O tym, jaka jest współcześnie rola Związków Zawodowych i jakie korzyści działy HR mogą odnieść ze współpracy z nimi opowiada Tomasz Dziekanowski - Menedżer Wynagrodzeń i Administracji Kadrowo – Płacowej w Skanska. Obecnie odpowiada także za dialog ze związkami zawodowymi. Prelegent XVII Krakowskiego Forum Wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.07.2022
Autor: Karolina Jurczak
O tym jakie są najczęstsze błędy premiowania i czy pracodawca może pozbawić premii odpowiada radca prawny Paweł Korus - Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były wieloletni sędzia orzekający w sądzie pracy. Ekspert komisji kodyfikacyjnej prawa pracy. Prelegent
XVII Krakowskiego Forum Wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.07.2022
Autor: Karolina Majchrzak
W dniach 9-10 czerwca 2022 roku już po raz siedemnasty odbyło się Krakowskie Forum Wynagrodzeń (KFW) organizowane przez Sedlak
& Sedlak. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych, zdecydowaliśmy się na hybrydową formę wydarzenia. W tegorocznej edycji forum wzięło udział około 300 osób, z czego 200 stacjonarnie. W ciągu dwóch dni konferencji przybyli goście uczestniczyli w 6 sesjach, podczas których wystąpiło ponad 20 prelegentów. Jak co roku nie zabrakło ważnych i aktualnych tematów związanych z wynagradzaniem pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.06.2022
Autor: Maria Hajec
Niechętnie rozmawiamy o wynagrodzeniach i zwykle uważamy, że zarobki to sprawa prywatna, a może wręcz intymna, gdyż najczęściej informacjami o tym, ile zarabiamy dzielimy się tylko z współmałżonkiem/ą (por. PulsHR, 2018). W jednym z sondaży CBOS-u (2018) 94% badanych będących w związku małżeńskim twierdziło, że małżonek wie ile zarabiają, ale tylko 8% badanych deklarowało, że informacjami o wysokości wynagrodzenia dzieli się z współpracownikami. Wynagrodzenie jest w naszej kulturze pewnym tabu, nie dziwi zatem duże zainteresowanie, jakie w ostatnim czasie wywołuje projekt zmian w kodeksie pracy (Sejm.gov, 2019), który zobowiązuje pracodawców do podawania informacji o wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy (15 marca 2019 odbyło się pierwsze czytanie). Ujawnianie informacji o wysokości wynagrodzenia w ofertach pracy wydaje się wyzwalać wiele emocji, spróbujmy jednak zastanowić się, jakie skutki dla pracowników i pracodawców może mieć tak rozumiana jawność wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.06.2022
Autor: Konrad Kulikowski
czytaj więcej
Data publikacji:
20.06.2022
Autor: Konrad Kulikowski
Wskaźników efektywności wynagradzania nie liczymy tylko po to, by raportować efektywność, ale także, a może przede wszystkim po to, aby dowiedzieć się jakie czynniki wiążą się z efektywnością pracy. Analizując dane dotyczące wynagradzania pracowników sezonowych, interesuje nas nie tylko dokładne określenie ile płacimy za godzinę pracy, ale także to, jak zmiana stawki godzinowej wiąże się z czasem i jakością pracy. Wprowadzając nowy system premiowania, interesuje nas nie tylko, czy pracownicy będą z niego zadowoleni, ale również, jaki ma on związek z ich efektywnością. Te dwa przykłady to tylko niektóre z sytuacji, w których chcąc wyciągnąć praktycznie użyteczne wnioski z analizy wskaźników, musimy skupić się na analizie związków. Właśnie w tego rodzaju problemach analitycznych, w których poszukujemy związku między wynagrodzeniem a inną zmienną opisującą funkcjonowanie naszej firmy, korzystamy z wykresów rozrzutu.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.06.2022
Autor: Konrad Kulikowski
W poprzednich tekstach skupialiśmy się między innymi na ustaleniu, jakie powinny być cele systemu wynagradzania i omówiliśmy to, jak można sprawdzić, czy system wynagradzania te cele realizuje. Jednak, jeśli analityka wynagrodzeń pokarze nam, że nasz system wynagradzania jest nieskuteczny, nie realizuje celów, to pojawia się kolejne trudne pytanie – dlaczego tak się dzieje? Spróbujmy zastanowić się, jak analiza danych i informacji powiązanych z wynagrodzeniem może pomóc nam, gdy okaże się, iż nasze działania w obrębie wynagradzania nie są powiązane z oczekiwanymi rezultatami.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.06.2022
Autor: Konrad Kulikowski
Z przeprowadzanych w
poprzednich tekstach analiz wiemy już, że konieczne jest, aby cele systemu wynagradzania były mierzalne (por. Sedlak, 2021). Bez jasno określonych, liczbowych celów nie wiemy, co chcemy poprzez wynagradzanie osiągnąć i nie możemy prowadzić skutecznej analityki wynagrodzeń. Jednak mierzalność celów wynagradzania to nie jedyny element skutecznego systemu wynagradzania. Zastanówmy się, jakie jeszcze cechy powinny posiadać cele stawiane przed systemem wynagradzania, by pomagać zwiększać efektywność pracy oraz jak analityka wynagrodzeń może pomóc nam takie cele stawiać. Zauważmy, że w kontekście stawiania celów często mówi się o tym, by stawiać je w zgodzie z metodą SMART. Przyjrzyjmy się zatem użyteczności tej metody w procesie analizy danych o wynagrodzeniach.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.06.2022
Autor: Konrad Kulikowski
Czy dwa to dużo?
Dwa piwa to mało;
Dwie nagrody Nobla - całkiem sporo.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.06.2022
Autor: Konrad Kulikowski
Niedawne słowa ministra Jacka Sasina, w których obiecał, że Polska dogoni Niemcy pod względem wysokości wynagrodzeń wywołało niemałe poruszenie w mediach. Niestety polityk nie podał żadnych konkretów i nie wiadomo dokładnie kiedy miałoby nastąpić. Sprawdźmy zatem na podstawie dostępnych danych czy to w ogóle się wydarzy, a jeśli tak to kiedy.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.06.2022
Autor: Maria Hajec