają najwyższe dochody. 15% respondentów w ogóle nie zna języka angielskiego. Zarabiają oni o 26,2% mniej od osób z bardzo dobrą znajomością tego języka. Artykuł zawiera 7 tabel i 7 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.03.2009
Autor: Iwona Strzępek
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. W artykule znajdują się najważniejsze dane na temat wynagrodzeń pracowników na stanowiskach specjalistycznych. Wynika z nich m.in., że co dziesiąty specjalista zarabiał powyżej 7 400 PLN, co stanowiło 151% zarobków najlepiej zarabiających pracowników szeregowych. Kobiety na stanowiskach starszych specjalistów otrzymywały wynagrodzenia na poziomie 73% płac mężczyzn. W artykule zaprezentowano także dane na temat związku płac z rodzajem i wielkością firmy. W firmach zatrudniających powyżej 1000 pracowników, mediana zarobków starszych specjalistów wyniosła 6 100 PLN. Wynagrodzenia specjalistów zależały także od lokalizacji miejsca pracy oraz od ich wykształcenia i stażu pracy. Artykuł zawiera 7 tabel i 11 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.03.2009
Autor: Katarzyna Jaśko
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. Opracowanie zawiera szczegółowe informacje na temat wynagrodzeń pracowników w bankowości. W analizach uwzględniono dane dotyczące 3 721 osób. Z badania wynika, że mediany wynagrodzeń całkowitych pracowników bankowych mieszczą się w przedziale od 1 350 PLN (w przypadku pracowników szeregowych) do 15 000 PLN (na wyższym poziomie zarządzania). W artykule znajdą Państwo również informacje odnośnie wpływu wielkości przedsiębiorstwa, a także pochodzenia dominującego kapitału na zarobki osób zatrudnionych na poszczególnych szczeblach zarządzania (od pracownika szeregowego po dyrektora). Okazuje się, że pracownik szeregowy w firmie z dominującym kapitałem zagranicznym zarabia nawet o 35% więcej niż jego kolega z przedsiębiorstwa, w którym przeważa polski kapitał. W artykule zawarto również informacje na temat dysproporcji w wynagrodzeniach w poszczególnych regionach Polski. Przykładowo, pracownik szeregowy na wschodzie Polski otrzymuje miesięcznie 2 200 PLN, a w regionie mazowieckim na tym samym stanowisku o 1 200 PLN więcej. Artykuł zawiera 8 tabel i 7 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.02.2009
Autor: Aneta Pazik
Niniejszy artykuł jest podsumowaniem najważniejszych wyników piątego (jubileuszowego) Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które przeprowadziliśmy z czołowymi polskimi portalami. W artykule znajdują się dane na temat wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w sektorze publicznym. Zaprezentowano w nim rozkłady wynagrodzeń osób na poszczególnych stanowiskach. Wynika z nich m.in. że przeważająca większość pracowników szeregowych - 83,5% - zatrudnionych w sektorze publicznym, zarabiała poniżej 3 500 PLN. Zobrazowano różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn na poszczególnych stanowiskach. Kobiety na stanowiskach kierowniczych zarabiały o 686 PLN mniej niż mężczyźni. W artykule porównano także płace oferowane w sferze budżetowej lub komunalnej z tymi, jakie otrzymywali zatrudnieni w spółkach skarbu państwa. Przedstawiono najbardziej popularne świadczenia dodatkowe na wybranych stanowiskach sektora publicznego. Przeanalizowano wpływ, jaki na poziom wynagrodzenia miały takie zmienne jak lokalizacja miejsca zatrudnienia oraz jego wielkość, a także poziom wykształcenia oraz staż pracownika. Przykładowo, specjaliści w regionie mazowieckim otrzymywali miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4 350 PLN, podczas gdy w regionie południowo-zachodnim wyniosło ono 2 810 PLN. Artykuł zawiera 6 tabel i 12 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.02.2009
Autor: Katarzyna Jaśko