Artykuły

Wynagrodzenia absolwentów w Polsce i w wybranych krajach Europy

15.04.2009 Karolina Widera
W artykule przedstawiono oraz opisano wynagrodzenia absolwentów w Polsce i wybranych krajach europejskich. W pierwszej części ukazano dane o zarobkach polskich absolwentów, pochodzące z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2008. Omówione zostały wynagrodzenia absolwentów w różnych branżach i w poszczególnych województwach. Zwrócono uwagę na wysokość płac ze względu na rodzaj posiadanego wykształcenia wyższego i stopień znajomości języka angielskiego. Ukazano różnice w wysokości wynagrodzeń absolwentów, wynikające ze stażu pracy, wielkości zatrudniającej ich firmy, czy płci. W drugiej części artykułu przedstawione zostały dane o wynagrodzeniach absolwentów w wybranych krajach europejskich, pochodzące z projektu CHEERS (Careers after Higher Education – a European Research Study). Omówiono średnie wynagrodzenia w poszczególnych krajach oraz płace w różnych branżach. Przeanalizowano również zarobki absolwentów różnej płci. Wskazano najważniejsze tendencje dotyczące wynagradzania absolwentów w Polsce i wybranych krajach Europy. Artykuł zawiera 7 tabel i 4 wykresy.
Karolina Widera

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2849 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3636 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".