Absencja to wyjątkowo kłopotliwe zjawisko, z jakim przychodzi się mierzyć pracodawcom. Bowiem każda nieobecność pracownika to dla organizacji czas „nieproduktywny”, za to „kosztogenny”. Z perspektywy kompleksowej analizy wyników firmy i oceny jej efektywności, szacowanie kosztów absencji wydaje się być niezbędne, aby monitorować i niwelować jej skutki. Jednocześnie jest niezwykle trudne, bowiem wyzwaniem jest znalezienie właściwej formuły, która pozwoli rzetelnie policzyć koszty wynikające z absencji. We wzorze powinniśmy uwzględniać nie tylko koszty pracy (i koszty zastępstwa/nadgodzin), ale też koszty utraconych korzyści, które są trudne do policzenia. Mimo wszystko spróbujmy zmierzyć się z tym problemem i przeanalizować różne sposoby szacowania kosztów absencji. Świadomość ich skali pozwala bowiem nie tylko bardziej precyzyjnie monitorować koszty organizacji, ale również optymalizować nakłady na wynagrodzenia pracowników (np. poprzez odpowiednie określenie coraz bardziej popularnych dodatków frekwencyjnych, które mają na celu minimalizowanie nieplanowanej absencji).
czytaj więcej
Data publikacji:
06.02.2023
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Payscale przygotował listę „najgorętszych zawodów” (hottest jobs) w 2021 roku. Ukazał w nim zawody, które były najczęściej poszukiwane przez respondentów logujących się na portalu oraz takie, których wynagrodzenia wzrosły w największym stopniu w ciągu minionego roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.02.2023
Autor: Mikołaj Pecold
Artykuł powstał w oparciu o wyniki jesiennozimowej edycji Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak, w którym wzięły udział 903 firmy. Łącznie przekazały one dane o 334 324 pracownikach, dzięki czemu przedstawiliśmy analizy dla 902 stanowisk.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.01.2023
Autor: Sandra Hudy
Raport o wynagrodzeniach członków zarządów ukazuje się po raz osiemnasty. W tegorocznej edycji przeanalizowaliśmy dane na temat wynagrodzeń 1 240 menedżerów (w tym 873 osób, które przepracowały cały 2021 rok) z 330 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W raporcie wynagrodzenie całkowite podzielone zostało na podstawowe, zmienne, inne korzyści oraz wynagrodzenie ze spółek zależnych.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.01.2023
Autor: Gabriela Strojna
Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) w 2022 roku po raz kolejny najlepiej opłacaną branżą okazała się branża IT. Mediana płac wynosiła 8 317 PLN brutto. Na drugim miejscu znalazła się bankowość, gdzie mediana wynagrodzeń całkowitych wyniosła 8 000 PLN.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.01.2023
Autor: Weronika Wróbel
W 2022 roku mediana wynagrodzeń w Trójmieście (Gdańsk, Sopot, Gdynia) wyniosła 6 730 PLN. 25% najniżej wynagradzanych pracowników zarabiało mniej niż 5 000 PLN, a 25% najwyżej wynagradzanych zarabiało więcej niż 9 784 PLN.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.01.2023
Autor: Szymon Cogiel
Jednym z najistotniejszych zadań analityki wynagrodzeń jest sprawdzanie tego, czy wynagradzamy skutecznie i efektywnie. Polityka wynagradzania powinna składać się nie z tych elementów, które rewolucyjnie brzmią i budzą poklask, ale z takich, które naprawdę działają. Jak jednak sprawdzić, co działa, a co nie? Jak przeprowadzić obiektywny test? Jednym ze sposobów może być analiza danych o wynagrodzeniach z wykorzystaniem regresji liniowej.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.01.2023
Autor: Konrad Kulikowski
Płaca zmienna jest szeroko wykorzystywana jako narzędzie służące do zwiększania efektywności pracowników, a przez to wyników firmy. Nie zawsze jednak programy płacy zmiennej odnoszą zamierzone rezultaty. Zdarzają się sytuacje, gdzie pracownicy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie, które tak naprawdę nie jest skorelowane z ich produktywnością. Może zdarzyć się również tak, że płaca zmienna będzie właściwie zaimplementowana, jednak pojawią się inne czynniki, które uniemożliwią skuteczne jej działanie.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.01.2023
Autor: Mikołaj Pecold