Kiedy słyszymy słowo „dyrektywa unijna” w kontekście wynagradzania, od razu nasuwa nam się na myśl dyrektywa dotycząca transparentności. Często zapominamy, że to nie jedyny dokument, do którego będą musiały być dostosowane krajowe przepisy dotyczące wynagrodzeń w Unii Europejskiej. W połowie listopada 2024 roku minie termin na wdrożenie przez kraje unijne przepisów dyrektywy
dotyczącej adekwatności wynagrodzeń minimalnych. Spójrzmy zatem, co jest w niej zawarte i jakie obowiązki nakłada ona na państwa członkowskie.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.08.2024
Autor: Maria Hajec
Zdecydowana większość ludzi chciałaby zarabiać możliwie jak najwięcej, aby móc wydawać pieniądze i nie patrzeć na stan konta. Świat wydaje się nam piękniejszy, gdy możemy osiągać stawiane sobie cele i pozwalać na zdecydowanie więcej. Przytaczając przysłowie „pieniądze szczęścia nie dają”, możemy doświadczyć mieszanego odczucia – przecież w końcu możemy sobie na wszystko pozwolić, a intuicja podpowiada nam, że im więcej, tym lepiej. Jednak – ku naszemu zaskoczeniu – czy one faktycznie przynoszą nam szczęście?
czytaj więcej
Data publikacji:
06.08.2024
Autor: Oscar Jarząbek
W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie widełkami płacowymi w ogłoszeniach o pracę. Dzięki nim kandydaci mogą zweryfikować własne oczekiwania finansowe jeszcze, przed często wieloetapowym, procesem rekrutacji. Jest to także element walki z dyskryminacją płacową i potrzeba zapewnienia uczciwych warunków zatrudnienia. Czy w związku z Dyrektywą UE czeka nas obowiązek informowania o oferowanej płacy na stanowisku?
czytaj więcej
Data publikacji:
30.07.2024
Autor: Patrycja Paszcza
Zostać czy zmienić? To pytanie zadaje sobie wielu pracowników. W 2017 roku, na podstawie dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeanalizowaliśmy progresję wynagrodzeń osób często zmieniających pracę oraz tych, którzy byli lojalni swojemu pracodawcy. Okazało się, że finansowo najbardziej opłacalna jest zmiana pracy co 4 do 6 lat. Nasz archiwalny tekst znajduje się
tutaj.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.07.2024
Autor: Piotr Sedlak
Inne sposoby naliczania wynagrodzeń za efekty będą miały miejsce w firmie zajmującej się hodowlą zwierząt, w sieci sklepów spożywczych, a jeszcze inne w firmie trudniącej się górnictwem. To jest oczywiste, ale co szczególnie interesujące, nawet w firmach działających w tej samej branży, metody naliczania wynagrodzeń za efekty mogą się diametralnie różnić.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.07.2024
Autor: Konrad Kulikowski
Zachód od zawsze kojarzy się w Polsce z wysokimi zarobkami i lepszym standardem życia. Na przestrzeni lat utarło się nawet sformułowanie „amerykański sen”, oznaczające życie w świecie odzwierciedlającym idee demokracji, równości i sprawiedliwości oraz umożliwiającym godny, bezpieczny byt w sferze materialnej. Nie chcąc jednak bazować jedynie na skojarzeniach i odczuciach, należy wnikliwie przeanalizować fakty na temat wynagrodzeń w różnych zawodach, by ocenić, jak obecnie wygląda „amerykański sen” najbiedniejszych i najbogatszych pracujących Amerykanów?
czytaj więcej
Data publikacji:
23.07.2024
Autor: Karol Małecki
Rozkład dochodów w krajach Unii Europejskiej przypomina złożoną układankę, której elementy są rozrzucone po różnych gospodarkach i kulturach. Gdy podejmiemy próbę złożenia ich w całość, wyłania się z nich obraz, który ujawnia nie tylko dysproporcje w bogactwie, ale także możliwe przyczyny i skutki tych różnic. Niniejszy artykuł opisuje dynamikę dystrybucji dochodów w UE oraz sposobu, w jaki dynamika ta kształtuje krajobraz gospodarczy regionu znanego z zaangażowania na rzecz równości i dobrobytu.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2024
Autor: Karol Małecki
Dokładne określenie wynagrodzenia na danym stanowisku jest bardzo istotne dla organizacji, a w szczególności dla osób zajmujących się rekrutacją nowych pracowników. Dynamiczny rynek pracy oraz pojawianie się na nim przedstawicieli nowego pokolenia XXI wieku stawia przed pracodawcami nowe wyzwania. Jednym z nich jest, może prozaiczne, ale jakże ważne – informowanie o wynagrodzeniu w ogłoszeniu o pracę.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2024
Autor: Damian Gorzkowski
Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS w raporcie „Struktura wynagrodzeń według zawodów za październik 2022 roku”, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce wyniosło 7 001 PLN. Ta kwota to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę, ale również inne składniki takie jak np. stałe dodatki czy premie i nagrody. Zobaczmy zatem, jak wygląda struktura wynagrodzenia w Polsce.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.07.2024
Autor: Maria Hajec
Biznesowe legendy o wynagradzaniu, choć przyjemnie się ich słucha, to same w sobie nie są źródłem szczególnie wiarygodnej wiedzy, mimo to mogą mieć jednak pewną wartość praktyczną. Po pierwsze, mimo upływu lat, są one wciąż na nowo powtarzane. Oznacza to, że wskazują nam ważne wyzwania, z którymi mierzyć muszą się kolejne pokolenia menedżerów i przedsiębiorców. Biznesowe anegdoty pomagają nam zatem dostrzec istotne praktyczne problemy w obszarze wynagradzania i skłaniają do refleksji nad nimi. Po drugie, w każdej legendzie jest ziarnko prawdy i choć nie należy traktować anegdot jako jednoznacznych wytycznych, można użyć ich jako inspiracji, punktu zaczepienia do dalszego poszukiwania rzetelnej wiedzy o tym, jak skutecznie wynagradzać. Choć pozytywny wpływ wynagrodzenia na motywacje nie jest legendą a faktem (Garbers, Konradt, 2014), to by go jeszcze lepiej zrozumieć przyjrzyjmy się dwóm biznesowym anegdotom – historiom o tym, jak wynagradzał gigant motoryzacji Henry Ford. Zobaczmy jakie wyzwania nam pokazują i sprawdźmy czego możemy się z nich nauczyć o wynagradzaniu za efekty.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.07.2024
Autor: Konrad Kulikowski