Kodeks Nadzoru Korporacyjnego określany jest również jako Kodeks Gdański. Mówi o tym, że spółki powinny udostępniać informacje odnośnie członków zarządu i rady nadzorczej – w tym o sposobie wynagradzania i wysokości wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.01.2009
W dokumencie OECD zostały wskazane kompetencje państwa jako właściciela i organów przedsiębiorstwa w kształtowaniu polityki wynagrodzeń. OECD zaleca powoływanie specjalnych komitetów w ramach organów przedsiębiorstw (w tym m.in. komitetu ds. wynagrodzeń). W wytycznych znajdują się wymagania, jakie powinny spełniać przedsiębiorstwa odnośnie przejrzystości informacyjnej (w tym dotyczące wynagrodzeń).
czytaj więcej
Data publikacji:
05.01.2009
Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw międzynarodowych składają się z trzech części. W pierwszej znajdują się wytyczne dotyczące między innymi jawności informacji o członkach zarządu, kluczowych pracownikach i ich wynagrodzeniu. W drugiej części zawarto procedury implementacyjne, a w trzeciej umieszczono komentarze do wytycznych. Tutaj zostały uszczegółowione wymagania dotyczące jawności informacji o wynagrodzeniach. Ponadto, w komentarzu do rozdziału zatrudnienie i warunki pracy wskazano na zasadę niestosowania praktyk dyskryminacyjnych w odniesieniu do wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.01.2009
Artykuł stanowi pierwszą część cyklu poświęconego polityce wynagradzania w Grupie Electrolux, będącej międzynarodową korporacją, funkcjonującą w wielu krajach na całym świecie. Jej przeciętne zatrudnienie w 2007 roku wyniosło 56 898 pracowników, a suma ich rocznych wynagrodzeń opiewała na kwotę 12 612 000 000 SEK. W pierwszej części artykułu można znaleźć ogólny zarys polityki płacowej firmy. Ponadto zawarte zostały informacje na temat poszczególnych składników wynagrodzeń i zasad ich przyznawania. Dołączone tabele pokazują jak zmieniały się wynagrodzenia i poziom zatrudnienia firmy na przekroju ostatnich lat. Część artykułu poświęcono opisowi polityki wynagradzania w odniesieniu do osób zatrudnionych na najwyższych szczeblach menedżerskich. Należy pamiętać, że w firmie obowiązuje tajny system płacowy, a pracownicy zobowiązani są do zachowania informacji na temat swoich zarobków w tajemnicy. Artykuł zawiera 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.12.2008
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Artykuł opisuje mechanizmy konstruowania skutecznych strategii wynagradzania najwyższej kadry kierowniczej. Zaprezentowana została zasada sprawiedliwości wewnętrznej oraz jej zastosowanie podczas wyceny pracy menedżerów. Zarobki kadry kierowniczej w wielu amerykańskich spółkach są wewnętrznie sprawiedliwe. W okresie od 1990 do 2000 roku udział tak ustalanych wynagrodzeń prezesów najlepiej prosperujących firm amerykańskich wzrósł aż ośmiokrotnie. W artykule opisano sposób wykorzystania zasady sprawiedliwości wewnętrznej w ustalaniu płac dla menedżerów z firm: ConocoPhillips, PepsiCo oraz Kroger. Zawarto w nim także wiele cennych wskazówek, jak sprawdzić wewnętrzną sprawiedliwość płac kadry zarządzającej. Artykuł zawiera pięć tabel, jeden wykres oraz dwa schematy.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.12.2008
Autor: Aleksandra Filipiak
W drugiej części artykułu poświęconego akordowi uwagę skupiono na zagadnieniach ustalania norm produkcji oraz stawki i ceny akordowej. Tekst rozpoczyna omówienie dostępnych źródeł informacji o możliwych do uzyskania wynikach (dane historyczne, zatrudnienie tymczasowej załogi). Następnie zaprezentowano procedurę ustalania wzoru na postawie którego wyniki pracy będą przekładane na płace. Pokazano również w jaki sposób ustalać wynagrodzenie jeśli pracownik uczestniczy w różnych procesach. Poruszono temat okresowego normowania i korekt ceny akordowej. Ostatnim szeroko omówionym zagadnieniem są różne warianty systemu akordowo-premiowego, w którym byłaby premiowana – oprócz wolumenu – wysoka jakość produkcji. Artykuł zawiera 3 wykresy i 5 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.12.2008
Autor: Michał Mudel
W artykule przedstawione są dane na temat wynagrodzeń inżynierów w Stanach Zjednoczonych. Analiza rozpoczyna się od charakterystyki środowiska zawodowego inżynierów (przedstawiona jest obowiązująca klasyfikacja specjalistów opracowana w ramach systemu SOC -
The Federal Government’s Standard Occupational Classification). Pokazana jest również ogólna sytuacja inżynierów na amerykańskim rynku pracy. Dane dotyczące wysokości zarobków pochodzą z lat 2007 – 2008. Wynagrodzenia specjalistów w tym zakresie zostały scharakteryzowane w oparciu m.in. o kryterium stażu pracy oraz wykształcenia. Przedstawione są również poziomy pensji oferowanych „świeżo upieczonym” absolwentom wyższych szkół technicznych. Wynagrodzenia specjalistów oraz dynamika wzrostu ich zarobków w 2008 roku analizowane są pod kątem rzeczywistej ogólnej koniunktury w USA. Artykuł zawiera 4 wykresy i 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.12.2008
Autor: Justyna Masłyk-Broniek
Artykuł opisuje jeden z najbardziej innowacyjnych sposobów wynagradzania. Jest to system wynagradzania w oparciu o umiejętności (
Skill Based Pay, SBP). Z wprowadzenia SBP wynikają różnorodne korzyści, które można podzielić na kilka kategorii. Nie w każdej firmie opisywany sposób wynagradzania znajduje zastosowanie. Wpływ na powodzenie projektu mają: typ organizacyjny przedsiębiorstwa, a także kultura pracy. Aby SBP działał efektywnie, musi być spełnionych kilka warunków. W artykule znajdą Państwo ich omówienie, a także informacje dotyczące kolejnych etapów wdrażania systemu. Przedstawiono również przejściowe problemy, jakie mogą pojawić się podczas procesu wprowadzania nowego systemu. Trudności mogą wiązać się m.in. ze wzrostem kosztów i ze zmianami w systemie zarządzania zasobami ludzkimi.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2008
Autor: Aneta Pazik