Obecnie coraz częściej mówi się o tzw. „rynku pracownika”, czyli sytuacji, w której liczba miejsc pracy przewyższa liczbę osób chętnych do jej wykonywania. Choć dalej dużo brakuje nam do poziomu bezrobocia z USA czy Wielkiej Brytanii, to dane z rynku pracy świadczą o zwiększaniu się siły negocjacyjnej pracowników. Jak firmy mogą się zabezpieczać przed wygórowanymi oczekiwaniami kandydatów i odchodzeniem pracowników?
czytaj więcej
Data publikacji:
27.02.2017
Autor: Łukasz Jaszcz
General Mills Inc. jest jednym z największych amerykańskich koncernów spożywczych. Główna siedziba firmy mieści się na przedmieściach Minneapolis, w Golden Valley w stanie Minnesota. Koncern zatrudnia ponad 39 tys. pracowników. Większość fabryk spółki mieści się w USA, pozostałe w Azji, Australii, Europie (m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii). W portfolio koncernu znajduje się ponad 89 marek produktów spożywczych takich jak: jogurty Yoplait, lody Häagen-Dazs, płatki Cheerios oraz wiele innych np.mrożonki, tortille, ciasta w proszku.W Proxy Statement General Mills Inc. ujawnia dane o zarobkach top menedżerów za rok podatkowy 2016, w którym korporacja osiągnęła 16,6 mld USD przychodu.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.12.2016
Autor: Maciej Łukasiak
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżyć czytelnikowi zagadnienia związane z siłami wpływającymi na kształt rynku pracy oraz produkcję przedsiębiorstw. Bazuje on na klasycznej teorii rynku pracy i skupia się na takich terminach jak popyt (zapotrzebowanie) na pracę, podaż pracy, bezrobocie i równowaga rynkowa. Zaprezentowane są w nim również mechanizmy powrotu rynku do stanu równowagi, zgodne z teoriami klasycznymi.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.12.2016
Autor: Łukasz Jaszcz
Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie zagadnienia płacy wydajnościowej, opracowanego przez Carla Shapiro i Josepha Stiglitza (Shapiro, Stiglitz, 1984). Ekonomiści w swojej teorii próbowali odpowiedzieć na pytanie dlaczego dla firm korzystniejsze jest stosowanie płac wyższych niż rynkowe. Jakie zatem są założenia i implikacje ich modelu?
czytaj więcej
Data publikacji:
29.09.2016
Autor: Łukasz Jaszcz
W dniach 18-20 maja 2016 roku odbyło się XI Krakowskie Forum Wynagrodzeń.
Mottem tegorocznej konferencji były „Dobre Praktyki Wynagradzania”.
Tym razem Forum odbyło się w Starej Zajezdni (ul. Św. Wawrzyńca 12, Kraków).
Po raz kolejny eksperci z dziedziny compensation & benefits podzielili się z Państwem swoimi doświadczeniami. Jak co roku na konferencji zaprezentowali najnowsze, światowe trendy w systemach wynagradzania oraz skuteczne metody motywowania pracowników.
Ponadto w programie znalazły się sesje poświęcone zarządzaniu systemami motywacyjnymi, a także motywowaniu menedżerów, pracowników produkcji i sprzedaży . Przygotowaliśmy dla Państwa również wystąpienia poświęcone prawnym aspektom w obszarze wynagrodzeń zmiennych.
Również po raz kolejny program konferencji poszerzono o trzeci dzień, w którym odbyły się warsztaty. Podczas nich poruszone zostały zagadnienia związane z budową regulaminów wynagradzania, a także pułapkami w zakresie opodatkowania świadczeń pozapłacowych.
Uczestnicy konferencji po raz kolejny podkreślili jej wysoki poziom merytoryczny oraz praktyczny wymiar prezentowanych informacji. Zachęcamy do osobistego przekonania się o wartości Forum podczas kolejnej edycji!
Materiały z konferencji dostępne są dla abonentów portalu wynagrodzenia.pl.
W niniejszym dziale zamieszczono prezentacje pdf z 17 wystąpień.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.06.2016
Philip Morris International Inc. (PMI) to amerykański gigant tytoniowy, obecny w ponad 180 krajach, a jego udział w rynku papierosów globalnie (poza USA) wynosi 15,5%. Centrala firmy znajduje się w Nowym Jorku, a centrala operacyjna w Lozannie. PMI działa bowiem na rynkach poza USA w kontrowersyjnej branży od lat zmagającej się z przepisami prawnymi w różnych krajach ograniczającymi reklamę i konsumpcję produktów tytoniowych. W Proxy Statement można wyczytać, że firma w związku z tym przebudowuje wizerunek swoich marek papierosów i skupia się na wprowadzeniu na nowe rynki tzw. Reduced Risk Products – „produktów o ograniczonym ryzyku” dla zdrowia – takich jak IQOS czyli bezdymny e-papieros. W jaki sposób w tak wymagającym środowisku biznesowym korporacja wynagradza swoich dyrektorów?
czytaj więcej
Data publikacji:
29.06.2016
Autor: Maciej Łukasiak
Cisco oferuje swoim dyrektorom wykonawczym pieniężne wynagrodzenie na poziomie mediany wynagrodzeń u konkurencji. Jeśli zaś chodzi o odroczone składniki wynagrodzeń, osiągają one poziom nawet 75-percentyla wynagrodzeń w grupie porównawczej. Jak zatem wygląda polityka wynagradzania w amerykańskim informatycznym gigancie?
czytaj więcej
Data publikacji:
16.05.2016
Autor: Marta Kowalówka
Po co zaprzątać sobie głowę wskaźnikami pracy przedsiębiorstwa? Czy nie jest to strata czasu i pieniędzy? Przecież każdy doświadczony menedżer, czy specjalista, powinien doskonale wiedzieć co robić i to nie dzięki wskaźnikom, ale dzięki swojej wiedzy i intuicji. To zgromadzone doświadczenie pozwala na stawianie trafnych ocen i podejmowanie słusznych decyzji. Czyżby liczne wskaźniki były wymysłem analityków i konsultantów, którzy sami nigdy nie zarządzali przedsiębiorstwem, jednak chętnie doradzają jak to robić innym?
czytaj więcej
Data publikacji:
20.01.2016
Autor: Konrad Kulikowski
Istnieje wiele powodów, dla których pracownicy mogą ubiegać się o podwyżkę. Niestety, pracodawca nie zawsze może, a nawet nie powinien jej udzielać. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić w sytuacji, kiedy musimy odmówić takiej osobie. W każdym przypadku należy podejść poważnie i z pełnym szacunkiem do tego typu wniosków. Odmowa może być dla pracodawcy dość kłopotliwa, zwłaszcza że może w znaczący sposób obniżyć motywację danego pracownika i przyczynić się do jego odejścia z pracy. Natomiast przy odpowiednim podejściu do problemu, odmowa nie musi pociągać za sobą tego typu konsekwencji.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.01.2016
Autor: Jagoda Jurczak