Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagradzania za pomocą Restricted Stock Unit w amerykańskich spółkach giełdowych

21.04.2009 Jarosław Burdek
Artykuł omawia zagadnienie wynagradzania za pomocą Restricted Stock Unit (RSU) – akcji o ograniczonej zbywalności. Jest to jeden ze składników wynagrodzeń długoterminowych (Long Term Incentives) stosowanych w planach wynagrodzeń amerykańskich spółek giełdowych. Artykuł został podzielony na trzy części, które pozwolą zrozumieć zalety tego programu. W pierwszej podjęto rozważania na temat tego, co należy rozumieć pod pojęciem RSU. Przedstawione zostały zalety, jakie posiada ten program zarówno dla pracownika jak i pracodawcy, a także warunki, w jakich menedżer nabywa prawa do jednostek RSU. W drugiej części prezentowane jest przykładowe porozumienie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, na podstawie którego przyznawane są określone jednostki akcji o ograniczonej zbywalności. Ostatnia część artykułu prezentuje natomiast faktyczny udział tej części wynagrodzenia w pensji całkowitej w trzech wybranych spółkach.
Jarosław Burdek

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".