Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Ile zarabiają dyrektorzy Philip Morris International

29.06.2016 Maciej Łukasiak
Philip Morris International Inc. (PMI) to amerykański gigant tytoniowy, obecny w ponad 180 krajach, a jego udział w rynku papierosów globalnie (poza USA) wynosi 15,5%. Centrala firmy znajduje się w Nowym Jorku, a centrala operacyjna w Lozannie. PMI działa bowiem na rynkach poza USA w kontrowersyjnej branży od lat zmagającej się z przepisami prawnymi w różnych krajach ograniczającymi reklamę i konsumpcję produktów tytoniowych. W Proxy Statement można wyczytać, że firma w związku z tym przebudowuje wizerunek swoich marek papierosów i skupia się na wprowadzeniu na nowe rynki tzw. Reduced Risk Products – „produktów o ograniczonym ryzyku” dla zdrowia – takich jak IQOS czyli bezdymny e-papieros. W jaki sposób w tak wymagającym środowisku biznesowym korporacja wynagradza swoich dyrektorów?
Maciej Łukasiak

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".